İYİ Parti Uşak İl Başkanı Yıldırım istifa etti

İYİ Parti Uşak İl Başkanı Naci Yıldırım görevinden istifa ettiğini bildirdi.

Naci Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir yıldır sürdürdüğü il başkanlığı görevinden ayrıldığını söyledi.

İYİ Parti Merkez İlçe Başkanı Hakan Savaş ile il yönetimi olarak sorunlar yaşadıklarını bu nedenle istifa kararı aldığını belirten Yıldırım, “İstifamın ardından Kadın Kolları Başkanımız, Disiplin Kurulu Başkanı ile asil ve yedek olmak üzere 35 yönetim kurulu üyesi istifalarını verdi. Başkanlık görevinden ve görevlerimizden istifa ettik. Partiden istifa etmedik. Bunu özellikle belirtmek isterim.” dedi.

Yıldırım, parti yönetiminin henüz il başkanlığına bir atama yapmadığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan, Yıldırım’ın istifası konusunun 21 Kasım’da yönetim kurulu toplantısında görüşüldüğü, 29 Kasım Cuma günü istifa kararı alındığı, istifa dilekçesinin 30 Kasım’da gönderildiği öğrenildi.


İYİ Partili Tatlıoğlu, asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olmasını istedi

TBMM (AA) – İYİ Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini söyledi.

Tatlıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan ihracat ve büyüme rakamlarını değerlendiren Tatlıoğlu, Türk ekonomisindeki yüzde 0,9’luk büyüme oranının, kalitesiz ve tüketim odaklı bir büyüme olduğunu savundu.

Türkiye genelinde sektörler düzeyinde hafif bir hareketlenmenin yaşandığını ancak inşaat sektöründe derin bir düşüşün görüldüğünü belirten Tatlıoğlu, “Sermaye oluşumu yatırımlarında yüzde 12,6’lık bir düşüş söz konusu. 11. Kalkınma Planı’nda da özel sektör yatırımlarında yüzde 12’lik bir artış varsayılmıştı ama bu günkü gösterge hedeflerin çok uzağında. İhracatta aylık olarak bir düşüş, yıllık olarak artış var. İthalat rakamlarıysa çok yüksek.” ifadelerini kulandı.

Şeffaflığın ortadan kalkmasının belirsizliği, belirsizliğin de ekonominin bütün faaliyetlerini etkilediğini vurgulayan Tatlıoğlu, “Şeffaflık o kadar zayıf ki ekonomiyi takip edemiyoruz. Yüzde 0,9’luk büyüme kalitesiz, tüketim merkezli ve işsizliği azaltmayan bir büyümedir. Kalitesiz büyüme yapısal reformlarla geçmesi mümkün. Yeni bir siyasi iklimle ve yapısal reformlarla sıkıntılar giderilebilir. Ekonomiyi güven yönetiyor ama Türkiye’de güven sağlanmıyor. Türkiye’nin yapısal reformlara yelken açarak kaliteli büyümesi gerekir.” dedi.

Benzer Haber:  İYİ Parti Sözcüsü Ağıralioğlu Ekonomi Bilim Kurulu kurulmasını önerdi

Türkiye’deki ekonomik krizin aşılması için adaletin mutlaka tesis edilmesi gerektiğinin altını çizen Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

“Türkiye’deki temel sorun yapısal tıkanmadır. Bu durumdan çıkmak için yapısal reformların yapılması gerekir. Yapısal reformlar için de güven ortamının oluşması, hukukun üstünlüğünü esas alan kamu politikaları ve uygulamalarda şeffaflığın tam sağlanması, ifada özgürlüğü alanının genişlemesi, kamuda atamaların liyakate uygun yapılması ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerekir. Türkiye’de 1994, 1998 ve 2001’de yaşanan ekonomik ve teknik kriz yapısal reformlarla aşıldı. Bugün de adaletin tesis edilmesi, eğitim kalitesinin yükseltmesi, kuvvetler ayrılığının hakim olması ve iyileştirilmiş parlamenter sistemin getirilmesi ile Türkiye güçlü bir ekonomiye sahip olur.”

Ekonomi yönetiminin Türkiye’nin entelektüel sermayesini kavrayabilmekten uzak olduğunu iddia eden Tatlıoğlu, “Ne dünyayı okuyabiliyorlar ne de Türkiye’nin varlığını tartabiliyorlar. Metal yorgunluğu değil metal küflenmesi söz konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

İsmail Tatloğlu, bir soru üzerine asgari ücretin en az 2 bin 500 lira olması gerektiğini, aksi takdirde milyonlarca insanın açlık sınırı altında yaşayamaya mahkum olacağını ileri sürdü.

Genelge ile 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı.

65 yaş ve üzeri vatandaşlardan işletme sahibi esnaf tüccar sanayici serbest meslek sahipleri ile çalışanlar sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebilecek, veli nezaretinde yolculuk yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "18 Yaş Altı ve 65 Yaş Üzeri Kişilerin Sokağa Çıkma Kısıtlaması" konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri açık olacak.

Kısılamanın olduğu 30 Mayıs Cumartesi, market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler, 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

Etiketler: