İstanbul Ticaret Üniversitesi'nden uluslararası öğrencilere burs imkanı

İSTANBUL (AA) – İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptıracak 500 yabancı uyruklu öğrenciye eğitim desteği verecek.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, uluslararası öğrenciler, 2021 güz dönemi lisans ve lisansüstü programlarına başvurularını 4 Temmuz 2021'e kadar yapabilecek.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde İngilizce ve Türkçe lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran uluslararası öğrencilere eğitim desteği verme uygulaması devam ediyor.

Burs fırsatından sınırlı sayıda seçilecek uluslararası öğrenciler faydalanabilecek. Burslar, öğrenim ücretini karşılamak amacıyla yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50, yüzde 25 olarak belirlendi. Burs, öğrencinin kayıt olacağı program süresine bağlı olarak geçerli olacak.

Üniversite bursu, sadece öğrenim ücretini kapsıyor. Konaklama, yurt, yeme-içme ve özel ihtiyaçlar gibi giderlerini bursiyer öğrenciler kendileri karşılayacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin uluslararası öğrenciler için başlattığı burs programına başvurmak için YÖK Yurt Dışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar kapsamında uygun şartları taşımak gerekiyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde veya herhangi başka bir üniversitede kayıtlı bulunan öğrenciler burslardan faydalanamayacak. Öğrencilerin ayrıca, daha önce İstanbul Ticaret Üniversitesi bursu almamış olması şartı da bulunuyor.

Uluslararası öğrenci bursuna başvurabilmek için adaylarda başarı kriterleri de belirlendi.

Başvurular, sadece İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ofis web sitesi https://internationaloffice.ticaret.edu.tr üzerinden yapılabilecek.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 400 metre serbest stilde Avrupa Şampiyonu olan Uğur Okulları 11. sınıf öğrencisi Batuhan Filiz, bu yıl okul birincisi olmayı da başardı.

Uğur Okulları açıklamasına göre, ortaokul ve lise döneminde pek çok öğrenci, akademik anlamda başarılı olmaya çalışırken, spor aktivitelerine daha az zaman ayırmak durumunda kalabiliyor. Bu durum sporda başarılı gençlerin kariyerine ara vermelerine hatta sporu bırakmalarına neden olabiliyor.

İzmit Uğur Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Batuhan Filiz, hem derslerindeki başarılarıyla hem de yüzmede elde ettiği şampiyonluklarla dikkati çekiyor.

Geçen haftalarda İtalya'nın Roma şehrinde gerçekleştirilen Avrupa Gençler Yüzme Şampiyonası'nda 400 metre serbest stilde Avrupa Şampiyonu olan Batuhan Filiz, aynı zamanda bu yıl okul birincisi olmayı da başardı.

17 yaşındaki Batuhan'ın azmine ve başarısına dünyanın saygın üniversiteleri de kayıtsız kalmadı. Harvard Üniversitesi, Yale Üniversitesi, California Berkeley Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Teksas Üniversitesi gibi dünyanın en ünlü 16 üniversitesi yüzde 100 ve yüzde 80 burs imkanlarıyla Batuhan’a kapılarını açtı. Gelecek yıl lise eğitimini tamamlamasının ardından yurt dışında öğrenim görmek isteyen Batuhan, bilgisayar mühendisi olmak istiyor.

– "Hem okul birincisiyim hem de sporda başarılıyım"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Batuhan Filiz, disiplinli çalıştıktan sonra hem derslerde hem de sporda başarılı olmanın çok zor olmadığını belirtti.

Avrupa Şampiyonası için sıkı bir hazırlık yaptığını aktaran Filiz, şunları kaydetti:

"Normalde haftada 11 antrenman yaparken son 2 ay hafta 13 antrenmana çıktım ve hiç boş günüm yoktu. Daha önce 2019 yılında Avrupa Gençlik Olimpik Festivaline serbest bayrak yarışlarında 3. olmuştuk. Ama son kazandığım madalya ile emeklerimin karşılığını aldığımı gördüm. Öyle mutluydum ki, madalyayı aldıktan üç saat sonra şaşkınlığım geçti. Kürsüye çıktığımda çok duygulandım. İstiklal Marşımızı diğer ülkelere dinletebildiğim için mutluluktan ağladım. Ben okul ve sporu bir arada yürütmenin mümkün olduğuna inanıyorum.

