'Istanbul Photo Awards 2020' kazananları açıklandı

İSTANBUL (AA) – Anadolu Ajansı (AA) tarafından foto muhabirlerini desteklemek amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen uluslararası fotoğraf yarışması “Istanbul Photo Awards”ın kazananları açıklandı.

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında kazananların AA Bilgi Teknolojileri ekibi tarafından özel olarak hazırlanan online platformda belirlendiği yarışmada, “Tekil Haber” kategorisinde birincilik ödülünü “Hong Kong Protestoları” başlıklı fotoğrafıyla foto muhabiri Yik Fei Lam aldı.

Dijital ortamda 24-25 Haziran tarihlerinde bir araya gelen uluslararası jüri, haber ve spor dallarında tekil ve seri olmak üzere dört kategoride yılın en iyilerini belirledi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) sponsorluğunda düzenlenen yarışmada ödüle değer görülen eserler, izleyicilere Hong Kong’dan Gazze’ye 2019 yılında yaşanan olayların bir özetini sunuyor.

Yarışmada, foto muhabiri Mahmoud El Hams’ın AFP için çektiği, küçük kız çocukların ağlarken görüldüğü “Gazze’de Cenaze” başlıklı fotoğrafı “Tekil Haber” dalında ikincilik ödülünü alırken, Reuters foto muhabiri İbraheem Abu Mustafa’nın Filistin’de yıkıntılar arasında yapılan iftarı konu alan eseri, üçüncülük ödülünü kazandı.

“Seri Haber” kategorisinde birinciliği Valerio Bispuri aldı

Yarışmanın “Seri Haber” kategorisinde Valerio Bispuri’nin İtalya hapishanelerinde çektiği fotoğraflardan oluşan “Mahkum” serisi birinciliği elde etti.

“Yılın Fotoğrafı” ödünü kazanan ve eserleri The New York Times, The Guardian, Financial Times gibi önde gelen yayınlarda yer alan Yik Fei Lam’ın yine Hong Kong protestolarını konu alan serisi de “Seri Haber” dalında ikincilik ödülüne layık görüldü.

Üçüncülük ödülünü alan Alain Schroeder serisi yağmur ormanlarından zorla çıkarılan orangutanları kurtarma çabalarını gösteriyor, serinin adı ise “Orangutanları Korumak”.

Polonya’da yayınlanan Gazeta Wyborcza’nın foto muhabiri Jakub Porzycki’nin “Jimnastikçiler” başlıklı fotoğrafı “Tekil Spor” kategorisinde birinciliğin sahibi oldu.

“Tekil Spor” dalında ikincilik ödülünü Andy Ruiz Jr. ve Anthony Joshua arasındaki rövanş maçında çektiği “İki Kez Şampiyon” başlıklı fotoğrafı Getty Images foto muhabiri Richard Heathcote, üçüncülüğü “Dalışçı” başlıklı fotoğrafıyla Insidefoto fotoğrafçısı Andrea Staccioli kazandı.

Istanbul Photo Awards’ın “Seri Spor” kategorisinde de birinciliği Getty Images foto muhabiri Adam Pretty “Olimpiyatlarda Spor Tırmanışına Başlangıç” başlıklı serisiyle, ikinciliği ise paralimpik atletlerini konu alan serisi ile kazandı.

“Titan Bisiklet Yarışı” başlıklı fotoğrafıyla AFP foto muhabiri Franck Fife de bu kategoride üçüncülük ödülünü aldı.

“Yılın Fotoğrafı” 8 bin dolarlık ödülün sahibi olurken diğer kategorilerin birincileri 5 bin, ikincileri 3 bin, üçüncüleri ise 1500 dolarla ödüllendirildi.

Kazanan fotoğraflara ilişkin detaylı bilgi ayrıca “http://istanbulphotoawards.com/” adresinden görülebilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Her yıl dünya genelinde basın fotoğrafçılığını desteklemek amacıyla Anadolu Ajansı (AA) tarafından gerçekleştirilen uluslararası haber fotoğrafı yarışmasına başvuru için sayılı günler kaldı.

Bu yıl yedincisi düzenlenen Istanbul Photo Awards 2021’in başvuruları, 18 Mart’ta sona erecek.

Yarışmanın jüri üyesi Reuters’ın deneyimli foto muhabiri Goran Tomasevic, başvuruların tamamlanmasına sayılı günler kala dünya genelinden fotoğrafçılara çağrıda bulundu.

