Kanada Okulları'ndan çift diploma imkanı

İSTANBUL (AA) – Kanada Okulları, Kanada Franchise Sistemi (Canadian Educational Franchisee System-CES) sayesinde çift diploma veren okulları Türkiye geneline yaymayı planlıyor.

Okuldan yapılan açıklamaya göre, Kanada Okulları. 2021-2022 döneminde 4 okul ile daha anlaşma yapmayı hedefliyor.

Kanada CES sistemi içinde öğrenciler çift diploma aldıktan sonra, Kanada ve dünyanın bir çok ülkesinde en çok tanınan Kanada devlet diplomaları ile üniversite başvurularında ayrıcalıklar elde edebiliyor.

İngiltere üniversiteleri Türkiye’den mezun öğrencilere bir yıl hazırlık okuturken, CES sistemi ile alınan diploma ile üniversite süresi 3 yıla inmiş olacak. İsviçre'de iki yıllık hazırlık istenirken, bu hazırlık yılını Kanada Çift Diploma Programı öğrencileri almak zorunda kalmayacak.

Ayrıca, 2019 yılında mezun olan öğrenciler Kanada üniversitelerinden yüzde 60'ın üzerinde burs aldı. Not ortalaması 95 ve üstü olan öğrencilerde bu burs oranı yüzde 90'lara kadar çıktı. Benzer şekilde Amerikan üniversiteleri de Kanada çift diploma öğrencilerini burslarla ödüllendirdi.

Amerikan üniversitelerinde özellikle mühendislik ve teknoloji alanlarında okumak isteyen öğrenciler en çok bursu almaya hak kazandılar.

– Kanada Okulları, Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerden başvuru kabul ediyor

Halen sadece Kanada Okulları'nda okuyan öğrencilere açık bu sistem, eylül ayından itibaren Anadolu liselerinde okuyan öğrencilere de açık olacak. Öğrenciler liselerinde okurken, çift diploma alma imkanına sahip olabilecek. Kanada Okulları, Anadolu liselerinde okuyan öğrencilerden başvuru kabul ediyor ve öğrencileri en yakın merkezdeki okula yönlendiriyor.

Şu ana kadar 5 yeni okul sözleşmesine imza atan Kanada Okulları, dönüşmek isteyen okullara da çağrı yaparak, Kanada okul ailesine katılmalarını teşvik ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kanada Okulları Akademik Koordinatörü Ayşen Karşit, özellikle anaokul ve ilkokul kurucularından taleplerin geldiğini belirtti. Karşit, şunları kaydetti:

"Eğitim, elimizde olan imkanları paylaşmak, paylaştıklarımızı daha ileriye götürmek ile gelişecektir. Tüm özel okullar pandemi sonrasında, Bakanlığın uygun göreceği koşulları da göz önüne alarak, açılmalı diye düşünüyoruz. Hem öğrencilerin, hem velilerin hem de çocuklar ile bir araya gelmeyi özleyen öğretmenlerimizin ve idarecilerimizin buna ihtiyacı var."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KANADA (AA) – Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı Marco Mendicino yaptığı açıklamada, “Her şeye rağmen, Kanada göçmenlik konusunda dünyaya liderlik etmeye devam ediyor. Bu yıl 401 bin yeni daimi sakini kabul etme taahhüdümüzü yerine getireceğiz. İşler doğru yönde ilerliyor.” ifadesini kullandı.

Bugüne kadar bir yılda kabul edilecek en fazla göçmen sayısı olan 401 bin kişi arasında, ülke dışından yapılan başvuruların yanı sıra uygun şartlardaki yabancı öğrenciler, geçici yabancı işçiler ve halihazırda Kanada’da bulunan sığınmacılar yer alıyor.

Bu arada Kanada Göçmenlik Dairesi, haziranda, bir ayda şimdiye kadarki en yüksek sayı olan 45 bin 100 göçmenlik başvurusunu değerlendirdi. Daire, bu başvurulardan 35 bin 600’üne ülkede daimi oturum izni verdi.

