İtalya'da halk anayasa referandumu için yarın sandığa gidecek

ROMA (AA) – İkinci Dünya Savaşı’nın ardından 1948’den beri çift kanatlı parlamenter sistemle idare edilen İtalya’da yarın ve pazartesi parlamentodaki sandalye sayısının geleceği açısından tarihi bir halk oylaması yapılacak.

Referandumda halka, geçen yıl parlamentonun her iki kanadından da oylanarak kabul edilen; Temsilciler Meclisindeki vekil sayısını 630’dan 400’e, Senatodaki senatör sayısını ise 315’ten 200’e indiren yasal düzenlemenin yürürlükte kalıp kalmaması sorulacak.

İtalyan anayasasına göre onaylayıcı nitelikte olması sebebiyle referandumun geçerliliği açısından katılım yüzde 50’nin altında da olsa oylamada çıkan sonuç geçerli kabul edilecek.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre, oy kullanma hakkına sahip 51 milyon 559 bin 898 kişi referanduma katılabilecek.

Ülkede anayasa değişikliği referandumunun yanı sıra biri özerk bölge olmak üzere toplam 7 bölgede de 18 milyon 590 bin 81 seçmen, bölgesel yönetimleri belirlemek için sandıkta oy kullanabilecek.

Kovid-19 tedbirleri çerçevesinde oy verme işlemi sırasında kalabalıkların oluşmasını önlemek maksadıyla oy kullanma işlemi yarın ve pazartesi olmak üzere iki gün boyunca sürecek.

Halk oylamasında anayasa değişikliğinin kabul edilmesi durumunda bir sonraki seçimlerden itibaren Temsilciler Meclisi ve Senatodaki sandalye sayıları düşecek.

Ülkede iktidar partileri ve bazı muhalefet partileri parlamenter sayısını azaltan anayasa değişikliğine olumlu yaklaşırken bölge seçimlerinde ise muhalefetteki merkez sağ, solun kalesi olarak da bilinen Toscana’nın yanı sıra Puglia ve Campania bölgelerinin yönetimini ele geçirmeyi hedefliyor.

Kampanya dönemi

Ülkede referanduma yönelik seçim kampanyası normal bir seçim dönemine göre daha düşük düzeyde geçti. Söz konusu reform paketinin yasalaşması için geçen yıl büyük çaba sarf eden 5 Yıldız Hareketinin (M5S) eski lideri Luigi Di Maio, son haftaları özellikle güney bölgelerdeki “Evet” mitinglerinde geçirdi.

Halk oylaması öncesinde iktidar partileri; M5S, Demokratik Parti (PD) ve Özgürler ve Eşitler (LeU) ile muhalefetteki aşırı sağ partiler Lig ile İtalya’nın Kardeşleri (FdI) “Evet” kanadında yer alırken, muhalefet partilerinden Forza Italia (FI) ile iktidarın küçük ortağı Italia Viva ise seçmenlerini referandumda serbest bıraktı.

“Evet” cephesi, reformun onaylanmasıyla devlet hazinesinin ciddi miktarda tasarruf edeceğini, bunun da hazine üstündeki yükü hafifleteceğini savunuyor. “Evetçiler” parlamenter sayısının azalmasıyla 5 yıllık yasama döneminde 500 milyon avro yani yıllık 100 milyon avro tasarruf edilebileceğini savunuyor.

“Hayırcılar” ise parlamenter sayısının azaltılmasının demokratik temsil ilkesine zarar vereceği görüşünü savunuyor. “Hayırcılar”, özellikle ülkede mevcut durumda her 64 bin vatandaşa bir seçilmiş parlamenter düştüğünü, yeni düzenlemeyle ise her 101 bin kişiye bir parlamenter düşeceğine dikkati çekerek bunun temsil bakımından ülkeyi Avrupa’da gerileteceğini savunuyor.

