Kalp cerrahisinde 'robotik' dokunuş

İSTANBUL (AA) – Kalp cerrahisinde tıbbın ulaştığı en ileri nokta olan ve sadece Türkiye'de değil dünyada da sınırlı merkezde gerçekleştirilebilen robotik kalp cerrahisi, göğüs kemiği kırılmadan, küçük bir kesiyle operasyon imkanı tanıyor.

Medicana'dan yapılan açıklamaya göre, göğüs kemiği kesilmeden, 8 mm'lik kesiden gerçekleştirilen robotik kalp ameliyatları, hızlı iyileşme imkanı tanıyor. Teknolojideki ilerlemelerle birlikte sağlık alanında da önemli gelişmeler yaşanıyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Medicana International İzmir Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Suat Büket, robotik kalp ameliyatlarının, kalp cerrahisinin ulaştığı en ileri nokta olduğunu ifade ederek, söz konusu yöntemin en küçük kesiyle gerçekleştirildiğini, göğüs kemiğinin kesilmediğini, hastaya en az rahatsızlığı vererek, en konforlu şekilde iyileşmesini sağlayan bir yöntem olduğunu belirtti.

Büket, robotik kalp cerrahisi sayesinde hastaların ameliyattan kısa süre sonra normal yaşantısına dönebildiğini vurgulayarak, robotun 540 derece dönebilen kolları, 10 kat büyütülmüş görüntü kalitesi ve titremeyi önleyen kolları sayesinde kalp gibi çok hassas bir organ üzerinde, hasta ve hekim için konforlu bir ameliyat imkanı tanıdığını kaydetti.

Robotik kalp cerrahisinin uygulanabildiği kalp hastalıkları ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Büket, mitral ve triküspit kapak hastalıklarının tamirinde ya da değiştirilmesinde, kalp ritm bozukluklarına neden olan atriyal fibrilasyon, dondurma da denilen kriyoablasyon tedavisinde robotik kalp cerrahisinin çok sık kullanıldığını belirtti.

Büket, "Bunlara ek olarak koroner arter cerrahisinde, miksoma denilen kalp içi tümörlerinin tedavisinde, atriyal septal denilen doğuştan olan kalp deliklerinin tedavisinde de robotik cerrahiyi kullanabiliyoruz." dedi.

Robotla yapılan kalp ameliyatında, açık cerrahiyle yapılandan işlem olarak farklı olmadığını, farkın ameliyat tekniğinde olduğunu kaydeden Büket, şu değerlendirmede bulundu:

"Örneğin, açık cerrahide direkt eller ve elin tuttuğu alet kullanılırken, robotik cerrahide hekim, robotun tuttuğu aleti kullanarak müdahaleyi yapıyor. Bunun pek çok faydası var. Robotun kolları 540 derece hareket edebiliyor. Yani normal bir insan bileğinin hareketinden çok daha geniş bir hareket alanı var. Ameliyatı yaparken ameliyat alanını normalden 10 kat daha fazla büyük görüyorsunuz. Ayrıca titremeyi de ortadan kaldırıyor. Hekimin eli titrese de robotun tuttuğu alet bilgisayar programı aracılığı ile bu titremeyi ortadan kaldırıyor."

– "Ameliyat olmamış gibiyim"

Kalbinde son zamanlarda yaşanan çarpıntı ve sonrasında hissettiği halsizlik şikayetiyle Prof. Dr. Büket tarafından muayenesi yapılan 69 yaşındaki Aymelek Ünver'in kalp kapağında kaçak olduğu ve protez kapak takılması gerektiği ortaya çıktı. Yaptıkları araştırma sonrası robotik olarak gerçekleştirilen kalp ameliyatlarının çok daha hızlı iyileşme imkanı tanıdığını öğrendiklerini belirten Aymelek Ünver, "Annem açık kalp ameliyatı olmuştu, yaşadığı sıkıntıları biliyorum. O nedenle robotik kalp ameliyatı olmak istedim. Şu an sanki ameliyat olan ben değilmişim gibi." ifadesini kullandı.

Kalp miksoması da denilen kalbinde iyi huylu tümör bulunan 41 yaşındaki Ayşe Yurtseven'in kalp içindeki tümörler de robotik cerrahiyle alındı. Çarpıntı şikayetiyle doktora başvurduğunu belirten Yurtseven, "Yapılan tetkiklerde robotik cerrahi için uygun olduğum belirlendi. Sağladığı avantajlar nedeniyle robotik kalp ameliyatı olmaya karar verdim. Ameliyattan sonra hastaneden yürüyerek çıktık, şu an çok iyiyim. Sosyal yaşantıma erkenden dönebildim." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KOCAELİ (AA) – Kocaeli’nin Gebze ilçesinde TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda gençlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrıya kayıtsız kalmayan TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, sanatçı Mirkelam’ın “Her Gece” şarkısı eşliğinde koşarken çekilen görüntüleriyle “Konum atın geliyorum gençler” karşılığını vererek mücadelenin dördüncü gününde yarışmacıların heyecanına ortak oldu.

Bilişim Vadisi’nden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde devam eden Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması’nda Bayraktar, gençlerle bir araya geldi.

