İsveç İslam Federasyonunun başkanlığına beşinci kez Tahir Akan seçildi

STOCKHOLM (AA) – İsveç'te yaklaşık 500 bin Müslümanı aynı çatı altında buluşturan İsveç İslam Federasyonunun başkanlığına beşinci kez Türk asıllı Tahir Akan seçildi.

Başkent Stockholm'de Kista Treff binasında yapılan seçime, İsveç'te yaşayan farklı ülkelerden 50 delege katıldı. Seçime tek aday olarak giren Akan, oyların tamamını alarak beşinci kez göreve geldi.

Seçimin ardından AA muhabirine değerlendirmede bulunan Akan, uzun süredir başkanlık görevini yürüttüğünü söyledi. Akan, ilk görevlerinin İslamfobi ile mücadele olduğunu kaydetti.

İsveç'teki geniş dini özgürlüklere dikkati çeken Akan, ''İsveç hükümeti ile de yakın çalışmalar içindeyiz. Son zamanlarda Müslümanlara yönelik artan şiddet ve hakaretlere karşı, hükümet bize büyük destek veriyor. Biz de önceden olduğu gibi bu yönde mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz.'' dedi.

İsveç Kilise Birliği ile de yakın çalıştıklarını dile getiren Akan, ''Hapishanelerde ve hastanelerde imam ihtiyacı olduğunda bize başvuru yapılıyor. Biz de onların ihtiyacına göre görevlendirme yapıyoruz. Hastanelerde mescitlerimiz var. İsveç Kilise Birliğinden üst yetkili kişilerle bir araya gelip, ülkede yaşayan Müslümanların eksiklerini gidermeye çalışıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Resmi nikah kıyma yetkilerinin de bulunduğunu vurgulayan Akan, "İsveç İslam Federasyonu Ofisinde isteyenlerin dini nikahlarını kıyıyoruz. Kıydığımız dini nikahlar devlet tarafından resmi nikah olarak kabul ediliyor.'' değerlendirmesinde bulundu.

Konya'nın Kulu ilçesinden 1992 yılında İsveç'e göçen Tahir Akan, 10 yıldır İsveç İslam Federasyonu Başkanlığı görevini yürütüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türk Kızılayın desteği ile İsveç merkezli For Children Smile isimli gönüllü ekibi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Türk Kızılayın yetimhanesine kalan 60 yetim kız çocuğunu saçlarını örerek sevindirdi.

For Children Smile ekibinin sorumlusu Emine Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü kuaförlerle İsveç’ten gelerek yetim çocuklara destekte bulunduklarını söyledi.

Projeye, İsveç’teki saygın kuaförlerin de destek verdiğini ifade den Taş,”İdlib’deki yetim çocukların saçlarını yıkıyor, kesiyor ve örüyoruz.” dedi.

Taş, saç bakımları yapılan çocukları tokalarla süslediklerini belirtti.

Saçlarının örüldüğüne çok sevindiğini belirten minik Şahd Muhammed de “Türk Kızılay bizi çok mutlu etti. Türk insanını çok seviyorum. Bizim için yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

10 yaşındaki Muhammed el Atraş ise “Kampta berberimiz yok. Türkiye’yi seviyor ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İSTANBUL (AA) – Romanya’nın Kaloşvar şehrindeki BT Arena’da oynanacak maç, saat 17.30’da başlayacak. Müsabaka, TRT Spor Yıldız kanalından yayımlanacak.

Bu yıl 32. kez gerçekleştirilen organizasyonda Romanya’nın ev sahipliğini yaptığı D Grubu’nda yer alan ay-yıldızlı ekip, Romanya’yı 3-1 ve Ukrayna’yı ise 3-0 yenerek 2’de 2 yaptı.

Gruptaki ilk maçında Finlandiya’yı 3-2 mağlup eden İsveç ise “Filenin Sultanları” ile yapacağı karşılaşmayla 2. maçına çıkacak.

Statü

Turnuvada 24 takım; Sırbistan, Romanya, Hırvatistan ve Bulgaristan’ın ev sahipliği yaptığı 4 grupta mücadele ediyor. Grup müsabakaları sonunda ilk 4 sırada yer alan 16 ekip, 8’li finallere yükselecek.

Takımların çapraz eşleşme usulüyle karşılaşacağı 8’li finallerde rakiplerine üstünlük kuran ekipler, adlarını çeyrek finale yazdıracak. Organizasyonda 8’li finaller ile çeyrek final maçları Bulgaristan ve Sırbistan’da oynanacak. Yarı final ile final müsabakalarına ise Sırbistan ev sahipliği yapacak.

Şampiyonada grup maçları, 26 Ağustos’ta tamamlanacak, 8’li finaller ise 28-30 Ağustos’ta oynanacak. Çeyrek final ile yarı final karşılaşmalarının 31 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde yapılacağı turnuvada şampiyonluk ve üçüncülük müsabakaları ise 4 Eylül’de oynanacak.

Muhabir: Emrah Oktay