İstanbul'da ABD'nin sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi

İSTANBUL (AA) – İstanbul'da, ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi.

Fatih Camisi'nin avlusunda toplanan ve aralarında siyasi parti ve STK üyeleri ile vatandaşların da bulunduğu gruptakiler, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak "Kudüs Müslümanların başkentidir" yazılı pankart ile çeşitli dövizler açtı.

"Mescid-i Aksa onurumuzdur." sloganları atarak tekbir getiren gruba, Filistin'den Türkiye'ye tedavi için gelen bazı Filistinliler de katıldı.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, burada yaptığı konuşmada, "Yüzyılın anlaşması" diye bir safsata, dolambaç ve film dolayısıyla tepkilerini ortaya koymak üzere toplandıklarını söyledi.

Fatih Camisi'nin duvarlarındaki iki blokun arasında mermi izleri bulunduğunu aktaran Çamlı, "Çapulcu harekat ordusunun gelip sıktığı o merminin izleri 100 yıl önceye aittir. Onun için burada toplanmamız önemlidir. O gün bugün, ümmetin iki yakası bir araya gelmemektedir. Koskoca bir devletten bir merhamet imparatorluğu şimdi düştük, ne hallerdeyiz. Kimi Türk, kimi Kürt, Arnavut, Alevi, Sünni, Çerkez… ensemize hırsız Amerika'nın zalim İsrail'in tokatlarını hissediyoruz." dedi.

Çamlı, "Çare bir tanedir. Hiç silaha, F-16'ya, tank ve topa ihtiyacımız yok. Bir tek şeye ihtiyacımız var. Allah'ın emrini dinlemek, bir olmak. Biz bir olduk. Yarın bir kahvaltıda bu ümmet liderleri bir araya gelse, deseler ki; 'Ey dünya buradan ilan ediyoruz. Bundan sonra Riyad'a atılmış bomba İstanbul'a atılmış, Kahire'ye atılmış bomba Şam'a, Trablus'a atılmış bomba Kudüs'e atılmış farz ediyoruz. Petrol, su, toprak hepimizin malıdır.' Vallahi o an her şey biter. Ama bunu yapamıyoruz. Sırtımıza yüz senedir boza pişiriyorlar." ifadelerini kullandı.

– "Kudüs ve Filistin tüm Müslümanların temel meselesidir"

Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği de vicdan sahibi tüm insanlara seslendiğini kaydederek, Kudüs ve Filistin'in sadece bir toprak parçası değil, tüm Müslümanların temel meselesi olduğunu söyledi.

"Hiçbir vicdan sahibi insan bu Filistin topraklarının böyle bir pazarlık hususu olacağını kabul etmeyi düşünmez." diyen Karadaği, şöyle devam etti:

"Mescid-i Aksa bizim için ciddi bir önem taşımaktadır. Mescid-i Aksa Peygamber Efendimizin yolculuğunun bittiği, göğe çıktığı, Miraç yürüyüşünün başlangıç yeridir. Bu kadar mukaddes bir topraktan hiçbir vicdan sahibi mümin vazgeçemez. Bu davadan vazgeçen bizim için bir haindir. Bugün belki Kudüs eziklik altında olabilir, ama bu bizim zayıflığımızdan ötürüdür. Trump ve avaneleri bizim ümmet olarak zafiyetimizi kullanıp Mescid-i Aksa'mızı, Filistin'imizi istila etmek istemektedir. Bu yürütülen projeye karşı hepimiz bir olmalıyız. Hepimiz Kudüs davasına karşı yürütülen hain proje için bir olmalıyız. Bu proje tarihin çöplüğüne gidecektir."

– "Kudüs bütün sorunların bir kenara bırakılıp, ortak aklın ortaya çıktığı toprak parçasıdır"

Hüda-Par İstanbul İl Başkanı Erdal Elibüyük ise Kudüs'ün, Mescid-i Aksa ve Filistin'in bir toprak parçasından çok daha öte olduğunu söyledi.

