'İzmir'in kalbi'ndeki 400 yıllık Hatuniye Camisi restore ediliyor

İZMİR(AA) – Hacı Hüseyin Ağa’nın eşi Tayyibe Hatun adına 1625’te yaptırdığı Hatuniye Camisi, Tilkilik semtinde yer alıyor. 1700’lü ve 1900’lü yıllarda iki kez onarımdan geçen caminin sıvaları 2010’lu yıllarda dökülmeye başladı. İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yapılan ihale ve yer tesliminin ardından başlayan restorasyonun eylül ayında tamamlanması hedefleniyor.

İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Muzaffer Ataseven, AA muhabirine, moloz taştan yapılan kare planlı caminin 1700’lü yıllardaki ekleme ile dörtgen formunu aldığını anlattı.

Önünde küçük bir son cemaat yeri bulunan caminin mihrabının yuvarlak ve niş şeklinde olduğuna işaret eden Ataseven, kubbe süslemelerinin ise turkuaz, mavi ve yeşil olacak şekilde düzenlendiği bilgisini verdi.

Caminin 400 yıldır ibadete açık olduğunu aktaran Ataseven, “Bu bölgenin tamamı 3. derece arkeolojik sit. Hatuniye Camisi de birinci grup tescilli eser. İzmir Büyükşehir Belediyesi bölgede ‘çevreyi koruma ve sağlıklaştırma’ projesi başlattı. Biz de camiyi restorasyona aldık. Burada bütünlük sağlanmasını istedik.” dedi.

Ataseven, restorasyon maliyetinin 1 milyon lirayı bulacağına dikkati çekerek, çalışmalar kapsamında depremin yol açtığı birtakım yapısal sıkıntılar nedeniyle de güçlendirme yapılacağını belirtti.

Caminin halk dilindeki öyküsü

Hacı Hüseyin Ağa’nın aynı dönemde Konak’taki Başdurak Camisi’ni de inşa ettiren hatırı sayılır bir kişi olduğunu söyleyen Ataseven, Hatuniye Camisi’nin halk arasında dolaşan öyküsünü de şöyle aktardı:

“Menkıbeye göre Hacı Hüseyin Ağa’nın epeyce altını varmış. Kemeraltı’ndaki Başdurak Camisi’ni yaptıracakmış. O zaman haramiler gelmiş ve altınlarını istemiş. Hacı Hüseyin Ağa ve eşi Tayyibe Hatun sabaha kadar bu durumdan kurtulmak için dua etmiş. Rivayet odur ki haramilerin başı da o gece başkaları tarafından öldürülmüş. Camiyi yaptıracağına çok sevinen Hacı Hüseyin Ağa da eşine altın hediye etmek istemiş. Tayyibe Hatun, ‘Bana altın alma onun yerine cami yaptır.’ diye istekte bulununca Hatuniye Camisi yaptırılmış ve cami o günden bu yana ibadete açık kalmış.”

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İZMİR (AA) – Şair Eşref Bulvarı’ndaki iş merkezinin 2. katında bulunan HDP İzmir İl Başkanlığına giren silahlı saldırgan, tabancayla etrafa ateş açtı. İl başkanlığının camlarının kırıldığı saldırının ardından iş merkezinin çatı katına çıkan kişi, polislerce gözaltına alındı.

İş merkezinin etrafını güvenlik kordonuyla çevreleyen ve il başkanlığında inceleme yapan polis ekipleri, bir kişinin hayatını kaybettiğini belirledi.

İzmir Valiliğinden yapılan açıklamada, daha önce sağlık çalışanı olan ve görevinden istifa eden O.G’nin, saat 11.00 sıralarında HDP İl Başkanlığına geldiği, parti çalışanı D.P’yi tabanca ile ateş ederek öldürdüğü belirtildi.

Şüphelinin yakalandığı aktarılan açıklamada, olayın tüm yönleriyle araştırıldığı kaydedildi.

HDP Basın Bürosundan yapılan yazılı açıklamada da bir süredir partilerinin hedef gösterildiği iddia edilerek, bunun sonucunda İzmir İl Başkanlığına yönelik silahlı saldırıda bulunulduğu ve bir parti çalışanının hayatını kaybettiği bildirildi.

Şafak Yel

İSTANBUL(AA) – Milli Saraylar Başkanlığı’nın halı koleksiyonunda yer alan 119 yıllık Dolmabahçe Sarayı’nın halısı restore ediliyor.

Sarayda merasimlerin tertip edildiği Muayede Salonu’na ait olan halı, 1902 yılında II. Abdülhamid Han döneminde Hereke Dokuma Fabrikası’nda Muayede Salonu’na özel olarak üretildi. Üzerinde kabartma desenlerin bulunduğu halı Türk düğümü ve pamuk çözgü tekniği ile dokundu. Avrupai tarzda dokunan halıda daha çok rokoko desenler bulunuyor.

Yıldız Şale Köşkü’nde oluşturulan özel atölyede restore edilen halı üzerinde 8 kişi çalışıyor.

“Halının ağırlığı bir tona yakın”

Yıldız Şale Köşkü Halı Atölyesi sorumlusu Mustafa Köksal, halı hakkında şu bilgileri verdi:

“119 yıllık tarihe tanıklık etmiş bir halı. Bazı kısımlarda güneşten dolayı aşınmalar oluşmuş. 4 ay önce bir kadro ile çalışmalara başladık. Toplamda 8 ayda tamamlamayı düşünüyoruz. Buradaki ipler, halının numarası tespit edilerek renkleri burada boyanır. Şu anda onarımının yüzde 50’sini tamamladık sayılır. Hasır işlemleri sürüyor. Onarım bittikten sonra tesfiye aşamasına geçilecek. Daha sonra da yerine sereceğiz. Halının ağırlığı bir tona yakın.”