Kandıra'da ürettikleri İtalyan peynirleriyle ithalatın önüne geçtiler

KOCAELİ (AA) – Türkiye’de üst düzey standartlarda hizmet veren restoranlarda tüketilen İtalyan peynirlerine olan ihtiyaç ve talebin artması üzerine Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde 2014’te kurulan manda çiftliği, kaliteli üretimiyle ithalatın önünü kesti.

Şirketin ortağı ve Genel Müdürü Niyazi Yelkencioğlu, AA muhabirine, Türkiye’de kaliteli mozzarella peyniri üretmek için ortağı Ömer Aral’la 2012’de araştırma yapmaya başladıklarını söyledi. Aral’la İtalya’da çok sayıda çiftlik gezdiklerini anlatan Yelkencioğlu, bu araştırmalarda kaliteli mozzarella için kaliteli manda sütü gerektiği sonucuna vardıklarını aktardı.

Yelkencioğlu, toplama sütle gerekli kaliteyi yakalayamayacaklarını görünce kendi manda çiftliklerini kurmaya karar verdiklerini dile getirerek “İtalyan mandaları en iyi kalitede süt veren ırk olduğu için İtalya’dan 200 manda ithal ederek başladık.” diye konuştu.

“Günde 2 ton süt elde ediyoruz”

Çiftlik için Kandıra’yı tercih etmelerinde yörenin manda ürünleriyle bilinmesi ve iklim koşullarının manda yetiştiriciliğine uygunluğunun etkili olduğunu vurgulayan Yelkencioğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda manda sayımız 900 civarında. Günde 2 ton civarında da sütümüz çıkıyor. Bütün ürünlerimizi kendi çiftliğimizden çıkan sütle yapıyoruz. Bunun sebebi de sütümüzün kaliteli olması. Mandalarımızı özenle besliyoruz. Türkiye’nin hangi bölgesinde hangi ürün iyiyse getiriyoruz. Özel formüllerle yemler hazırlıyoruz ve bu sayede iyi süt elde ediyoruz.”

İthalatın önünü keserek yurt dışına döviz çıkışını da önlediklerini aktaran Yelkencioğlu, ürettikleri başlıca ürünlerin mozzarella, burrata, ricotta, mascarpone gibi İtalyan peynirleri olduğunu, bunların haricinde manda ürünü olarak meşhur olan kaymak, yoğurt ve tereyağı yaptıklarını ifade etti.

Çiftliğin müdürü ve peynir ustasının İtalyan olduğunu, bu sayede İtalya’da çıkan peynirin aynısını hatta daha iyisini Kandıra’da üretebildiklerini belirten Yelkencioğlu, İstanbul’dan Antalya’ya kadar Türkiye’nin batısındaki tüm illerde lüks restoran ve marketlere ürün verdiklerini anlattı.

“Daha da büyüyerek yolumuza devam etmek istiyoruz”

Niyazi Yelkencioğlu, çiftlik ve peynir üretim tesisinde toplam 45 kişiye istihdam sağladıklarına işaret ederek “Yurt dışından talepler geliyor. İleride ihracata yönelik planımız var ama katkı maddesi koymadığımız için ürünlerimizin raf ömrü kısa. İhracat için daha uzun süreli raf ömrü gerekiyor. Onu gerçekleştirebilirsek ihracata da başlayacağız.” şeklinde konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından belirlenen “En Hızlı Büyüyen 100 Şirket” listesinde yer almaktan büyük gurur duyduklarını aktaran Yelkencioğlu, şunları söyledi:

“Bu bizi daha da cesaretlendirdi. İnşallah bundan sonra daha da büyüyerek yolumuza devam etmek istiyoruz. Ürünlerimizi tadanlar zaten tadını aldıktan sonra vazgeçemiyorlar. Kendimizi daha geliştireceğiz, daha da iyi olmak için çalışacağız. Bu başarının sırrı işimizi iyi yapmak. Her şeyin iyisini yapmaya çalışıyoruz. Kaliteden ödün vermedik. Ne yemin kalitesinden ne de ürettiğimiz üründen ödün verdik. En iyi ustalarla çalışıyoruz. Yakaladığımız başarıda bunlar çok büyük etken.”

Yelkencioğlu, bu yatırımı planladıkları sırada Kandıra’daki manda sayısının 200 civarında olduğuna dikkati çekerek bölgedeki manda yetiştiricilerine yardımcı olmak için Kocaeli Manda Birliğini kurduğunu belirtti.

