İstanbul Modern, çocukları gökkuşağıyla sanata sarılmaya çağırıyor

İSTANBUL (AA) – İstanbul Modern’den yapılan açıklamaya göre, sanatın evden çıkmadan deneyimlenebilmesi için çocuklar aileleriyle birlikte keyifli bir etkinliğe çağrıldı. İngiltere’de başlayan gökkuşağı çizip pencereye asma etkinliğini, Türkiye’de de İstanbul Modern başlattı.

Müze, çocukları Sarkis’in “Gökkuşak” adlı yapıtından ilham alarak kendi gökkuşağını çizip evlerinin penceresine yapıştırmaya davet ediyor. Çocuklar gökkuşağı resimleriyle doğanın bir mucizesini sokağa taşıyarak görenlere ümit veriyor.

İstanbul Modern, çocukların evde kaldığı bugünlerde çizdiği umudun simgesi gökkuşağı resimlerinin fotoğraflarını, müzenin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

Çocukları gökkuşağıyla sanata sarılmaya çağıran müze, etkinlikle herkesin evlere kapandığı günlerde sokağa yansıyacak gökkuşağı resimleri aracılığıyla umut aşılanmasını amaçlıyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – İstanbul Modern'in Ekim 2018'de İstanbul Kalkınma Ajansı'nın (İSTKA) desteğiyle başlattığı Uluslararası Misafir Sanatçı Programı kapsamında üretilen eserlerden oluşan "Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkarlar" sergisi açıldı.

İstanbul Modern'de sanatseverlerle buluşan sergide, program kapsamında İstanbul'daki zanaatkarlarla Türkiye'de üretim yapmak üzere bir araya gelen uluslararası sanatçıların yeni yapıtlarına yer verildi.

İstanbul'un küresel ölçekte tanıtımını ve görünürlüğünü arttırmayı da amaçlayan programa katılan misafir sanatçılar, İstanbul’da ahşap oymadan halı dokumaya, metal sıvamadan yorgancılığa kadar pek çok zanaatın ustasıyla bir araya gelerek, üretimlerini gerçekleştirdi.

İstanbul Modern’in küratöryel ekibinden Öykü Özsoy ve Ümit Mesci'nin küratörlüğünü üstlendiği sergide, Faig Ahmed (Bakü), Rana Begum (Londra), Benji Boyadgian (Kudüs), Rodrigo Hernandez (Meksiko), Servet Koçyiğit (Amsterdam), Outi Pieski (Utsjoki ve Numminen), Randi & Katrine (Kopenhag), Wael Shawky (İskenderiye ve Philadelphia) ve Jorinde Voigt (Berlin) eserleriyle yer alıyor.

Sergi, üretilen yeni yapıtlarla birlikte sanatçıların İstanbul'daki araştırma ve üretim süreçlerini, kentte etkileşime geçtikleri, ilham aldıkları kaynakları, birlikte çalıştıkları zanaatkarlar hakkında bilgileri de ziyaretçilerle paylaşıyor.

"Misafirler: Sanatçılar ve Zanaatkarlar", geleneksel üretim tekniklerini güncel bir bakış açısıyla yorumlayan sanatçıların yapıtlarının yanı sıra İstanbul'daki Harbiye Askeri Müze ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü Koleksiyonu'ndan ödünç alınan, İstanbul'un kültürel zenginliğine ışık tutan tarihi objelere de yer veriyor.

Toplamda 10 uluslararası sanatçının çalışmalarına yer veren sergi, 23 Ağustos'a kadar görülebilecek.