Kudüs dendiğinde bütün sorunların bir kenara bırakılıp, ortak aklın ortaya çıkması gerektiğini vurgulayan Elibüyük, "Bizler Hüda-Par olarak Kudüs için, Mescid-i Aksa'nın özgürlüğü için, taş üstüne taş koyan, Kudüs'ün özgürlüğü ve bağımsızlığı için ne tür çalışma, yol haritası varsa elimizden gelen bütün gayreti ortaya koyacağımızı ifade ediyoruz. Kudüs için pratikte bir şeyler yapma zamanı. Onun için hepimizin bir yol haritası olması lazım. Bugün Kudüs ve Mescid-i Aksa, düşmanlarımız güçlü olduğu için değil, itilaflarımızı problemlere dönüştürdüğümüz için bu durumdadır." şeklinde konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

WASHINGTON (AA) – ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaklaşık 5 aydır ABD Kongresi çevresinde güvenlik önlemi alan Ulusal Muhafızların kentten ayrılışına ilişkin yaptığı açıklamada, görevini tamamlayarak eyaletlerine dönen askerlere teşekkür etti.

Ulusal Muhafızların ülkedeki protestolardan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeleye kadar birçok görev üstlendiğini hatırlatan Austin, son bir yılın Ulusal Muhafızlar için unutulmaz bir yıl olduğunu kaydetti.

ABD Başkanlık seçim sonuçlarının hileli olduğunun iddia eden Donald Trump, on binlerce destekçisi ile 6 Ocak’ta Washington’da miting yapmıştı.

Mitingin ardından, kongreye yürüyen göstericiler, başkanlık seçimleri seçiciler kurulu oylamasının onay oturumunun sürdüğü Kongre binasının önünde gelmiş ve polis barikatlarını aşarak binaya girmişti.

Olayların tırmanmasından kısa bir süre sonra, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bölgeye Ulusal Muhafızları sevk etmiş ve olaylar kontrol altına alınmıştı.

Pentagon, daha sonra Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni öncesinde Washington’a 25 bin civarında Ulusal Muhafız konuşlandırmıştı.

NEW YORK (AA) – Trump, seçimlerde posta yoluyla oy kullanmak isteyenler için fotoğraflı kimlik fotokopisi şartının getirildiği Georgia eyaletine tepki olarak beyzbol maçlarını eyalet dışına taşıma kararı alan MLB’yi Amerikalıların boykot etmesini istedi.

Save America PAC isimli kurumun yazılı açıklamayla duyurduğu boykot çağrısında Trump’ın, “Beyzbol zaten muazzam sayıda taraftar kaybediyor ve şimdi All-Star maçlarını Atlanta’dan ayırıyorlar. Çünkü şiddetle ihtiyaç duyulan seçmen kimliğini istemeyen radikal-sol Demokratlardan korkuyorlar.” ifadelerine yer verildi.

MLB Federasyonu Başkanı Robert Manfred ise yaptığı açıklamada, aldıkları kararı “bir spor olarak değerleri göstermenin en iyi yolu” olarak değerlendirirken, “MLB tüm Amerikalılar için oy kullanma haklarını temelde destekliyor ve sandıkta kısıtlamalara karşı çıkıyor.” dedi.

Georgia seçim kurallarındaki değişiklik

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan son başkanlık seçimlerinde Demokratlar’ın adayı Joe Biden, Georgia’da Trump’ı 12 bin oy farkla geride bırakmıştı. Trump’ın itirazı üzerine yeniden yapılan sayımlarda da sonuç tescil edilmişti.

Yapılan seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle eyaletin kuralları gereği seçim tekrarlanmış, sonucunda Senato’daki iki koltuğu Demokrat senatörler kazanmıştı.

Georgia’nın Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp tarafından perşembe günü imzalanarak yasalaştırılan yeni seçim kanununa göre, bundan böyle seçimlerde posta ile oy kullanmak isteyenlerin fotoğraflı bir kimliğinin kopyasını oy pusulası ile birlikte zarfa koyması zorunlu kılınmış oldu.

Cumhuriyetçiler, yasanın Georgia seçimlerine olan güveni yeniden tesis etmek için gerekli olduğunu söylerken Demokratlar, bunun seçmenler için oy kullanma erişimini kısıtlayacağını savunuyor.