Kamu Başdenetçisi Malkoç'tan “Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler” konferansı

MUŞ (AA) – Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, adaletin hava ve su gibi insanın temel ihtiyacı olduğunu söyledi.

Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat'ı makamında ziyaret eden Malkoç, daha sonra Prof. Dr. Sabahattin Zaim Konferans Salonu'nda öğrencilerle bir araya geldi.

Burada "Adalet, Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferans veren Malkoç, adaletin bütün toplumların varlığının temeli, toplumda huzurun ve barışın teminatı olduğunu dile getirdi.

"Dünyadaki bütün fikir akımları, bütün ideolojiler, bütün siyasi hareketin, görüşlerin temelinde demokrasi ve adalet isteği vardır." diyen Malkoç, şunları ifade etti:

"Kur'an-ı Kerim'de en çok zikredilen kelimenin başında adalet geliyor. Hadisi şeriflerde de aynı şeyler var. Osmanlı 3 kıtada 600 yıl onlarca kavim, yüzlerce din, yine onlarca mezhebin hepsini bir arada tutmuş. Osmanlı coğrafyasında bugün 50'ye yakın devlet var. Olmayan şey, huzur ama Osmanlı 600 sene onları bir arada tutmuş. Neyle tutmuş? Adaletle tutmuş. Yani adalet, hava ve su gibi insanın temel ihtiyacıdır."

– "Ortamı DEAŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri zehirledi"

Son 15 yılda hak ve özgürlükler konusunda çok önemli mesafe aldıklarını belirten Malkoç, şöyle konuştu:

"Bu ortamı DEAŞ, PKK ve FETÖ gibi terör örgütleri zehirledi. Kardeşlik ve açılım programı uygulandı, Cumhuriyet tarihinde olmayan imkanlar sağlandı. Terör örgütü geldi şehirlerde hendek kazdı, bomba koydu çukurlara 'özerk yönetim kuracağım' dedi. Bu olacak şey mi? Bir ülkede kimin elinde, kimin belinde silah olacağını devlet kararlaştırır. Devletin koyduğu kurallar dışında eline silah alanın, beline silah koyanın da haddini bildirir. Nitekim PKK'nın açtığı o çukurlara devlet hukukun içinde onları gömdü. İnşallah bir daha teşebbüs edemeyecekler."

Malkoç, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Bu memleketin huzurunu terörle kimsenin bozmaya hakkı yoktur. Veyahut da FETÖ. 40 yıl 'eğitim, üniversite, din ve ibadet' dedi. İnsanın çoğu da inandı ona. 40 yıl insan kendini haince, sinsice saklar mı? 40 yıl önce Türk Silahlı Kuvvetlerinin içine yerleştirdiği öğrenciler general oldu. 15 Temmuz'da Türk Silahlı Kuvvetlerinde 350 generalin 175'i FETÖ'cü çıktı. Harbiye'yi, adliyeyi, emniyeti, istihbaratı ele geçirmeye kalktılar. Ne oldu? 15 bin asker, 20 uçak, 40 helikopter, 150 tankla Cumhurbaşkanını öldürmeye, meclisi yok etmeye ve bombalamaya kalktılar. Unuttukları bir şey vardı. Bu kahraman milletin adaleti ve hukuka olan sevdasını unuttular. İşte Cumhurbaşkanımız bu milletin önüne çıktı onlara haddini bildirdi. Çok şükür 15 Temmuz dünyaya örnek gösterilecek bir olaydı."

Malkoç, konferansın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Ardından Muş Valisi İlker Gündüzöz'ü makamında ziyaret eden Malkoç, şeref defterini imzaladı.

Vali Gündüzöz, Malkoç'a Sultan Alparslan'ın at üzerindeki heykelini hediye etti.

Daha sonra Muş Belediyesine geçen Malkoç'a Belediye Başkanı Feyat Asya çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Malkoç'a daha sonra kara yoluyla Bingöl'e gitti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – KDK’den yapılan açıklamaya göre, kuruma başvuru yapan bir vatandaş, park yasağı bulunan yerde olmamasına rağmen, yedi emin otoparkına çekilen aracını çekici ve park ücreti ödeyerek geri aldığını ifade etti.

Kendisine bir park cezası gelmemesinin de beyanına kanıt oluşturduğunu söyleyen vatandaş, ödediği çekici ve park ücretinin idare tarafından iadesini talep etti.

İdareden konuya ilişkin bilgi ve döküman talep eden KDK’ye ilçe emniyet müdürlüğünden gelen yazıda, söz konusu aracın trafik akışını etkilediği için çekildiği ve işlemin Trafik Kanunu’na istinaden gerçekleştirildiği belirtildi.

İdareden gelen bilgi ve belgeler, vatandaşın sunduğu kanıtlarla kanun ve mevzuatı da inceleyen KDK, verdiği tavsiye kararında vatandaşı haklı buldu.

Tavsiye kararında, emniyet müdürlüğünün vatandaşın hatalı park ettiğine dair sadece beyanda bulunduğu, park ihlaline dair fotoğraf yahut idari para cezası tutanağı sunmadığı belirtildi.

Delilsiz şekilde aracın çekilmesinin “park yasağı uygulaması ve araçların çekilmesi” konulu genelgenin hükümlerine aykırı olduğunun tespit edildiği kararda, çekici ve otopark masraflarının yasal faiziyle başvurana ödenmesi tavsiye edildi.

TBMM (AA) – TBMM Genel Kurulunda Kamu Başdenetçiliğine yeniden Şeref Malkoç seçildi.

TBMM Dilekçe Komisyonu ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden oluşan Karma Komisyon, Kamu Başdenetçisi adayı olarak Şeref Malkoç, Orhan Göçer ve Murat Dede’yi TBMM Başkanlığı’na bildirdi.

Meclis Başkanvekili Haydar Akar’ın Genel Kurulda adayların isimlerini okutmasının ardından Kamu Başdenetçisi seçimine geçildi.

Adaylar, ilk iki turda gerekli üçte iki çoğunluk olan 400 oyu alamadı. Üçüncü oylamada da üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 301 oy sağlanamadığı için adaylardan en fazla oy alan Şeref Malkoç ile Murat Dede dördüncü oylamaya kaldı.

Dördüncü oylamada 249 oy alan Şeref Malkoç yeniden Kamu Başdenetçisi oldu. Murat Dede ise 3 oy aldı.

Bütün oylamaların gizli yapıldığı Kamu Başdenetçiliği seçiminin ardından işsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmelere geçildi.

Muhabir: Adem Balta