Yarışmacı gençlerin sosyal medya üzerinden yaptıkları çağrıya kayıtsız kalmayan Bayraktar, Mirkelam’ın “Her Gece” şarkısı eşliğinde koşarken çekilen görüntüleriyle karşılık vererek “Konum atın geliyorum gençler” dedi.

Sosyal medya ortamında başlayan mesajlaşma Bilişim Vadisi’nde sona erdi. Bayraktar, yarışmanın dördüncü gününde Bilişim Vadisi’ne gelerek gençlerin heyecanına ortak oldu.

Yarışmada Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu ile öğrencilerin geliştirdiği araçları inceleyen Bayraktar, takım üyeleriyle fotoğraf çektirdi. Takımların talebi üzerine bazı araçları imzalayan Bayraktar, “Hazır Araç” kategorisinde İstanbul Teknik Üniversitesinin “Racing Driverless” aracı için geri sayımla yarışı başlattı.

“Otomotivdeki en büyük devrim, şu anda akıllı ve elektrikli araçlar üzerinden dönüyor”

Ziyaretin ardından yaptığı açıklama yapan Bayraktar, ilk defa TEKNOFEST 2018’de düzenledikleri yarışmanın yıldan yıla çok daha iyi noktaya geldiğini dile getirdi.

Bayraktar, bu yıl da TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN desteğiyle yarışmanın dünya çapında bir noktaya geldiğine ifade etti. Bu yıl tam görev yapan takımların olduğunu belirten Bayraktar, aracın trafiğe benzeyen bir parkurda trafik işaretlerini takip ederek otomatik şekilde park edip görevi başarıyla tamamladığını bildirdi.

Bayraktar, otomotivdeki en büyük devrimin şu anda akıllı ve elektrikli araçlar üzerinden döndüğünü dile getirerek, “Hatta en büyük katma değer, akıllı araç teknolojileri üzerinden üretiliyor. Dünya, araç ne kadar akıllıysa o kadar değerli olduğu bir döneme doğru gidiyor. Bu süreçte en önemli konu insan kaynağı. Genç kardeşlerimizin, ülkemizi bu noktada dünya çapında önemli noktaya getireceğini, önemli başarılara imza atacağını değerlendiriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, TEKNOFEST’in geometrik artışla büyüdüğünü aktararak, “İlk yıl yarışmaya 20 bin öğrenci başvurdu. İkinci yıl bu 50 bin oldu. Sonra 100 bin oldu, bu yıl artık dünyada açık ara tüm teknoloji yarışma platformlarını geride bırakacak şekilde 200 bin öğrenci başvurdu. 45 binden fazla takım başvurdu. Bu gelecek adına çok umut verici bir tablo. Dünyada teknoloji geliştirme ekosistemi deniyor, teknoloji geliştirme tarlası aslında. Türkiye bunu iyice çapalıyor, sürekli tohum atıyor ve çok iyi bir noktaya doğru gidiyor. Bu ivmeyi devam ettirmemiz lazım.” ifadesini kullandı.

“Katılım her yıl artıyor”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu da düzenledikleri yarışmaya katılımın her yıl arttığını dile getirerek ilk önce 8 araçla başladıkları organizasyona bu yıl 36 aracın katıldığını kaydetti.

Yarışmaya her yıl yüzde 100 artış olduğunu ifade eden İbrahimcioğlu, “Bundan daha güzeli ise takımların başarısı da gittikçe yükseliyor. Bu yıl ilk defa iki aracımız parkuru tam görevle tamamladı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Robotaksi yarışması, gençlerin otonom sürüş algoritmalarını geliştirmeyi amaçlıyor”

Dünyanın en büyük Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması, bu sene 36 takımın zorlu mücadelesine sahne oluyor. 13 Eylül’den bu yana Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen yarışlarda genç yetenekler hünerlerini sergiliyor.

Robotaksi yarışması, gençlerin otonom sürüş algoritmalarını geliştirmeyi amaçlıyor. Yarışmaya lise, ön lisans, lisans, lisansüstü öğrencileri, mezunlar bireysel veya takım halinde katılabiliyor. Bu sene özgün araç ve hazır araç kategorilerinde düzenlenen yarışlarda takımlarda gerçek bir pist ortamında otonom olarak çeşitli görevleri yapması bekleniyor.

Takımlar, şehir içi trafik durumunu yansıtan bir parkurda otonom sürüş performanslarını sergiliyor. Yarışmada, kurallara uygun olarak yolcu alma, yolcu indirme, park alanına ulaşma, park etme ve doğru rotayı takip etme görevlerini yerine getiren takımlar başarılı sayılacak.

Yarışma bugün sona erecek.

ANKARA (AA) – AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Gön Savunma, yarın başlayacak ve 20 Ağustos’a kadar sürecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) uzaktan kumandayla hareket eden Çok Yönlü Hareketli Hedef Sistemi’ni tanıtacak.

