JÖAK ve JAK timleri Palandöken'deki turistlerin güvenliği için 'daima göreve hazır'

ERZURUM (AA) – Kışın yerli ve yabancı kayak tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği Palandöken Dağı’ndaki kayak merkezinde, olası doğal ve insan kaynaklı kazalara karşı Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı Arama Kurtarma Tabur Komutanlığı ile Erzurum İl Jandarma Komutanlığı Arama Kurtarma ekipleri, 24 saat görev yapıyor.

Kış sezonu süresince kayak yaparken düşüp yaralanan veya olumsuz hava koşulları gibi nedenlerle kaybolup mahsur kalanların yardımına koşan Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve Jandarma Arama Kurtarma (JAK) timleri, 45 kilometre pist uzunluğu bulunan Palandöken’in en uzak noktasına kısa bir sürede ulaşabiliyor.

Yabancı turistler ile sağlıklı iletişim kurmak için iyi derecede yabancı dil eğitimi alan kayakçılardan oluşan jandarma personeli, kışın kayak yapmak için Palandöken’e gelen turistlere huzur ve güven veriyor.

JÖAK ve JAK timleri, kayak merkezinde olası bir duruma karşı “daima hazır” olmak için eğitimleri de hiç aksatmıyor.

Her türlü senaryoya karşı tatbikat yapılıyor

JÖAK ve JAK timleri, bu çerçevede Palandöken’de tatbikat yaptı. Tatbikatın ilk bölümünde 3 bin 200 rakımlı zirvede konuşlandırılan ekipler, senaryo gereği, 2 vatandaşın kayak yaparken düşerek yaralandığı ihbarı üzerine harekete geçti.

Kar motorları ile kısa sürede yaralanan vatandaşların bulunduğu noktaya giden ekipler, ilk müdahaleyi yaptıktan sonra söz konusu kayakçıları sedyeye alarak olay yerinden kar motorlarıyla sağlık ekiplerine ulaştırdı.

JÖAK ve JAK timleri, daha sonra kar kalınlığının 110 santimetreye ulaştığı kayak merkezinde, çığ düşmesi olayının meydana geldiği ve kar kütlesi altında mahsur kalan bir vatandaşın olduğu bilgisini alarak arama ve kurtarma çalışması başlattı.

Olayın yaşandığı noktaya önce kar motorları, ardından da yaya olarak ulaşan ekipler, arama kurtarma dedektör köpeği “Gurbet”in yardımıyla çığ altında kalan kişinin yerini kısa sürede tespit etti. Ekipler, çığ altında kalan kişiyi, sağ olduğunu ve üzerinde kar kütleleri bulunduğu için hareketsiz kaldığını öğrendikten sonra yürüttükleri titiz çalışmayla bulunduğu yerden çıkardı.

Tatbikatın ikinci bölümünde ise dağcılık faaliyeti sırasında tırmanış yapan bir vatandaşın kayadan düşmesi sonucu yaralandığı bilgisini alan JÖAK ve JAK görevlileri, kısa sürede olay yerine intikal etti.

Ekiplerce yapılan hazırlık çalışmasının ardından halat yardımıyla tatilcinin bulunduğu eğimli bölgeye sedye götürüldü ve havai hat kurularak vatandaş halata bağlı sedye üzerinde bölgeden tahliye edildi, kızak sedye ile sağlık ekiplerine ulaştırıldı.

Nefes kesen tatbikatı AA ekibi görüntüledi

Anadolu Ajansının (AA) görüntülediği nefes kesen tatbikatının son bölümünde ise ekipler, senaryo gereği arızalanan teleferik üzerinde 2 kişinin mahsur kaldığı bilgisi üzerine harekete geçti.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü alanda makara sistemi kuran görevliler, mahsur kalan vatandaşları 15 dakika süren çalışmanın ardından halat yardımıyla emniyetli şekilde tahliye etti.

Kayak merkezindeki vatandaşlarca ilgiyle izlenen tatbikat kapsamında ayrıca can ve mal güvenliğinin sağlanması için yaralanma ve kaybolma vakalarına karşı kayaklı devriye faaliyeti de icra edildi.

Arama Kurtarma Tim Komutanı Jandarma Teğmen Seyfettin Şahin, AA muhabirine, JÖAK ve JAK timlerinin vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması için görev başında olduklarını söyledi.

Her türlü doğal ve insan kaynaklı afetler ile kaybolma ve kaza olaylarında arama ve kurtarma faaliyeti icra ettiklerini ifade eden Şahin, “Yapmış olduğumuz arama kurtarma faaliyetlerini, İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla yurt dışında da icra edebilmekteyiz. Arama kurtarma faaliyetlerinde özel olarak seçilmiş personellerimizle eğitimlerini tamamladıktan sonra, 24 saat esasına göre ihtiyaç duyan tüm vatandaşlarımız için özveriyle görev yapmaktayız.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KASTAMONU (AA) – Komandolar, 11 Ağustos’ta yaşanan sel felaketinde sular altında kalan camideki çamur tabakasının temizlenmesinin ardından camiyi deterjan ve sabunla yıkadı.

