İtalyan gösteri pilotu Dario Costa, kırdığı dünya rekorunu İstanbul Boğazı'ndaki şovuyla kutladı

İSTANBUL (AA) – Dünyanın en önemli gösteri pilotlarından biri olarak kabul edilen Red Bull sporcusu Dario Costa, kırdığı "uçak ile en uzun tünel uçuşu" dünya rekorunun hemen bir gün sonrasında İstanbul Boğazı'nda gösteri uçuşu gerçekleştirdi.

Atatürk Havalimanı'ndan havalanarak boğaza gelen İtalyan pilot, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün altından 3 kez geçiş yaparak Boğaz'da gösteri turu yaptı.

Kuzey Marmara Otoyolu, Çatalca Mevki T1 ve T2 tünellerindeki uçuşuyla dünya rekoru kıran Red Bull sporcusu Costa, rekoru da kendisine özgün bir şekilde kutlamış oldu. Özel olarak modifiye edilen Zivko Edge 540 yarış uçağı ile 43.44 saniyede iki tünelden geçerek "uçak ile en uzun tünel uçuşu" dünya rekorunu kıran İtalyan pilot, bu şovun hemen bir gün sonrasında Boğaz'da kutlama uçuşu gerçekleştirdi.

Adını Guinness Rekorlar Kitabı'na yazdıran Costa, İstanbul'un en ikonik noktalarından biri olan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nün altından ve üstünden uçarak Boğaz'ı 3 kere turladı. Red Bull'un dünyada ses getiren Tünel Geçişi projesi, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan İstanbul'un en güzel görüntülerini de içererek Türkiye'nin tanıtımı için önemli bir fırsat yaratmış oldu.

41 yaşındaki Costa, İtalyan Akrobasi Şampiyonası'nın en üst kategorisini kazandı ve Red Bull Air Race Challenger Class'a katılarak galibiyet kazanan ilk İtalyan pilot oldu. 20 yılı aşkın uçuş deneyimi ve sayısız havacılık başarısıyla Costa, bugüne kadar havada 5 bin saatten fazla kaldı. İtalyan pilot, "Tunnel Pass" projesi kapsamında 2.26 kilometrelik mesafeyi 43.44 saniye ile geçerek dün kırdığı rekoru ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Dünyaca ünlü motokros yarışçısı Robbie Maddison, kendi tasarladığı motosikletiyle İstanbul Boğazı’nı su üzerinde geçerek bir ilke imza attı.

Aynı zamanda dublör sanatçılığı da yapan Avustralyalı yarışçı için Ortaköy ve Beylerbeyi’nde özel platformlar hazırlandı, İstanbul Boğazı bir süreliğine deniz trafiğine kapatıldı. Ortaköy’den motosikletiyle deniz yüzeyine inen Maddison, 70 km hızla yaklaşık 1,5 dakikada Beylerbeyi’ne ulaştı ve su üzerinde Avrupa’dan Asya kıtasına geçerek denemesini başarıyla tamamladı.

Beylerbeyi’nde bir süre dinlenen Robbie Maddison, motosikletiyle aynı sürede Ortaköy’e döndü. 40 yaşındaki Avustralyalı motokros yarışçısı, büyük bir sevinç yaşadı.

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Maddison, İstanbul Boğazı’nı ilk gördüğü an motosikletiyle geçmeyi hayal ettiğini ve bunu gerçeğe dönüştürdüğü için mutlu olduğunu dile getirdi.

Bu performansını sergileyebilmek için bir yıl çalıştığını belirten Robbie Maddison, “İstanbul Boğazı’nın derin akıntı ve sularında motosikletimi ilk kez kıtalararası sürdüğüm için çok heyecanlıyım. İstanbul Boğazı, dünyanın en yoğun trafiğine sahip kanallardan biri. İstanbul Boğazı sularından bugüne kadar her türlü deniz aracı geçmişti, ancak bir motosiklet geçmemişti. Bugün burada sınırlara meydan okuduk. Aylarca hazırlandık ve korkusuzca nasıl yapabileceğimizi araştırdık. Büyük ve dikkat çekici bir hikayenin altına ismimizi yazdırdık. Tam bir dakika gibi bir sürede, martılar eşliğinde ve boğazın sularının üzerinde Avrupa’dan Asya’ya geçtim. Zaman zaman akıntının 13 mile çıktığı boğazdaki bu performansımın verdiği keyfi hiçbir zaman unutmayacağım.” ifadelerini kullandı.

