İsrail'de Netanyahu karşıtı muhaliflerin koalisyonu kuracak sayıya ulaşmasıyla siyaset sahnesi daha da karıştı

KUDÜS (AA) – İsrail’de Yesh Atid (Gelecek Var) Partisi lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett’in oluşturduğu koalisyon bloku, yeni hükümetin güven oylamasının zamanında yapılması için Başbakan Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud’dan milletvekili olan Meclis Başkanı Yariv Levin yerine yeni bir isim getirmek için çalışmalara başlarken, Yamina’dan bir milletvekili ise bu girişime destek vermeyeceğini duyurdu.

Koalisyonu kurmakla görevlendirilen Lapid’in hükümeti kuracak sayıya ulaştığını Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin’e bildirmesinin ardından İsrail’de siyaset sahnesi daha da karışık bir hal aldı.

Yeni koalisyonun en geç 14 Haziran’a kadar güvenoyu alıp, yemin ederek göreve başlaması gerekiyor, koltuğunu kaybetmek istemeyen Netanyahu’nun ise bunu engellemek için tüm çabayı göstermesi bekleniyor.

Lapid-Bennett liderliğinde kurulacak koalisyon hükümetinde yer almayı kabul eden 8 partinin toplamda 62 milletvekili bulunuyor.

Bu da 120 sandalyeli İsrail Meclisinde koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekiline yakın bir sayı olması nedeniyle koalisyonun güvenoyu alıp alamayacağı hakkındaki soru işaretlerini artırıyor.

Meclis Başkanı Levin’in güven oylamasını geciktirmesi bekleniyor

Netanyahu karşıtlarının önündeki en büyük engel ise Meclis Başkanı Levin olarak gösteriliyor.

Yerel basında çıkan haberlerde, Levin’in özellikle aşırı sağcı görüşleriyle öne çıkan Yamina milletvekillerinin üzerindeki baskıyı artırmak için güven oylamasının 14 Haziran’a kadar Meclis Genel Kuruluna getirilmesini engellemeyi amaçladığı belirtiliyor.

Böylece Lapid’in başını çektiği sol blokta yer alan partiler ve İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden Birleşik Arap Listesi (Ra’am) ile koalisyona sıcak bakmayan Yamina milletvekillerinin güvenoyuna destek vermesinin önlenmeye çalışıldığı yorumları yapılıyor.

Yamina’da ilk çatlak

Hal böyle olunca Lapid-Bennett ortaklığında yer alan partiler, Levin’in yerine yeni bir başkan seçmek için 61 milletvekilinin imzasının yer aldığı dilekçeyi Meclise sundu.

Ancak bu mektubun sunulmasından kısa süre sonra Yamina Milletvekili Nir Orbach, dilekçeden isminin çıkarılmasını istedi.

Orbach’ın dilekçeden adını çıkarttırmasıyla oylamaya destek vermesi beklenen milletvekili sayısı 61’e düşmüş oldu.

Bu sayı Meclis Başkanı’nı değiştirmek için yeterli olsa da Lapid-Bennett koalisyonundan bir milletvekili daha “hayır” oyu verirse veya “çekimser” oy kullanırsa Levin koltuğunu korumaya devam edecek.

Tam da burada Ortak Arap Listesi Bloku etkeni devreye giriyor. Netanyahu karşıtı grupta gösterilen ancak Lapid-Bennett koalisyonuna katılmayan 6 milletvekiline sahip Ortak Arap Listesi, Levin’in değiştirilmesi için “evet” oyu verirse yeni koalisyonun güven oylaması için en büyük engel ortadan kalkmış olacak.

Fakat Ortak Arap Listesi Blokunun bu girişime destek verip vermeyeceği henüz bilinmiyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı İsrail siyasetinde karmaşa daha da artıyor ve Netanyahu’nun gidip gitmeyeceğine ilişkin senaryolar sürekli güncelleniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KUDÜS(AA) – Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden yapılan yazılı açıklamada, aralarında aşırı sağcı eski milletvekili Haham Yehuda Glick’in de bulunduğu 46 fanatik Yahudi’nin Mescid-i Aksa’nın güneybatısındaki El-Meğaribe (Fas) Kapısı’ndan Harem-i Şerif’e baskın düzenlediği belirtildi.

İsrail polisi korumasındaki Yahudi grubun, Harem-i Şerif’in avlularında dolaştıktan sonra Mescid-i Aksa’dan ayrıldığı kaydedildi.

Fanatik Yahudilerin öğleden sonra da baskınlarını sürdürmeleri bekleniyor.

Fanatik Yahudilerin Harem-i Şerif’e düzenlediği bu tür baskınlar bölgede gerginliğin tırmanmasına neden oluyor.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin egemenliği ihlal ediliyor

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün arasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına göre Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar İdaresinin himayesinde bulunuyor.

Ancak Yahudiler, 2003’ten bu yana İdarenin izni olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Bu girişleri baskın olarak nitelendiren Kudüs İslami Vakıflar İdaresi, Müslümanların egemenliğinin ihlal edildiğini belirtiyor.

RAMALLAH(AA) – Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, İsrail’de başbakanlık koltuğunu kaptıran Binyamin Netanyahu dönemini, ABD’de Donald Trump’ın görev yaptığı yıllarla birlikte “İsrail-Filistin meselesinin en kötü dönemi” olarak nitelendirdi.

Netanyahu’nun görevden ayrılmasıyla çatışma tarihinin en kötü döneminin son bulduğunu ifade eden Iştiyye, “Bununla beraber yeni hükümetin de önceki hükümetlerden daha az kötü olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

Yeni İsrail hükümetinden beklenenin, işgale sona vermesi ve Filistin halkının haklarını tanıması olduğunu vurgulayan Iştiyye, “Yeni hükümet, işgal, yerleşim ve diğer sömürü mekanizmalarına son vererek çalışmalarına başlamalı ve Filistin halkının meşru haklarını kabul etmeli.” diye konuştu.

Iştiyye, koalisyondaki partilerin anlaşmasına göre yeni hükümetin ilk başbakanı olan Yamina Partisi lideri Naftali Bennett’in, Yahudi yerleşim birimlerini destekleme kararını kınayarak, “Filistin halkının geleceğini ve meşru haklarını dikkate almazsa yeni hükümete herhangi bir gelecek görünmüyor.” ifadesini kullandı.

İsrailli aşırı sağcıların yarın işgal altındaki Doğu Kudüs’te “bayrak yürüyüşü” adı altında yapmayı planladığı provokatif eyleme izin verilmesi sonucu yaşanabilecekler konusunda da uyarıda bulunan Iştiyye, Filistin halkının duygularını tahrik etmek ve kutsal değerlerine saldırı anlamına gelen bu yürüyüşe engel olunması gerektiğini belirtti.

Netanyahu dönemi sona erdi

İsrail’de Gelecek Var lideri Yair Lapid ve Yamina lideri Naftali Bennett öncülüğünde kurulan koalisyon hükümeti, dün akşam Mecliste yapılan oylamada güvenoyu almıştı.

Lapid-Bennett koalisyonunun güvenoyu almasıyla Netanyahu, 12 yıldır oturduğu başbakanlık koltuğunu kaybetmişti.