Sal. Oca 21st, 2020

İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu'ndan annelere özel konser

İZMİR (AA) – Otizmli çocukların oluşturduğu İzmir Otizm Orkestrası ve Korosu (İZOT), 176. konserini 3 Aralık Engelliler Günü kapsamında annelere özel olarak verdi.

Hikmet Şimşek Sanat Merkezi'nde Karşıyaka Belediyesinin desteğiyle düzenlenen etkinlikte konuşan Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED) Yönetim Kurulu Başkanı Ergin Güngör, orkestra ve koronun 2013 yılında 4 otizmli öğrenciyle kurulduğunu, şimdi üye sayısının 40'a ulaştığını söyledi.

Müzikle ilgilenmelerinin otizmli öğrencilerin onların hayatlarına olumlu katkılarda bulunduğunu belirten Güngör, "Çocuklarımızın eğitim sürecinde birçok engelle karşılaşıyoruz. Son günlerde de basında yer aldığı gibi artık yuhalanma seviyelerine varan vakalar görmeye başladık. Aslında bunu toplumumuzun bir sorunu olarak düşünüyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde bu farkındalığı sağlarız. Herhangi bir otizmli ya da başka bir engellinin sınıflarda bulunuyor olması elbette onların gelişimi adına çok önemlidir. Otizm bıraktığınız yerde durmayan bir hastalıktır. Eğer çocuklar sosyalleşmezse ileriki yıllarda çok daha ağır vakalarla karşılaşılabilen bir hastalık." dedi.

Güngör konsere katılan tüm sanatseverlere teşekkür ederken tüm toplumu otizmlilerin yanında olmaya davet etti.

Koronun şefi Orçun Berrakçay ise amaçlarının otizmli gençlere fırsat verilince neler başardıklarını göstermek olduğunu, kurdukları otizm orkestra ve korosunun dünyada örneğinin bulunmadığını söyledi.

Etkinlikte koro üyeleri, Ahbap Derneği Genel Başkanı ve sanatçı Haluk Levent'in bir süre önce kaybettiği annesi Sabriye Acil anısına da bir şarkı seslendirdi.

Konser otizmli gençlerin söylediği solo şarkılarla sona erdi.

Ceren Özdemir'in katili Özgür Arduç'a ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası #CerenÖzdemir
https://youtu.be/0nYRO-XDFVg

Merkez Bankası, 35,2 milyar TL kar payı avans tutarı ile 5,3 milyar TL ihtiyat akçesinin hissedarlara dağıtımına başlandığını duyurdu

Erdoğan: "(CHP'nin önergesi) Daha bunların neleri çıkacak. Şimdi bu pisliklerden kurtulmak için parlamentonun üzerine bunu yıkmak istiyorlar."

Erdoğan: "(CHP'nin FETÖ'nün siyasi ayağı önergesi) AK Parti'de, MHP'de bu tür adamlar mı var, haydi ispatla. İspatlayamıyorsan demek ki bunlar sende."

Erdoğan: "(İdlib'den göç eden siviller) Onlara terörist demek akıl tutulmasıdır. Bu, Bay Kemal'in ilk yanlışı değil."

Erdoğan: "(MİT Başkanı Fidan) İstihbarat noktasında Rusya, Suriye ve İran tarafıyla, muhataplarıyla ilişkileri başarılı bir şekilde devam etmiştir."

Erdoğan: "(İdlib'den göç) Bu insanlar ölümden kaçıyor. O anne ile 6 çocuğunu ekranda görünce hanımla kanımız dondu. O yavrulara nasıl terörist deriz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin Libya sürecinde koordinatör sıfatı ile yer alması teklifine "BM varken doğru olmaz" diyerek karşı durduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Niye Miçotakis Hafter'i Yunanistan'a çağırdı? Sadece bizi tahrik etmek için çağırdı."

Erdoğan: "Bir lider 'Miçotakis sizinle tekrar arayı düzeltmek istiyor' dedi. 'Bir defa bu yanlışı düzeltsin, sonra bizim görüşmemiz kolaydır' dedim."