Kahramanmaraş'ta deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı

KAHRAMANMARAŞ (AA) – Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde, Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Tatbikata İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü, itfaiye, zabıta, 112 Acil Servis ve polis ekiplerinden oluşan yaklaşık 150 kişi katıldı.

Senaryo gereği AFAD'a, merkez üssü Türkoğlu ilçesi olan, 5,5 büyüklüğündeki depremin yoğun hasara yol açtığı ihbarı geldi.

Bunun üzerine afet bölgesine çok sayıda ekip sevk edildi, göçük altında kalanları kurtarmak için ekipler çaba harcadı. Çok katlı binalarda mahsur kalanların iple kurulan hattan tahliyesi sağlandı.

Mahalle muhtarları öncülüğünde oluşturan "Mahalle afet gönüllüleri", depremin ilk anında tahliye edilen vatandaşları toplanma bölgesine yönlendirdi.

Yaralı kurtarılan depremzedeler, 112 Acil Servis ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Deprem sonrası bir binada çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü ve mahsur kalanlar kurtarıldı.

Türkoğlu Kaymakam Vekili Adil Nas başkanlığında gerçekleştirilen tatbikata, Türkoğlu Meslek Yüksek Okulu Afet ve Acil Durum Yönetimi Bölümü öğrencileri de destek verdi.

Hazırlanan senaryo kapsamında tatbikatta, 5,5 şiddetindeki depremde, ilçenin kapasitesi, çalışma gruplarının koordinesi, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi'nin işleyişi, vatandaşların toplanma alanlarına erişimi gibi konuların işlendiği belirtildi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TOKYO (AA) – Japonya Meteoroloji Ajansına (JMA) göre, ülkenin batısındaki Japon Denizi açıklarında deprem kaydedildi.

6,1 büyüklüğündeki deprem, yerel saatle 17.37’de ve yerin 400 kilometre derinliğinde meydana geldi.

Ajans, kıyı eyaletlerde hissedilen depreme ilişkin tsunami uyarısında bulunmadı.

ATİNA (AA) – Girit Adası’nda 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Atina Jeodinamik Enstitüsü, yerel saatle 09.17’deki sarsıntının yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldiğini belirtti.

Merkez üssü Girit’in güneyindeki Arvis bölgesi olan deprem tüm adada hissedildi.

Avrupa Akdeniz Sismoloji Merkezi ise söz konusu depremin büyüklüğünü 6,5 olarak duyurdu.

Enkaz altında kalan bir kişi hayatını kaybetti

Yunan devlet ajansı AMNA’nın haberine göre, Girit’teki Arkalohori köyünde bulunan Profitis İlias kilisesinin bakım çalışmalarında görevli bir kişinin cesedi, depremde yıkılan kilisenin enkazından çıkarıldı. Enkaz altında kalan bir başka işçinin ise kurtarıldığı kaydedildi.

Patsideros köyünde yıkılan evinin enkazı altında kalan bir kişinin daha kurtarıldığı bildirildi.

Bölgede yıkılan başka binalar ve dokuz yaralı olduğu da aktarıldı.

İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanı Hristos Stilianidis başta olmak üzere yetkililer ve kurtarma ekiplerinin bölgeye gideceği kaydedildi.