İstanbul Valisi Yerlikaya: Niyetimiz en geç cuma günü kademeli mesai planını paylaşmak

İSTANBUL (AA) – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’nde filyasyon ve evde izolasyon çalışmalarıyla ilgili ilçedeki muhtarlara yapacağı bilgilendirme toplantısı öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.

Fatih’teki muhtarlarla ilçe sınırları içerisinde salgınla mücadelede gelinen noktayı değerlendireceklerini ifade eden Yerlikaya, geçen hafta Maltepe’de olduklarını, vali yardımcılarının da farklı ilçelerde muhtarlarla buluşarak, faydalı toplantılar yaptıklarını anlattı.

İstanbul’daki 1062 muhtarın “mahallelerdeki sesleri” olduğunu dile getiren Yerlikaya, salgınla mücadelenin devlet, millet, hükümet hep birlikte üstesinden gelinebilecek topyekun bir mücadele olduğunu belirterek, bu mücadelede daha iyi olunması gereken noktaların varlığına işaret etti.

Kademeli mesai düzenlemesi

Yerlikaya, dünyanın 14’üncü büyük metropolü İstanbul’da kara, deniz ve raylı sistemde toplu ulaşımda günlük 11 milyon çizgisinde olunduğunu kaydederek, şöyle konuştu:

“Burada sabah ve akşam pik saatlerde yine Bakanlığımız ile İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulunun almış olduğu karar gereğince ayakta yolcu taşıma kapasitesi lastiklide 3’te 1, raylı sistemde 2’de 1 kuralıyla ama pik saatlerinde kuralların gerçekleşmesinin çok zor olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla yaklaşık 2 haftadan beri ve son günlerde her gün onunla uğraşıyoruz. Başta meslek odalarımızla bir araya geliyoruz ki bugün tekrar bir araya geldik. Sendikalarla konuşuyoruz. Görüşmelerimizi bugün, yarın tamamlayacağız. Bugün 8 organize sanayi bölgesinin yönetim kurulu başkanlarıyla Valilik’te bir araya geldik. Büyükşehir Belediyesiyle daha önce bir araya geldik. Yarın akşam da onlar bize simülasyonlarını yapacaklar. Perşembe günü İl Pandemi Kurulu’nu AFAD Hasdal’da yapacağız. İnşallah cuma günü artık şehrimizde kamu, özel 5 milyon 200 binin üzerinde çalışma hayatından 4A, 4B, 4C’li bütün vatandaşlarımızla ilgili sağlıklı, önemli ama istişare ve ortak akılla vardığımız noktayı paylaşacağız.”

Vali Yerlikaya, dünyada kademeli mesai uygulayan metropoller olduğunu ve bunlardan da faydalanarak İstanbul’da saat aralıklarıyla, pik saatlerde mümkünse ayakta yolcu olmadan ama ayakta yolcu olma mecburiyeti varsa bilim kurulunun önerisi, bakanlığın genelgeleri doğrultusunda bir düzen sağlanacağını dile getirdi.

Bu konuda son 2 haftadır görüşlerin dile getirildiğini aktaran Yerlikaya, “Bu konunun ortak akılla, istişare zemininde ilerliyor olmasına da seviniyorum. Her fırsatta ilgili bakanlarımıza da geldiğimiz noktanın bilgisini veriyoruz, onların da şehrimizle ilgili düşüncelerini ve talimatlarını da alıyoruz. Niyetimiz en geç cuma günü bunu şehrimizle paylaşmak ama şunu da söyleyeyim, hemen ertesi gün en azından yine Pandemi Kurulunun önereceği bir takvim iklimi içerisinde yürürlüğe girdirmek.” diye konuştu.

