İsveç'te Hocalı Katliamı'nın 28. yılı yürüyüşü

STOCKHOLM (AA) – İsveç'in başkenti Stockholm'de Hocalı Katliamı'nın 28. yılı dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

İsveç Azerbaycan Federasyonu ve Stockholm Azerbaycan Kültür Merkezinin düzenlediği yürüyüşe, İsveç Azerbaycan Derneği Başkanı Sevda Dadasheva, Azerbaycanlı yazar Eluca Atalı, gazeteci Rahim Telman Sadiğbaylı, İsveç Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Atak, İsveç'te yaşayan Azerbaycanlılar ve Türk vatandaşları katıldı.

Parlamento önünde toplanan grup, şehir merkezine yürüdü. "İşgale hayır" ve "Hocalı için adalet istiyoruz" yazılı döviz ve pankartlar taşıyan grup, katliamı anlatan broşürler dağıttı.

Yürüyüş boyunca Azeri Halk Türküsü "Sarı Gelin" çalındı.

Gazeteci Sadiğbaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 28 yıl önce yapılan katliamı unutturmamak için her sene etkinlik düzenlediklerini belirterek İsveçlilere çeşitli vesilelerle Hocalı Katliamı'nı anlattıklarını söyledi.

Ermeni güçleri, 1992'de 25 Şubat'ı 26 Şubat'a bağlayan gece Hocalı kentine düzenledikleri silahlı baskında, 106'sı kadın, 83'ü çocuk 613 Azerbaycan vatandaşını katletmişti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Türk Kızılayın desteği ile İsveç merkezli For Children Smile isimli gönüllü ekibi, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib ilinde Türk Kızılayın yetimhanesine kalan 60 yetim kız çocuğunu saçlarını örerek sevindirdi.

For Children Smile ekibinin sorumlusu Emine Taş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gönüllü kuaförlerle İsveç’ten gelerek yetim çocuklara destekte bulunduklarını söyledi.

Projeye, İsveç’teki saygın kuaförlerin de destek verdiğini ifade den Taş,”İdlib’deki yetim çocukların saçlarını yıkıyor, kesiyor ve örüyoruz.” dedi.

Taş, saç bakımları yapılan çocukları tokalarla süslediklerini belirtti.

Saçlarının örüldüğüne çok sevindiğini belirten minik Şahd Muhammed de “Türk Kızılay bizi çok mutlu etti. Türk insanını çok seviyorum. Bizim için yaptıkları her şey için teşekkür ediyorum.” dedi.

10 yaşındaki Muhammed el Atraş ise “Kampta berberimiz yok. Türkiye’yi seviyor ve teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İSTANBUL (AA) – Romanya’nın Kaloşvar şehrindeki BT Arena’da oynanacak maç, saat 17.30’da başlayacak. Müsabaka, TRT Spor Yıldız kanalından yayımlanacak.

Bu yıl 32. kez gerçekleştirilen organizasyonda Romanya’nın ev sahipliğini yaptığı D Grubu’nda yer alan ay-yıldızlı ekip, Romanya’yı 3-1 ve Ukrayna’yı ise 3-0 yenerek 2’de 2 yaptı.

Gruptaki ilk maçında Finlandiya’yı 3-2 mağlup eden İsveç ise “Filenin Sultanları” ile yapacağı karşılaşmayla 2. maçına çıkacak.

Statü

Turnuvada 24 takım; Sırbistan, Romanya, Hırvatistan ve Bulgaristan’ın ev sahipliği yaptığı 4 grupta mücadele ediyor. Grup müsabakaları sonunda ilk 4 sırada yer alan 16 ekip, 8’li finallere yükselecek.

Takımların çapraz eşleşme usulüyle karşılaşacağı 8’li finallerde rakiplerine üstünlük kuran ekipler, adlarını çeyrek finale yazdıracak. Organizasyonda 8’li finaller ile çeyrek final maçları Bulgaristan ve Sırbistan’da oynanacak. Yarı final ile final müsabakalarına ise Sırbistan ev sahipliği yapacak.

Şampiyonada grup maçları, 26 Ağustos’ta tamamlanacak, 8’li finaller ise 28-30 Ağustos’ta oynanacak. Çeyrek final ile yarı final karşılaşmalarının 31 Ağustos-3 Eylül tarihlerinde yapılacağı turnuvada şampiyonluk ve üçüncülük müsabakaları ise 4 Eylül’de oynanacak.

Muhabir: Emrah Oktay