Muhalif senatörler imza toplayıp yasayı referanduma taşıdı

İtalya, halihazırda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler arasında 945 parlamenter ile parlamenter sayısı en yüksek ülke konumunda.

Ülkede geçen yıl parlamentonun üst kanadı Senato ve alt kanadı Temsilciler Meclisinde farklı tarihlerde yapılan oylamalar neticesinde kabul edilen anayasa değişikliği ile parlamenter sayısının yaklaşık 3’te 1 oranında azaltılması yasalaştı.

Parlamenter sayısını azaltan yasanın halk oylamasına taşınması için çeşitli partilerden 71 senatörün imza vererek Aralık 2019’da Yargıtaya başvurması ve yüksek mahkemenin de talebi inceleyip olur vermesiyle söz konusu kanuni düzenleme için referandum yolu açılmıştı. Hükümet, daha önce martta yapılmasını takvime bağladığı referandumu Kovid-19 salgını sebebiyle 20-21 Eylül’e ertelemek durumunda kalmıştı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ROMA (AA) – Mavi-siyahlı kulübün sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından “Hoş geldin Hakan” etiketiyle yapılan yazılı açıklamada, 27 yaşındaki milli futbolcunun 30 Haziran 2024’e kadar kendisini Interli yapan sözleşmeye imza attığı belirtildi.

Kulüp hesabından, Hakan’ın Inter’in daha önce kazandığı kupalarla özçekim yaparken çekilmiş fotoğrafları paylaşıldı.

Çalhanoğlu, dün akşam Milano’ya gelmiş, sabah saatlerinde de Inter için sağlık kontrolünden geçmişti.

2017 yazında Almanya’nın Bayer Leverkusen takımından Milan’a transfer olarak Serie A’da top koşturmaya başlayan Hakan Çalhanoğlu’nun sözleşmesi 4 yılın ardından bu sezonla birlikte sona ermişti. Inter, milli futbolcu için herhangi bir bonservis bedeli ödemedi.

Diğer yandan, Inter’in bu transferi duyurmasından kısa süre önce Hakan Çalhanoğlu, sosyal paylaşım platformu Instagram’dan İtalyanca “Her şey için teşekkürler Milan” mesajıyla kırmızı-siyahlı takıma veda ettiğini açıkladı. Çalhanoğlu’nun paylaşımında 2017’den bu yana formasını giydiği Milan’da attığı gol ve asistlerin görüntüsü yer aldı.

Çalhanoğlu, Milan ile geçirdiği son sezonu 2020-2021’de, Serie A, İtalya Kupası ve Avrupa Ligi olmak üzere üç farklı kulvarda 43 maçta, 9 gol, 12 asistlik performans sergilemişti.

ROMA (AA) – Bakan Speranza, Twitter hesabından akşam saatlerinde yaptığı paylaşımda, “Koronavirüs Bilim-Teknik Kurulu tarafından belirlenen ihtiyati tedbirlere uygun olarak 28 Haziran’dan itibaren beyaz (düşük riskli) kategorili bölgelerde açık havada maske takma zorunluluğunu aşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ülkede bir süredir tartışma konusu olan açık alanda maske kullanımı zorunluluğu iktidar ortağı bazı siyasi partilerce son günlerde kamuoyunda tartışma konusu haline getirilmişti.

Salgında günlük vaka sayılarının, son dönemde 1000’in altına, günlük ölüm sayılarının ise 50’nin altına kadar gerilediği İtalya’da Sağlık Bakanı Speranza’nın talimatıyla Koronavirüs Bilim-Teknik Kurulu, açık havada maske zorunluluğunu değerlendirmeye almıştı.

Kovid-19 salgınının Batı ülkeleri arasında ilk ve en sert şekilde etkilediği ülke olan İtalya’da geçen yıl yaz aylarında vaka sayılarının düşmesiyle açık havada maske kullanım zorunluluğu kaldırılmış, sonbaharda günlük vakaların artmasıyla açık alanda maske kullanımı yeniden zorunlu hale getirilmişti.