“Maske ve mesafe salgınla mücadelede olmazsa olmaz bir kural”

Maske ve mesafenin, salgınla mücadelede temel bireysel ve herkesin uyması gereken önleyici, olmazsa olmaz bir kural olduğunu dile getiren Yerlikaya, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yüzde 90 solunum yoluyla oluşacak bütün riskleri giderecek çok büyük bir oran yüzde 90. Bütün bunlara rağmen biz, maske, mesafe denetimlerimizle ilgili şehrimizde 39 ilçe kaymakamımızın önderliğinde, bütün belediye başkanlarımız, zabıtalarımız, genel kolluk hep beraber gerçekten gayret gösteriyoruz. Her gün bu rakamları açıklıyoruz. Bununla ilgili idari, adli yapmış olduğumuz işlemleri açıklıyoruz ama ben sizler aracılığıyla hemşehrilerimden özellikle istirhamım var maske ve mesafeyle ilgili. Artık salgınla mücadelede 7. ayın içerisindeyiz 11 Mart’tan bu yana. Artık bununla ilgili birbirimize ‘Bunu böyle yapmayalım, bunu böyle yaptığımız için bakın işlem yapmak zorunda kalıyoruz.’ diye birbirimize bu şekilde cümleler kurmamızın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Hele İstanbul’da, dolayısıyla bu kuralın pazarından, 460 küsür tane bizim semt pazarımız var, bütün duraklarda, toplu ulaşımın olduğu yerlerde, evimizden adımımızı attığımız andan itibaren bu maske zorunluluğunu artık her yerde söylüyoruz ve bunla ilgili gün geçtikçe belki yüzde 85’in üzerine çıktığını, hatta 90’ın üzerinde olduğunu tespit eden anketler de var. Biz bunun yeterli olduğuna inanmıyoruz. Yüzde 101 olması lazım. Bunu söylüyoruz.”

Karantina kuralını ihlal edenlerin yurtlara yerleştirilmesi

Vali Yerlikaya, Kovid-19 hastası veya şüphelisi olup evde izolasyon kurallarını ihlal edenlerin, karantina süreçlerini tamamlayacakları yurtlara yerleştirilmesine ilişkin de son dönemde İstanbul’da vakaların yüzde 93’ünde hastaneye yatmasını gerektirecek bir sonucun ortaya çıkmadığını, bu nedenle izolasyon tedbirlerinin evlerinde uygulandığını aktardı.

Üç haftadır çarşamba günleri ilçe kaymakamları ilçe sağlık müdürleriyle bir araya geldiklerini, dördüncüsünü de yarın gerçekleştireceklerini aktaran Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Demek istediğim şu ki izolasyon sürecine sadık kalan, 15 gün kendini karantinaya tabi tutan bütün hemşehrilerimize şehrim adına teşekkür ediyorum. Ama buna uymayanlarla ilgili daha önce de bir açıklamam olmuştu, burada da tekrar fırsat buldum ifade edeyim; artık sadece idari ve adli işlem yapmakla kalmıyoruz. Geçen hafta İçişleri Bakanlığımızın yayınlamış olduğu genelgeyle artık şunu yapıyoruz, izolasyon koşullarına keyfi olarak uymayan birinci grup, bir de böyle izolasyon şartlarını sağlayamayan maalesef vatandaşlarımız da var. Özellikle gurbetten gelmiş mevsimlik işçi olup, normalde arkadaşlarıyla beraber kaldığı yerde çalışırken eğer böyle bir pozitif sonuçla karşı karşıya gelirse orada bunu sağlamayacağına inandıkları zaman biz onlara bir barınma merkezi genelge talimatıyla sağladık. Sancaktepe’de bir yurdumuz müstakil odalarla, orada şu anda dün akşam itibarıyla 15 vatandaşımızı misafir ediyoruz. Eğer burası dolarsa Güngören’de ikinci bir yurdumuzu hazır tutuyoruz. Böyle bir hizmetimiz var. Artık ‘Ben izolasyona uymuyorum, idari, adli işlem yaparsanız tamam razıyım.’ dese bile yanına kar kalmayacak. Onu alacağız, çünkü Hıfzıssıhha Kurulu kararımız bunu emrediyor. Alıp götürüp, barınma merkezimizde, orada onun karantinanın kalan süresini tamamlayıp, sağlık teşkilatımız ‘Evet artık çıkabilir. Hem kendisi hem de şehri için risk taşımıyor.’ dediği zaman onu da oradan geçmiş olsun dileklerimizle bırakacağız.”