Tomasevic, “Tüm meslektaşlarımı üst düzey profesyonel fotoğrafçılarla tanışma fırsatı bulacağınız prestijli Istanbul Photo Awards 2021’e başvurmaya davet ediyorum.” dedi.

Fotoğrafçıların çalışmalarıyla 2020’yi özetlemeye çağıran Tomasevic, “Fotoğraf yeri doldurulamaz, tarihin en iyi ve otantik tanığıdır. Fotoğrafçılar olarak, önemli olaylar olduğunda her zaman oradayız.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinden profesyonel fotoğrafçılar, yarışmaya geçen yılın küresel olaylarını ele alan çalışmaları ile “www.istanbulphotoawards.com” adresi üzerinden başvurabiliyor.

Fotoğrafçılar yarışmaya, “Tekil Haber”, “Seri Haber”, “Tekil Spor”, “Seri Spor”, “Seri Günlük Yaşam” ve “Seri Portre” olmak üzere altı kategoride katılabiliyor.

Uluslararası jüri, başvuruları değerlendirmek üzere mayıs ayında online olarak toplanacak.

AA ekibi tarafından yarışma için özel hazırlanan platform üzerinden takip edilecek eleme işlemleri sonrasında kazananlar, 11 Mayıs’ta açıklanacak.

Yarışmanın büyük ödülü olan “Yılın Fotoğrafı”nı çeken foto muhabiri 6 bin dolar ödül kazanacak.

Kategori birincilerine 3 bin, ikincilerine bin 500, üçüncülerine ise biner dolar ödül takdim edilecek. “Seri Günlük Yaşam” ve “Seri Portre” kategorilerinde ise sadece birincilik ödülü verilecek.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce kişinin başvuru yaptığı yarışmanın 2021 jüri üyelerine dair bilgilere ve geçmiş yıllara ait ödüllü fotoğraflara web sitesinden ulaşılabiliyor.

İSTANBUL (AA) – Anadolu Ajansının (AA) bu yıl yedinci kez düzenlediği uluslararası haber fotoğrafı yarışması “Istanbul Photo Awards 2021″e başvurular başladı.

Yüzyıllık habercilik tarihi boyunca dünyaya duyurduğu haberlerde sayısız foto muhabiri ile çalışan AA, bu süreçte edindiği tecrübelerle foto muhabirlerinin mesleki özverilerini ödüllendirmeyi desteklemek amacıyla Istanbul Photo Awards projesini gerçekleştiriyor.

Her yıl 100’den fazla ülkeden başvuru alan yarışma, basın kuruluşlarının yanı sıra önemli sayıda serbest haberciden de ilgi görüyor.

Yılın en önemli haber fotoğraflarını belirleyen yarışmaya, profesyonel fotoğrafçılar, 2020 yılında dünya gündemini belirleyen olaylardan fotoğraflarıyla katılabilecek.

Kısa süre içerisinde basın fotoğrafçılığı alanında dünyadaki en önemli yarışmalar arasına giren Istanbul Photo Awards’a katılıcımlar, “Tekil Haber”, “Seri Haber”, “Tekil Spor”, “Seri Spor”, “Seri Günlük Yaşam” ve “Seri Portre” olmak üzere altı kategoride başvuru yapabilecek.

Yarışmanın kazananları her yıl olduğu gibi fotoğraf dünyasının prestijli isimlerinden oluşan uluslararası jüri tarafından belirlenecek. Teknik yeterlilik, perspektif, hareket, duygu gibi birçok farklı açıdan değerlendirilecek fotoğraflar için başvuru şartlarına yarışmanın web sitesinden ulaşılabilecek.

Yarışmanın büyük ödülü “Yılın Fotoğrafı” tekil haber kategorisinde birinci olan fotoğrafa verilecek ve fotoğrafı çeken foto muhabiri 6 bin dolar ödül kazanacak.

Kategori birincilerine 3 bin, ikincilerine 1500, üçüncülerine ise biner dolar ödül takdim edilecek. “Seri Günlük Yaşam” ve “Seri Portre” kategorilerinde ise sadece birincilik ödülü verilecek.

Yarışmanın son başvuru tarihi ise 18 Mart 2021 olarak belirlendi. Başvurular “http://istanbulphotoawards.com” adresinden yapılabilecek.

Geçtiğimiz altı yılda yarışmada ödül alan fotoğraflar, Ankara’dan İzmir’e yurt içinde ve Viyana’dan Tokyo’ya yurt dışında birçok şehirde sergilendi. Kazanan fotoğrafların yer aldığı fotoğraf albümü bu alandaki kütüphanelerde kendine hatırı sayılır bir yer edindi.