Kan bağışı tahlilleri, ABD'de Kovid-19'un geçen yıl aralıkta yayıldığına işaret ediyor

ANKARA (AA) – ABD’de yeni tip koronavirüsün (Kovid-19), 19 Ocak’ta ilk vakanın ortaya çıktığının doğrulanmasından bir ay önce yayıldığına ilişkin bulgulara rastlandı.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden (CDC) araştırmacılar, Amerikan Kızılhaçının 13 Aralık-17 Ocak’ta 9 eyalette topladığı kan bağışlarında yapılan tahlillerde, Kovid-19’a karşı savunma için üretilen antikorlar bulundu.

CDC araştırmacıları, sonuçlarını “Clinical Infectious Diseases” dergisinde yayımladıkları araştırmada, “Kovid-19 enfeksiyonları ABD’de, daha önce belirlenenden önce, Aralık 2019’da ortaya çıkmış olabilir.” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar, 13-16 Aralık tarihlerinde ülkenin batısındaki Washington, Oregon ve California ile 30 Aralık-17 Ocak tarihlerinde doğudaki Massachusetts, Michigan, Wisconsin, Iowa, Connecticut ve Rhode Island eyaletlerinde toplanan 7 bin 389 kan örneğini inceledi.

Batıdaki eyaletlerden toplanan örneklerden 39’unda ve doğudaki eyaletlerden toplanan örneklerden 67’sinde kanda Kovid-19’a karşı geliştirilen antikorlara rastlandı.

Uzmanlar, bulguların, Kovid-19 salgınının ülkede geçen yıl aralıkta bölgesel olarak sınırlı ölçüde yayıldığını gösterdiği yorumunda bulundu.

Kandaki antikorlar virüsün vücuttaki varlığının dolaylı işareti olduğundan, antikor testi pozitif olan bir kişinin Kovid-19’a yakalandığı tam olarak doğrulanmış olmuyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) prosedürlerine göre Kovid-19 enfeksiyonunun teşhisi için ağız ve burundan alınan sürüntü örneklerinde virüsteki özgül bir genetik sekansı çoğaltan nükleik asit bazlı polimeraz zincir reaksiyonunun (PCR) tespit edilmesi gerekiyor.

ABD’de ilk Kovid-19 vakası, 19 Ocak’ta ülkenin batısındaki Washington eyaletine bağlı Snohomish şehrinde, 4 gündür devam eden ateş ve öksürük şikayetiyle sağlık ocağına gelen 35 yaşındaki bir erkek hastada görülmüştü. Hastanın aile ziyareti için gittiği Çin’in Vuhan kentinden 15 Ocak’ta ABD’e döndüğü anlaşılmıştı.

Dünya genelinde en fazla vakanın ve virüse bağlı en fazla ölümün görüldüğü ABD’de bugüne dek 14 milyon 108 bin 606 Kovid-19 vakası tespit edildi, virüs nedeniyle 276 bin 979 kişi hayatını kaybetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

WASHINGTON (AA) – ABD Hazine Bakanlığı, bu yılın temmuz-eylül ve ekim-aralık dönemlerine ilişkin borçlanma tahminlerini açıkladı.

Açıklamada, hazinenin bu yılın üçüncü çeyreğinde 673 milyar dolar borçlanmasının beklendiği belirtildi.

Eylül sonu nakit dengesinin 750 milyar dolar olacağının tahmin edildiği ifade edilen açıklamada, borçlanma öngörüsünün mayıs ayında duyurulan tahminden 143 milyar dolar düşük olduğu aktarıldı.

Açıklamada, hazinenin yılın son çeyreğinde de 703 milyar dolar borçlanmasının beklendiği bildirildi.

Hazinenin nisan-haziran döneminde ise 319 milyar dolar borçlandığı aktarılan açıklamada, söz konusu çeyrek sonu nakit dengesinin 852 milyar dolar olduğu bilgisi verildi.

Bakanlık, mayıs ayında paylaştığı tahminde, hazinenin ikinci çeyrekte 463 milyar dolar borçlanmasının beklendiğini, haziran sonu nakit dengesinin 800 milyar dolar olacağının varsayıldığını duyurmuştu.

Açıklamada, borçlanmadaki 143 milyar dolarlık düşüşün büyük ölçüde gelirlerdeki artış ve harcamalardaki düşüşten kaynaklandığı, haziran sonu nakit dengesindeki artışla bir miktar dengelendiği kaydedildi.

İSTANBUL (AA) – Invamed-RD Global, FDA kayıt süreçlerinin tamamlanmasının ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne teknoloji transferi işlemlerini başlattı.

Invamed-RD Global'den yapılan açıklamada, şirketin, gelişmiş tasarımları ve güvenli uygulamaları ile dört kıtada insan sağlığı için çalışmalara devam ettiği bildirildi.

Açıklamada verilen bilgiye göre, Avrupa'nın en büyük üretim tesisi ve Ar-Ge laboratuvarlarına sahip olan ve Avrupa Komisyonu kriterlerinden tam not alan Invamed-RD Global, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (The US Food and Drug Administration- FDA) kayıt süreçlerinin tamamlanmasının ardından ABD'ye teknoloji transferi işlemlerini başlattı. Florida eyaleti Free Zone bölgesinde kurulacak üretim tesisi, Türkiye tesisleri ile entegre biçimde çalışacak.

Invamed-RD Global, başta kanser araştırmaları olmak üzere, insan hayatı için önem arz eden birçok yeni tedavi yöntemlerine dair çalışmalarına, Cleveland Clinic & New York University Medical Center & NYU Langone Medical Center akademik iş birliği çerçevesinde devam edecek.

FDA kayıt süreçlerinin tamamlanmasının ardından High Impact Performance Incentive Grants (HIPI) Sistemi ile kurulacak yeni üretim tesisi için bölgede başlatılan hazırlık çalışmaları devam ediyor.

– Şirket, FDA şirket kayıt süreci sonrasında dünyadaki pazar payını artırmayı hedefliyor

Açıklamada yer alan bilgiye göre, K-FDA, TGA, CE, ISO 13485 gibi uluslararası sertifikaları ile başta Avustralya, İngiltere, İtalya, Japonya, Kore olmak üzere toplam 70 ülkeye tedarik zincirine sahip Invamed-RD Global'in ABD Sağlık Bakanlığı’nın önde gelen denetim kurumu olan FDA nezdindeki kayıtları geçtiğimiz günlerde onaylandı.

Yüksek teknolojik altyapısı ile geliştirdiği farklı tedavi yöntemleri ile Amerika Patent Ofisi tarafından tescillenmiş patentlere sahip Invamed-RD Global, FDA şirket kayıt sürecinin tamamlanmasıyla beraber dünyadaki pazar payını artırmayı hedefliyor.

ABD'nin en eski tüketici koruma kuruluşlarından biri olan FDA, birçok gıda ürünü, insan ve hayvan ilacı, biyolojik kökenli tedavi maddesi, tıbbi cihaz, radyasyon yayan ürün ve kozmetik alanında yürüttüğü bilimsel çalışmalar ve toplum sağlığı konusundaki düzenlemeleriyle ilaç ve tıbbi cihazların, satışa sunulmadan önce güvenli ve etkili olup olmadığının takibini üsteleniyor.