​​​​​Muhabir: Emre Doğan

İSTANBUL (AA) – Otoyol ve köprü işletmecisi ICA, "İstanbul Boğazı Kuzey Bölgesi İçin Gemilerden Kaynaklı Deniz Kirliliğini Algılama, Takip ve Analiz Sisteminin Geliştirilmesi Projesi" ile uzaktan algılama teknolojileri kullanarak gemilerden kaynaklı kirlilik tespiti yapacak.

IC İçtaş İnşaat’ın, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nun yapım ve işletmesini üstlenen şirketi ICA tarafından, İstanbul Boğazı'nı gemi kaynaklı kirlilikten korumayı hedefleyen söz konusu projeye ilişkin Garipçe'deki Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmesi Merkezi'nde bir basın toplantısı düzenlendi.

ICA Genel Müdürü Serhat Soğukpınar, toplantıda basın mensuplarına yaptığı açıklamada, otoyol ve köprü işletmeciliğinin yanı sıra İstanbul'a ve Türkiye'ye katkı sağlayan sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirdiklerini ve söz konusu projenin de 2019 yılında böyle ortaya çıktığını dile getirdi.

Köprünün üzerinden geçen araçları 1.400'ün üzerinde kamerayla, takip sistemiyle, akıllı ulaşım sistemleri ve kamera sistemleriyle takip ettiklerini belirten Soğukpınar, araştırmalardan sonra aynı sistemi köprünün altından geçen deniz araçları için de kullanma fikrinin ortaya çıktığını söyledi.

Soğukpınar, projenin dünyadaki örneklerini de araştırdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Araştırdığımızda dünyada 2 devletin bunu açık denizlerindeki petrol platformlarındaki sızıntıları takip etmek amacıyla kurduklarını öğrendik. Norveç hükumeti kuzey denizlerinde, Azerbaycan hükumeti de Hazar Denizi'nde buna benzer sistemler kurmuşlar. Aslında boğazlarımızı kirleten gemiler bir şekilde takip ediliyor ama anlık bir tespit ve eşleşme olmadığı için bugüne kadar yakalanan gemi sayısı ya da cezalandırılan gemi sayısı da istenildiği kadar yüksek değil, bir caydırıcılığı yok. Biz gururla söylüyoruz ki Türkiye'de hatta dünyada bir köprü işletmecisi, otoyol işletmecisi olarak böyle bir sistemi kuran dünyadaki ilk ve tek işletmeyiz."

– "Cezalandırma işlemini İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapmış olacak"

Projenin diğer ortaklarına ilişkin bilgi veren Soğukpınar, "Ulaştırma Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü takibini yapacak, tespit ettikleri olayların anlık olarak müdahalesini Sahil Güvenlik Komutanlığı yapacak. Cezalandırma işlemini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi yapmış olacak. Ceza keme yetkisi onlar da olduğu için. Dolayısıyla takip bu şekilde devam edecek. İTÜ bilimsel anlamda destek sağlayacak. Biz de bilimsel anlamda bunu ileriki çalışmalarımızda değerlendirmek amacıyla kullanacağız." ifadelerini kullandı.

– "Bu sistem aslında bir kıvılcım proje"

İTÜ Türk Boğazları Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Özcan Arslan ise projeye bilimsel çalışmalarla ve araştırmalarla destek verdiklerini söyledi.

Arslan, "Bu sistem aslında bir kıvılcım proje. Marmara Denizi'nin birkaç noktasına bu sistem kurulduğu takdirde bütün Marmara Denizi tek bir merkezden anlık olarak çok hızlı bir şekilde hem gözlemlenebilir hem de müdahale edilebilir duruma gelebilir. Yine bu sistem Türkiye'de kıyı şehirlerine ve liman tesislerine kurulması halinde denizlerimizin kirletilmemesi için çok önemli bir fayda saplayacağını düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

– Kullanılan uzaktan takip sistemi dünyada ilk kez bir köprü üzerine kuruldu

Öte yandan toplantıda aktarılan bilgilere göre, ICA, söz konusu projeyle İstanbul Boğazı'nda deniz çevresinin, kıyı şeridinin ve insan sağlığının korunmasını amaçlıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Boğazları Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin bilimsel desteği ile hayata geçen projede, uzaktan algılama teknolojileri kullanılarak gemilerden kaynaklı kirlilik tespiti yapılacak.

Proje için kullanılan uzaktan takip sistemi, dünyada ilk kez bir köprü üzerine, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kuruldu ve kullanılmaya başladı. Proje kapsamında takip için gerekli yazılımlar vasıtasıyla Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün kuzey cephesi sürekli olarak taranarak 2,5 kilometrelik alanda Karadeniz’den giriş-çıkış yapan gemiler takip edilerek kirlilik tespiti yapılacak.

Sistem, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ilgili birimleri ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Boğazları Denizcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından takip edilebilecek.