Cami imamı Mustafa Aslan, Türkiye’nin afette Bozkurt’un yanında olduğunu vurgulayarak, “Askerlerimize, polislerimize özellikle teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun, güç kuvvet versin. Bizleri hiçbir yerde, hiçbir zaman yalnız bırakmadılar.” diye konuştu.

Muhabir: Abdullah Tevge

ANKARA (AA) – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak’ın kuzeyinde icra edilen Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında, biri sözde bölge sorumlusu 7 teröristin daha mağarada etkisiz hale getirildiğini, operasyonlar kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısının 53’e ulaştığını bildirdi.

Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarının hava harekatlarının yönetildiği Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti Komutanlığı’nda inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Burada konuşan Akar, Türkiye’nin ve Türk milletinin hakkı, hukuku için mücadeleyi yurt içinde ve sınır ötesinde sürdürdüklerini belirtti.

FETÖ, PKK/YPG, DEAŞ’a karşı mücadelenin sürdüğünün altını çizen Akar, Türkiye’nin müttefiklerine ve NATO’ya bazı konuları anlatmakta zorluk yaşandığını ifade etti.

Bütün bunlara rağmen yılmadan, usanmadan Türkiye için yapılması gereken ne varsa yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Akar, burada bir kahramanlık ve fedakarlığın söz konusu olduğunu söyledi.

“Arkadaşlarımız büyük fedakarlık gösteriyorlar”

Sadece terör örgütlerine değil, Türkiye’ye ve Türk milletine yönelik her türlü tehdide karşı mücadele içinde olduklarını dile getiren Akar, bunların yurt içinde, Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde devam ettiğini kaydetti.

Bakan Akar, aynı zamanda dost ve kardeş ülkeler Azerbaycan ve Libya’nın yanında olmaya gayret ettiklerini belirtti.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin moral, motivasyon ve fedakarlığının kendilerini duygulandırdığını ifade eden Akar, “Bu fedakarlık ve kahramanlıkla biz, her türlü eksikliğe, ifade edilmeyen ambargolara, kısıtlamalara rağmen bunların hepsinin üstesinden geldik, gelmeye devam edeceğiz. Niye? Çünkü savaşma azim ve kararlılığımız var. Tek kişi de kalsak sonuna kadar bayrağımızı, sancağımızı yüksekte tutmak için mücadelemizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bakan Akar, 23 Nisan’da Pençe-Yıldırım ve Pençe-Şimşek operasyonlarının başlatıldığını hatırlatarak,”Bugüne kadar arkadaşlarımız büyük fedakarlık gösteriyorlar. Dağlar, yamaçlar, inmesi, binmesi çok zor. Helikopterler yere teker koyamıyorlar. Bugüne kadarki mücadelede yapılması gerekenin hepsi yapıldı.” diye konuştu.

“Arkadaşlarımız ustalıkla başardılar”

Hava hücum harekatlarında helikopterlerin 300-500 sorti yaptığına işaret eden Akar, “Maalesef dost bildiğimiz bazı ülkeler PKK’ya füzeler verdiler. Dolayısıyla bunların her biri bizim için büyük bir tehlike, büyük bir risk.” ifadelerini kullandı.

Bütün bunlara rağmen Hava Kuvvetlerinin kullandığı silahlarla örtü sağlayarak operasyonu kazasız, belasız yürüttüklerini belirten Akar, şunları kaydetti:

“Şu ana kadar toplam 46 terörist etkisiz hale getirildi. Bugün 7 terörist daha etkisiz hale getirildi. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 53’e ulaştı. Bir mağara vardı, o mağaranın girişi özel teknikler gerektiriyor. Özel Kuvvetlerimiz, komandolarımız o mağaranın altını üstüne getirdiler 7 teröristin ölüsüne ulaştılar. Bunlardan biri de bölge sorumlusu. Arkadaşlarımız herhangi bir kayıp olmadan bu işi ustalıkla başardılar. Onların da alınlarından öpüyorum, tebrik ediyorum.”

“Teröristlerde, uzaktan kumandalı Doçka var”

Operasyonlarda 7 şehidin bulunduğunu bildiren Akar, şehitlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diledi. Bakan Akar, yaralıların Ankara’ya getirildiğini, en iyi şartlarda tedavi edilmeye çalışıldığını söyledi.

