Kadıköy'de nikahlar törensiz kıyılıyor

İSTANBUL (AA) – Kadıköy Evlendirme Dairesinde koronavirüs önlemleri kapsamında nikahlar tören yapılmadan, 2 şahidin katılımıyla kıyılmaya başlandı. Gelin ve damatlar ise tedbir kapsamında nikahlarına maskeyle katıldı.

Sağlık Bakanlığınca açıklanan koronavirüs önlemleri, kurumlarda uygulanmaya devam ediyor. Kadıköy Evlendirme Dairesi'nde de bu kapsamda nikahlar tören yapılmadan, 2 şahidin katılımıyla kıyılmaya başlandı. Evlenecek çiftler maskeleriyle nikah salonuna gelirken, çiftin yakınları ise salonun dışında bekledi. Yoğun tedbirlerin alındığı nikah dairesinde nikahı kıyılan çiftelere dezenfekte için kolonya ikram edildi.

Nikahı kıyılan çiftlerden Özcan ve Saliha Gül çifti, mutlu olduklarını ifade etti. 1 yıldır nişanlı olduklarını dile getiren Özcan Gül, "Maskeyle nikaha geldik. İnsan sağlığı her şeyden önce geliyor. Buruk duygular içindeyiz ama yine de mutluyuz. Düğün istiyorduk ama koronavirüs tedbirler kapsamında zor." diye konuştu.

Saliha Gül de, gelinlik giyip düğünü hayal ettiğini ancak her şeyin başının sağlık olduğunu ifade etti. Gül, "Heyecanlıyız. Tören kısa ve güzel geçti." dedi.

Çiftlerden Natalia ve Ali Kemal Pamir de, mutlu olduklarını ifade etti. Ali Kemal Pamir, tören olmadan da nikahların kıyılabileceğini dile getirerek, "Tören yapmayı düşünmüyorduk. Mutluyuz." dedi.

Kadıköy Evlendirme Dairesi Sorumlusu İrep Korkmaz da, şunları kaydetti:

"Nikahların hiçbiri iptal olmadı. Çoğunlukla bugün, yarın ve cuma günü nikahlarının hemen kıyılması talebi geldi. Tüm nikahlarımız törensiz ve 2 şahitle devam ediyor. Çiftler tabii ki panik oldular ve hemen evlenmek istiyorlar. Bugün 25 olmak üzere 3 günde 60 nikah kıyacağız. Çiftlerimiz 2 şahitle nikah salonuna geliyorlar ve konuk yok. Önlemler kapsamında salona çiftlerin dışında kimse giremiyor. Salonlar kapatıldı. Salonda maske, eldiven takılarak ve dezenfekte işlemleri yapılarak koronavirüse karşı önlemler alındı."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır'ın merkez Bağlar İlçe Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında çiftlerin nikahı açık havada kıyıyor.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda nikah salonlarının 15 Haziran'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlarken, Bağlar Belediyesi, nikah işlemlerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında açık alanda yapılmasına kararlaştırdı.

Belediyeye ait ek hizmet binasına ait açık alanda yapılan merasimlerde sosyal mesafe, maske ve dezenfektan kuralları uygulanarak gerçekleştiriliyor.

Evlendirme memuru Handan Eker Taşkent, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 Haziran itibariyle belirlenen kurallara göre nikahların kıyıldığını söyledi.

Kapalı mekandaki risk ihtimalinden dolayı nikahları açık alanda yaptıklarını belirten Taşkent, şöyle dedi:

"Burası açık alan olduğu için hem çiftlerimiz rahat ediyor hem de beraberinde gelenler töreni daha rahat izlemiş oluyor. Hem kendi sağlımız hem de çiftlerimizin sağlığı için açık alanımızı değerlendirdik. Pandemi sürecinden önce günde 16 nikah kıyıyorduk. Bu süreçte talep çok ama 5-6 nikahla sınırlandırmak zorunda kaldık. Hijyen ve sağlık açısından böyle bir tedbir aldık. 27 Temmuz'dan önce nikah tarihi veremiyoruz. Çiftler de bu uygulamadan memnun."

Nikahları kıyılan Birgül Akkuş (21) ile Hamza Kavur (28) ise, bu süreçte açık alanda nikahlarının kıyılmasından dolayı memnun olduklarını söyledi. Birgül Akkuş, "Çok güzel ve doğal bir ortam. Çok memnun kaldık. Uzun zaman önce nikah yapacaktık ancak koronavirüs nedeniyle beklettik. Bir 1,5 aydır bekliyoruz ama bu bizim için sürpriz oldu." dedi.

İSTANBUL (AA) – Keçiören Belediyesi, belediyeye ait nikah salonlarında gerekli önlemleri uygulayarak çiftlerin nikahlarını kıymaya başladı.

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu'nun önerileri doğrultusunda nikah salonlarının 15 Haziran'dan itibaren belirlenen kurallara uygun şekilde hizmet vermeye başlayacağı kararının alınmasıyla, nikah salonlarında sıkı tedbirlerle çiftlerin nikahlarını kıyılmaya başlandı.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan, "Nikah Merasimlerinde Uygulanacak Tedbirler" konulu genelge gereğince belediyeye ait nikah salonlarında özellikle maske, mesafe ve hijyen kuralları salonda bulunan misafirlere hatırlatılırken, çiftlerin sabırsızlıkla beklediği nikah işlemleri sırasında ise yine bu kurallara uyulması için hassasiyet gösterildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, belediye bünyesinde hizmet veren Aşık Veysel Nikah Salonu'nda alınan tedbirlerle bir günde 21 çiftin nikahını kıydıklarını bildirdi.

Altınok, nikah salonunda maske, mesafe ve hijyen kurallarının aksatılmadan uygulandığını, vatandaşların da herhangi bir itirazda bulunmadan alınan tedbirleri olumlu karşıladığını aktardı.

– "Yeni oturma düzeni hazırladık"

Turgut Altınok, nikah salonunda alınan tedbirlerin insan sağlığı için önemli olduğuna değinerek, salonun genel kullanım alanlarına ve oturma düzenine göre mesafe planı hazırladıklarını bildirdi.

Salona alınacak misafir kapasitesini koltuk sayısına ve mesafe kuralına göre belirlediklerini anlatan Altınok, misafirlerin birer koltuğu boş bırakacak şekilde nikah merasimini takip ettiğini aktardı.

Altınok, nikah kıyma, hatıra fotoğrafı çekilme gibi süreleri kısa tuttuklarını kaydederek, şu bilgileri verdi:

"Mesafe, maske kullanımı ve temizlik uygulamalarına ilişkin bilgilendirme afişlerimizi nikâh salonu girişlerine astık. Misafirlerimiz salona girerken ateş ölçümlerini aksatmadan yapıyoruz, maskesi olmayana da maske veriyoruz. Yine girişlere dezenfektan ve el antiseptiği koyarak misafirlerin ellerini dezenfekte etmelerini sağlıyoruz. Görevlilerimiz, karşılama, uğurlama ve takı töreninde tokalaşma ya da temasa neden olacak olan eylemlere de izin vermiyor. İki nikah merasimi arasında en az 15 dakikalık zaman bırakarak ortamdaki doğal hava sirkülasyonu sağlamaya da özen gösteriyoruz."