Okul ortalamam 96.51. Hem okul birincisiyim hem de sporda başarılıyım. Ancak yüzme ile ilgilenmek isteyenlere ilk önerim disiplinli olmaları. Antrenmanların asla aksatılmaması gerekiyor. Birkaç gün suya girmediğinizde sanki 1 yıl yüzmemiş gibi hissediyorsunuz. Haftanın 6 günü, günde 2 ayrı antrenman yapıyorum. Her sabah 05.45'te uyanırım. Kahvaltı sonrası 06.15-08.30 arası antrenman yapıyorum. Şu an tatili başladı ama okul olduğu dönemlerde 09.00-16.00 arası derslerim oluyor. Sonrasında 16.30-20.00 arası ikinci antrenmanım oluyor. Geceleri de en geç 10.30’da uyurum."

Filiz, Avrupa Büyükler Kısa Kulvar Şampiyonası seçmelerine de hazırlandığını belirterek, "Gelecek sene hem Avrupa Gençler hem de Dünya Gençler Şampiyonası var. Bu şampiyonalarda unvanımı korumak istiyorum. Ayrıca Dünya Gençler klasmanında rekor kırmak için çalışıyorum. Asıl hedefim ise 2024 Paris Olimpiyatlarında tarihimizdeki ilk madalyayı kazanmak." değerlendirmesinde bulundu.

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır'da yaşayan ve dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan Harvard ve Brown üniversitelerine tam burslu kabul edilen 3 öğrenciye bir burs desteği de kentteki bir iş adamı tarafından sağlandı.

Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi'nde okuyan öğrencilerden Nehir Toklu ve Dicle Ezgi Ekinci Harvard Üniversitesi'ni, Seyit Metin Barut ise Brown Üniversitesi'ni tam burslu kazandı.

Diyarbakır ve Türkiye'nin gururu olan gençlerin bu başarısına Diyarbakırlı iş adamları da kayıtsız kalmadı.

Mina Galvaniz İcra Kurulu Başkanı, iş adamı Recep Özekinci, bu başarıyı ödüllendirmek ve gençlerin eğitim hayatına katkı sunmak amacıyla 3 öğrenciye 4 yıl boyunca burs verme kararı aldı.

Gençlere sağlanacak burs imkanı Bahçeşehir Koleji'nde düzenlenen programda imzalanan "iyi niyet sözleşmesi" ile kayıt altına alındı.

Öğrencilerin de katıldığı programda konuşan Özekinci, bu başarılarını devam ettirmeleri halinde 3 gence ağabeyleri olarak her zaman destek olacağını söyledi.

– "Bu gurur Türkiye'nin"

Özekinci, "Harvard ve Brown üniversitelerine bu yıl göğsümüzü kabartacak şekilde Diyarbakır'dan 3 pırıl pırıl genç kardeşimiz kabul edilerek bu başarıya imza attı. Bu gurur Türkiye'nin. Kentin sanayicileri olarak onların bu başarılarına değer katmak adına 4 yıl boyunca bütün masraflarını karşılamaya, biletlerini almaya, onlara imkan sağlamaya çalıştık. Bunu da imza altına aldık. Çok mutluyuz." ifadelerini kullandı.

Özekinci, bu tür başarıları tanıtmanın memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Diyarbakır Bahçeşehir Koleji Kurucusu Zeki Esen de Özekinci'ye gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.

Esen, kentin iş insanlarının öğrencilerin çabalarını görmesi ve bundan dolayı katkı sunmasının kendilerini mutlu ettiğini aktardı.

Öğrencilerden Seyit Metin Barut ve Nehir Toklu ise başarılarından dolayı birçok kişinin kendilerini tebrik ettiğini ve desteklediğini ifade ederek, bundan sevinç duyduklarını dile getirdi.

Öğrenciler, kendilerine burs imkanı sağlayan iş adamı Recep Özekinci'ye teşekkür etti.