Operasyonda, tespit edilen hedeflerin tamamının karadan ve havadan vurulduğunu aktaran Akar, şunları ifade etti:

“Ele geçirilen malzemelere baktığımızda bunlara bu malzemeleri kimler verdi? Bunların hepsi düşünülmesi, tartışılması gereken konular. Şu ana kadar toplam 16 silah, 3 bin civarında mühimmat ele geçirildi. Özellikle bu mağaradan ele geçirilenler arasında uzaktan kumandalı 2 Doçka var. Oraya Hava Kuvvetleri gidip vurduğu zaman kendilerini bir şekilde emniyete alıyorlar. Zagros dediğimiz dürbünlü keskin nişancı silahları, Bixi, Kanas keskin nişancı tüfeği, RPG roketatar, M-16, Kalaşnikoflar var. Kalaşnikofların 3’ünde susturucu var. Bomba atarlar var. Çeşitli ve ileri teknoloji muhabere sistemleri var. İstenmediği kadar da bilgi, belge doküman bulundu. Orada arkadaşlar inceleme yapıyorlar. Balkaya/Keri Dağı sorumlusunun da orada olduğu söyleniyor.”

Türkiye’nin açık, şeffaf, uluslararası hukuka uygun şekilde operasyonlarını yürüttüğünün altını çizen Akar, “Karşı taraf terörist, her türlü alçaklığı, namertliği, namussuzluğu yapıyor. Şu ana kadar 200’e yakın el yapımı patlayıcı ve mayın arkadaşlarımız tarafından etkisiz hale getirildi.” dedi.

“PKK, Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamaz”

Akar, Türkiye’nin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kürtlerle hiçbir sorununun olmadığını, bütün Kürtlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşı olduğunu vurguladı.

Amacın, teröristle mücadele olduğunu dile getiren Akar, “PKK hiçbir şekilde Kürt kardeşlerimizin temsilcisi olamaz. Zaten esasen onlarda bir kimlik sorunu var. PKK’nın içinde Ermeni de var, Avrupalı, Afrikalı da var, maalesef Türk de var. Dolayısıyla PKK bir terör örgütü, terörist.” şeklinde konuştu.

Yurt dışındaki bazı medya kuruluşlarının, Türk Silahlı Kuvvetlerini teröristlere karşı faaliyet yapıyor gibi değil, etnik ayrımcılık uyguluyor gibi göstermeye çalıştığına dikkati çeken Akar, Türkiye’nin tek hedefinin teröristler olduğunu bildirdi.

Akar, 84 milyon vatandaşı terör belasından kurtaracaklarının altını çizdi.

“Güvenlik ve refahımız için mücadele etmek zorundayız”

Bakan Akar, 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra bazı pilotların ihraç edildiğini hatırlatarak, “Ondan sonra gelenler gerçekten büyük fedakarlık örneği olarak kendilerine verilen görevi en iyi şekilde öğrenip, en iyi şekilde yapma azim ve gayreti içinde önemli katkılar sağladılar, sağlamaya devam ediyorlar.” dedi.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada var olmanın kolay olmadığını vurgulayan Akar, “Burada güvenlik ve refahımız için mücadele etmek zorundayız. Bazıları soruyorlar ‘Niye Suriye’ye girdik?’ Eğer biz Suriye’ye girmeseydik, operasyonları yapmamış olsaydık şu anda güneyimizdeki oluşum çok daha farklı, çok daha ağır bir şekilde bizim güvenliğimize karşı risk, tehdit ve tehlike oluşturacaktı. Bu önlendi.” diye konuştu.

Türkiye’nin Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduğunun altını çizen Akar, terörist oluşumların zamanında başının ezilmesi gerektiğini vurguladı.

“Soykırım kesinlikle olmamıştır”

1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarına da değinen Akar, şunları kaydetti:

“Soykırım kesinlikle olmamıştır. Tarih, bunu açık ve net bir şekilde yazıyor. Siyasiler tarihçilik yapamaz. Tarihteki bilgi, belge, görgü, tespitlerin hepsi çok açık ve seçik şekilde 1915’te böyle bir şeyin söz konusu olmadığını gösteriyor. Amerikalıların yaptığı bu açıklama kendi tarihlerini, anlaşmalarını, sözleşmelerini, imzalarını inkar anlamına geliyor. Amerikalıların meşhur bir milli arşivleri var NARA diye, orada bir sürü rapor var konuyla ilgili. O raporlarda çok açık ve net şekilde Amerikalılar, İngilizler 1914-1915’te 1920’de verdikleri raporlarda diyorlar ki ‘Türkler ve Ermeniler 500 yıldır beraber yaşıyorlar, eğer biz karışmazsak, bu düzeni bozmazsak 500 yıl daha beraber yaşarlar.’ Rapor açık.”

Olaylar çarpıtarak tarihi değiştireceğini sananların yanıldığına vurgu yapan Akar, bunu “gaflet ve cehalet” olarak nitelendirdi.