Vali Yerlikaya’nın açıklamasının ardından toplantı basına kapalı devam etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) -İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentteki aşılanma oranlarıyla ilgili açıklama yaptı.

İstanbul’da toplam 2 milyon 814 bin 919 olmak üzere birinci doz 1 milyon 661 bin 10, ikinci doz 1 milyon 153 bin 909 aşı yapıldığını belirten Yerlikaya, şu bilgileri verdi:

“65 yaş ve üstü büyüklerimizin aşı olma oranı yüzde 81,2’ye ulaştı. 15 gün gibi kısa bir sürede ise 60-64 yaş grubundaki vatandaşlarımızın yüzde 46,4’ü aşılandı.”

Kovid-19’la mücadelede en büyük gücün aşı olduğunun altını çizen Yerlikaya, “60-64 yaş arasındaki hemşehrilerimizin aşı olmaları için randevu almalarını bekliyoruz.” çağrısını yaptı.

İSTANBUL(AA) – İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yaptığı yazılı açıklamada, kentte güzel bir kış günü yaşandığını belirterek, “Özlemle beklediğimiz kar nihayet geldi. Dün akşam saatlerinden beri İstanbul’da başlayan kar yağışı şehrimizi beyaza bürüdü. Hayırlı ve bereketli olmasını diliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan bilgiler doğrultusunda; pazartesi ve salı günleri de yoğun kar yağışı ve fırtına beklendiğini vurgulayan Yerlikaya, yarından itibaren köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki resmi ve özel ilkokullar, ortaokullar ve imam hatip ortaokullarının bütün sınıf seviyeleri ile bu okulların bünyesindeki ana sınıflarında ilçe hıfzıssıhha kurullarının alacağı kararlar doğrultusunda, tüm bağımsız resmi anaokulu ve özel eğitim anaokulları ile özel okul öncesi eğitim kurumlarında haftada 5 gün yüz yüze eğitim yapılmasının kararlaştırıldığını hatırlattı.

Buna göre İstanbul’da Adalar, Arnavutköy, Çatalca, Eyüpsultan, Pendik ve Silivri ilçelerinin hıfzıssıhha kurullarının aldığı kararlar gereğince ilk/orta ve imam hatip ortaokulu olmak üzere toplam 73 okulda 4 bin 961 öğrencinin 15 Şubat itibarıyla yüz yüze eğitime başlamasının kararlaştırıldığını anımsatan Yerlikaya, şu bilgileri verdi:

“Son aldığımız meteoroloji verilerine göre; hemşehrilerimizin ve öğrencilerimizin olumsuz hava koşulları sebebiyle mağduriyet yaşamaması için; resmi-özel tüm okullar, halk eğitim merkezleri, olgunlaşma enstitüleri, özel öğretim kursları, motorlu taşıt sürücü kursları, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerimiz, resmi okullardaki destekleme ve yetiştirme kurslarımız ile özel okullardaki takviye kurslarımız da dahil olmak üzere bütün eğitim kurumlarında yüz yüze eğitim faaliyetlerine 17 Şubat Çarşamba gününe kadar ara verilmiştir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan malul ve engellilerimiz, kronik hastalığı bulunanlar ve hamile personelimiz de ayrıca bir talimat veya talebe gerek kalmaksızın, belirlenen tatil süresince idari izinli sayılacaklardır.

Olumsuz hava şartları nedeniyle ilgili kurumlarımızın tüm ekipleri 24 saat görev başında olacak. Sizlerden, özellikle ulaşımda oluşabilecek tehlikelere karşı son derece dikkatli ve tedbirli olmanızı bekliyoruz.”