Sistem sayesinde askeri personelin refleksinin artırılması, manevra kabiliyetinin yükseltilmesi, hareket ve nişan becerilerinin üst seviyeye çıkartılması ve doğal hareketi tahmin etmeye ve yorumlamaya yönelik becerilerinin artırılması amaçlanıyor. Bunların yanı sıra personelin anlık değişen durumlar karşısında ani karar verme yeteneğinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Çok Yönlü Hareketli Hedef Sistemi, belirli senaryolar çerçevesinde (saklanma, kaçma ve saldırma) kullanıcının isteği doğrultusunda uzaktan kumandayla hareket ettirilebiliyor. Tüm robotlar ayrı kumandalar ve ayrı kullanıcılarla aynı eğitim senaryosunda kullanılabileceği gibi, tek kumandayla birden fazla robot yönlendirilebiliyor.

Sistem, açık alan eğitimlerinde yakın mesafe ve uzak mesafe (keskin nişancı) eğitimlerine uygun tasarlandı. Yakın mesafe eğitimlerinde önem teşkil eden kurşun sekme ihtimallerini minimuma indirecek yapı dizayn edildi.

Zorlu hedefler, doğal koşullar

Keskin nişancı uygulamalarında, çok yönlü hareketli hedef değişken hızlarla kumanda edilebiliyor. Bu sayede keskin nişancılar için oldukça zorlu ancak doğal koşullar oluşturarak saha operasyonları hakkında gerçekçi bir taktik imkanı veriliyor.

Kaçış uygulamasında, çok yönlü hareketli hedef uzaktan kumanda kontrolü sayesinde ani manevralarla nişan alan personelden, farklı hızlarda ve doğrultularda uzaklaşabiliyor. Bu uygulamayla hedef mesafesinin anlık değişimi karşısında odaklanma, koordinasyon ve hızlı karar verme kabiliyetleri geliştiriliyor.

Saklanma uygulamasında, hedef açık arazi veya kapalı alan eğitimlerinde hızlı manevra kabiliyetleri sayesinde duvar, kolon, ağaç ve benzerleri gibi objelerin arkasına konumlandırılabiliyor. Bu sayede personelin hızlı karar verme ve zorlu koşullar altında nişan alma kabiliyetleri artırılıyor.

Çok Yönlü Hareketli Hedef Sistemi, bina içi eğitimlerinde gerçekçi bir şekilde kullanılabilmesi amacıyla robot alt taşıyıcı sistemi, standart koridor ve kapı geçiş ölçülerine uygun tasarlandı. 360 derece dönebilme kabiliyeti sayesinde bina içi kullanıma elverişli olan sistemle, kapalı alan uygulamalarında yakın mesafe atış eğitimleri gerçekleştirilebiliyor.

Üreticisi kısıtlı, temini zor

Gön Savunma Genel Müdürü Ece Göncü Saka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IDEF’e son 2 yılda gerçekleştirdikleri Ar-Ge çalışmalarının sonunda ortaya çıkan “hareketli hedef sistemleri”, “termal hedefler”, “rotatif (döner) hedefler” ile katılacaklarını söyledi.

Hareketli hedef sistemlerinin dünyada üreticisinin çok kısıtlı olduğunu ve tedarikinde zorlanıldığını belirten Saka, bu sistemler sayesinde seçkin timlerin atış kabiliyetlerinin geliştirilmesi, atış sürelerinin kısaltılması ve reflekslerinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalar yapılabildiğini bildirdi.

Saka, hareketli hedefin 500 metre menzile sahip olduğu bilgisini vererek, şöyle konuştu:

“Radyo frekans yöntemiyle uzaktan kumandayla çalıştırılan bir hedef. Atış sırasında atışa tepki olarak üzerindeki elektronik donanımlarıyla yatarak vurulduğunu çok uzak mesafelerden gösterebiliyor ve kısa sürede kalkarak atışın isabetli olduğunu görmemizi sağlıyor. Sistemler önemli birliklerin testlerinden başarıyla geçti. Yalnızca yaz hava şartlarında değil, kış döneminde de yokuşlu ve toprak zeminlerde, karda ürünlerimizin çok başarılı şekilde yol aldığını, isabetli atışlarda yatıp kalkarak bu atışlara cevap verdiğini gördük. Başarılı testlerin ardından hem ülkemize hem yurt dışına bu milli ürünle açılmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Saka, tüm ürünlerin farklı çeşitleriyle göreve hazır durumda olduğunu, emniyet ve güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının çok kısa sürede karşılanabileceğini belirtti.

Ece Göncü Saka, Termal Hedef Sistemi’nin ise özellikle seçkin timlerin keskin nişancılarının eğitimine yönelik geliştirildiğini dile getirdi. Saka, “Özel bir ısıtma sistemi sayesinde keskin nişancılarımızın kullandığı ısıya duyarlı silahlarla gece ve gündüz hedefin yerini belli ederek atış kabiliyetlerini güçlendirme üzere üretilmiş bir ürün. IDEF 2021’de bu ürünü de ilgililerin beğenisine sunacağız.” dedi.

Çelik rotatif hedeflerin ise vuruldukça aynı anda yer değiştirip döndüklerini anlatan Saka, bu hedefleri projeye ve istenilen büyüklükte, atışa dayanıklı olarak üretebildiklerini kaydetti.