Japon halkının yarısı, Tokyo 2020'nin düzenleneceğini düşünüyor

ANKARA (AA) – Ülke basınından Yomiuri gazetesinin yaptığı anket sonuçlarına göre, 23 Temmuz’daki açılış töreniyle başlayacak oyunlara karşı Japon halkı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle olumsuz yönde görüş sergiliyor.

Anketlere katıların sadece yüzde 50’si Tokyo 2020’nin bu yaz düzenlenebileceğini düşünürken, bu yönde oy verenlerin yüzde 26’sı ise seyircisiz yapılacağını öngörüyor.

Oylamaya katılanların yüzde 48’i ise olimpiyat oyunlarının iptal edilmesi gerektiği yönünde görüş belirtiyor. Oyunlar sırasında sporcular ve seyirciler için alınan sağlık önlemlerinin yetersiz kalabileceği konusunda ise ankete katılanların yüzde 63’ü fikir birliğine varıyor.

Japon yetkililer ise salgın nedeniyle bir yıl ertelemeli başlayacak oyunların iptal edilmesi veya bir kez daha ertelenmesi gibi bir seçeneğin olmadığını, Kovid-19’un oyunlar sırasında yaygınlaşması halinde seyircisiz devam etmesinin masaya yatırılan tek seçenek olduğunu vurguluyor.

Yurt dışından seyirci alınmayacak olimpiyatlarda, ülke genelindeki salgın vakaları nedeniyle kendi vatandaşlarının alınıp alınmayacağına ilişkin kararın 20 Haziran’da verilmesi bekleniyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TOKYO (AA) – Dünya genelinde akıllı telefon ve tablet, 5G ağ ekipmanları ile oyun konsollarına yönelik artan çip talebi sonrası otomobil üreticilerinin tedarik sıkıntısı devam ediyor.

Kamu yayıncısı NHK’nin haberine göre, Suzuki Motor, Honşu bölgesinin Pasifik kıyısında yer alan Şizuoka eyaletindeki 3 tesisinde gelecek ay üretime ara verecek.

En fazla 9 gün sürecek aranın, firmanın hangi modellerini etkileyeceği belirtilmezken, yıllık toplam üretim hedefini negatif etkileyeceği tahmin ediliyor.

ABD Donanmasının eski siyasi danışmanı ve “Doğu Çin Denizi Adalar Sorununda ABD Politikalarının Kökeni” kitabının yazarı Robert David Eldridge, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Maalesef ABD artık Çin ile yalnız başına mücadele edemez. Bölgedeki dost ve müttefiklerinden daha fazla iş birliği istiyor.” dedi.

Hint-Pasifik’te “Çin’in tehditkar faaliyetlerine yönelik” zirveden çıkan kararlılık sonucuna değinen Eldridge, Japonya-Çin 1978 Barış ve Dostluk Anlaşması’nda iki ülkenin birbirlerine “bölgede hegemonya kurmayacakları” şeklinde taahhüt verdiklerini anımsattı.

Eldridge, “Çin buna rağmen Güney Çin Denizi’nde bu yönde faaliyet yürütüyor.” dedi.

Kore Yarımadası’nın nükleerden arındırılması konusunun zirvede ele alınmasına rağmen “hiçbir ülkenin konuya ciddi şekilde eğilmediğini” belirten Eldridge, “Bu durum, dikkat çekmek isteyen (Kuzey Kore lideri) Kim’i yine pervasızca hareket etmesine yol açabilir.” ifadelerini kullandı.

“Japonya’dan daha fazlası”

Tokyo’daki Tama Üniversitesi Kural Koyucu Stratejiler Merkezi Müdür Yardımcısı Brad Glosserman “başarılı” olarak nitelediği zirvenin, ABD’nin Japonya’ya ve Hint-Pasifik bölgesine verdiği önceliğinin göstergesi olduğunu kaydetti.

Glosserman, “ABD’de başkan değişikliğinin, dönemin liderleri ABD Başkanı Donald Trump ile Japonya Başbakanı Abe Şinzo arasındaki özel ilişkiye gölge düşürebileceği ve ittifakı zayıflatacağı endişeleri giderildi.” dedi.

Kyodo ajansına konuşan Rand Corporation adlı düşünce kuruluşundan siyaset bilimci Jeffrey Hornung, pek çok ülkenin Çin ile ekonomik ve güvenlik ilişkilerinde denge politikası yürüttüğünü ancak Japonya’nın bu doğrultuda politika benimsemediğini kaydetti.

Hornung, “Japonya, Çin ile devasa ekonomik ilişkilere sahip ancak bazı konularda eleştirmeye çok istekli. Öyle ki Biden, Japonya’yı ‘kafa dengi’ partneri ve ‘becerikli anlaşma müttefiki’ olarak görüyor.” diye konuştu.

Keio Üniversitesinden siyaset bilimci Prof. Nakayama Toşihiro, ikili güvenlik ittifakında “Japonya’dan daha fazlasının talep edildiğini” belirterek “Eğer Japonya aktif rol oynamaya yaklaşmayacaksa ittifakta bir çeşit kriz çıkabilir sinyali verildi.” dedi.

“Çin ile çatışma çıkarmama” muamması

Dış İlişkiler Konseyi (CFR) Japonya Çalışmaları Kıdemli Uzmanı Sheila Smith’in zirveye yönelik kaleme aldığı, uluslararası basına yansıyan makalede, Biden tarafından Washington’da ilk yabancı lider olarak Suga’nın ağırlanmasını “menfaatlerin kesişmesine” bağladı.

Smith, “ABD, ‘azimli ve adanmış’ Japonya’ya bağımlı; Japonya ise ‘müdahil ve güçlü’ ABD’ye bağımlı. Bölgesel mücadeleler göz önüne alındığında, bu ittifak hizada tutulması ve kararlılıkla ileriye taşınması gereken bir ittifak” ifadelerini kullandı. Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen Suga ile Biden’ın yüz yüze görüşmesini, “İki ülke menfaatlerinin, ‘Çin ile çatışma çıkarmadan gerçekleştirmek’ gibi büyük bir muammayı çözmek için ortak vizyon geliştirme fırsatı” olarak nitelendirdi.