Kanada Göçmenlik Dairesi verilerine göre, ülkeye en çok göçmenin kabul edildiği yıl, 400 bin 810 ile 1913 yılı oldu.

Kovid-19 salgını sonrası artan işgücü ihtiyacını karşılama hedefinde olan Kanada hükümeti, söz konusu açığı kapatmak için 2022’de 411 bin ve 2023’te de 421 bin yeni göçmen almayı hedefliyor.

Hükümet, salgın nedeniyle kapalı olan sınırlar engelini aşmak için de nisanda, sağlık, tarım, inşaat ve dağıtım hizmetleri gibi mesleklerde çalışan 90 binden fazla mezun öğrenciye ve geçici yabancı işçiye daimi ikamet statüsü verileceğini duyurmuştu.

KANADA (AA) – Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi (NCCM) CEO’su Mustafa Farooq, London kentinde düzenlediği basın toplantısında, 22 Temmuz’da toplanacak Kanada Ulusal İslamofobi Zirvesi’ne dair açıklamalarda bulundu.

Farooq, “İslamofobi nedeniyle son 5 yılda Kanada’daki nefret saldırılarında diğer tüm G-7 ülkelerinden daha fazla Müslüman öldürüldü. İslamofobi öldürücü ve şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Daha fazla can kaybına seyirci kalamayız.” dedi.

Mustafa Farooq, “Kanadalı Müslüman topluluklara destek veren her kökenden birçok Kanadalı var. İslamofobik olaylardan sonra taziye ve umut mesajlarıyla, namaz vakitlerinde camilerin etrafına canlı kalkanlarla ve değişim taleplerinde dayanışmayla bu destek açıkça görülmektedir. Kanada’da İslamofobi ile ilgili bir sorunumuz var. Kanadalılar olarak bizlerin de bu konuda bir şeyler yapmak için kolektif iradeye sahip olduğumuza şüphe yok.” diye konuştu.

Ontario eyaletine bağlı London kentinde Müslüman bir aileden dört kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası Ulusal İslamofobi Zirvesi düzenlenmesi önerisini gündeme getirdiklerini hatırlatan Farooq, 22 Temmuz’da yapılacak zirve için 61 maddelik istek ve tavsiyeler hazırladıklarını ifade etti.

Farooq, konuşmasında, Kanada’da son yıllarda artan İslamofobik saldırılara; 6 Haziran’da London’da Afzaal ailesinden 4 kişinin öldüğü terör saldırısını, Eylül 2020’de Toronto Mescidi’nin gönüllü bekçisi Mohamed-Aslim Zafis’in bıçaklanarak öldürülmesini, Ocak 2017’de Quebec City Camisi’nde namaz kılarken öldürülen 6 kişiyi ve Edmonton’da saldırıya uğrayan iki Müslüman kız kardeşi örnek gösterdi.

Zirve öncesi önerileri kamuoyuna duyurmak için İslamofobik saldırıların olduğu bu şehirlerde eşzamanlı basın toplantıları düzenleyen NCCM’in isteklerinden bazıları ise şöyle sıralandı:

“Nefret suçlardan mağdur olanlar için Ulusal Destek Fonu kurulması, ulusal güvenlik ajansları başta olmak üzere her kademeden devlet kurumlarında beyaz üstünlükçü grup üyeleri hakkında soruşturma başlatılması, ceza kanununa nefret saikli saldırı, cinayet, tehdit ve her bir ihlale karşılık gelen özel cezalar içeren yeni hükümlerin eklenmesi, 2021’in sonuna kadar federal bir İslamofobi karşıtı stratejinin belirlenmesi, beyaz üstünlükçü grupların eyalet mülkü üzerinde toplanmasını engelleyen yasaların çıkarılması, eğitim müfredatlarına İslamofobi karşıtı derslerin konulması.”