Bölgedeki manda yetiştiriciyle zaman zaman bir araya geldiklerini ve bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini anlatan Yelkencioğlu, bölgede yok olmak üzere olan mandacılığın yeniden gelişmeye başladığını, şu anda Kandıra’da yaklaşık 3 bin civarında manda olduğunu kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Bakan Koca, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Aşı programımızda meslek gruplarımızın tanımlanmasına devam ediliyor. Yarından itibaren gıda üretim ve dağıtım sektörü ile kafe, lokanta ve restoran çalışanları da programa dahil ediliyor. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

Berber ve kuaförler de Kovid-19 aşısı olabilecek

Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Aşı programı kapsamında berber ve kuaförler de aşılanmaya başlıyor. Randevularınızı yarından itibaren alabilirsiniz. Bu güce güvenin.” ifadelerini kullandı.

ANTALYA (AA) – Türkiye’de 5 bin 216’sı konaklama tesisi, 2 bin 35’i restoran ve kafe olmak üzere toplam 10 bin 457 tesis ve araca “Güvenli Turizm Sertifikası” verildi.

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Türkiye, turizm alanında aldığı tedbirlerle örnek oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde başlatılan ve Kovid-19’a karşı tüm tedbirlerin alındığını tescilleyen Güvenli Turizm Sertifikası Programı kapsamında hizmet veren turizm sektörü, tatilcilere güven verdi. Otellerden restoranlara, kafelerden transfer araçlarına program kapsamında kriterler konuldu.

Turizm tesislerinde verilen hizmetin yerli ve yabancı turistlerin güvenini kazanması üzerine Türkiye, diğer destinasyonlar arasında etkinliğini artırdı.

Tatilciler, tercihlerinde “Güvenli Turizm Sertifikası”nın iki ayağı olan “güvenilirlik” ve “hijyen”i baz alıyor.

Sertifikasyon programının etkinliğinin artması, bazı ülkelerin uygulamayı örnek alması ve kente gelen turistlerin memnun ayrılması, sektör temsilcilerini mutlu ediyor.

AA muhabirinin Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansından aldığı bilgiye göre, tüm kriterleri yerine getirerek kendini kanıtlayan 2 bin 871’i Bakanlık belgeli, 2 bin 345’i belediye belgeli olmak üzere 5 bin 216 konaklama tesisi, Güvenli Turizm Sertifikası almaya hak kazandı.

Konaklama sektörünün yanı sıra 2 bin 35 restoran ve kafe, 2 bin 836 taşıt (tur ve transfer araçları), 12 mekanik hat, 21 kültür ve kongre merkezi, 327 deniz turizmi tesisi ve aracı (gezi teknesi ve benzeri araçlar) ve 10 temalı park olmak üzere 10 bin 457 tesis ve araca sertifika verildi.

Kriterleri yerine getirmediği için 86 tesisin sertifikası iptal edildi. Denetim süresi sonunda Güvenli Turizm Sertifikası kriterlerini karşılamadığı düşünülen işletmelere kriterlere uygun olmayan durumları gidermesi için üç gün süre veriliyor. Verilen süre içinde iyileşme görülmediyse ilgili sertifikası iptal ediliyor.

“Program tavizsiz şekilde uygulanıyor”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1,5 yıla yakın süredir salgın nedeniyle eve hapsolan insanların tatil yapma ve seyahat etme isteğinin daha fazla arttığını söyledi.

Türkiye’nin “sağlıklı ve güvenli turizm” hizmeti sunduğunu aktaran Alpaslan, tüm tedbirleri alarak sezona hazır olduklarını bildirdi.

Güvenli Turizm Sertifikası programına değinen Alpaslan, şunları kaydetti:

“Geçen sene hayata geçirdiğimiz Güvenli Turizm Sertifikası başarılı şekilde uygulanıyor. Program kapsamında gerek yurt içi gerek yurt dışındaki tatilcilerin, tatil yapıp ikametgahlarına dönene kadarki tüm süreçte en sağlıklı şekilde tedbir alındı. Program tavizsiz şekilde uygulanıyor. Tüm tesislerin sertifikalarının yapıldığı, uluslararası akredite kuruluşlarınca denetlendiği bir sistemi kurduk. Hassasiyetle gerek akredite şirketleri gerekse Bakanlık olarak her tesisi ayda dört defa denetliyoruz.”

Turizm hareketliliği bekleniyor

Alpaslan, herkesin gönül rahatlığıyla tatilini yaptığını belirterek, “Gerek en büyük pazarımız olan Rusya’dan gerekse Avrupa’dan ülkemize tatil yapmak konusunda oldukça ciddi talep var. Rezervasyonlar da bunu ifade etmekte. Ülke olarak tüm tedbirlerimizi aldık ve sezona hazırız. Bizim hazır olmamız yetmiyor, uluslararası uçuşların açılması gerekiyor ki bu seyahatler gerçekleşsin.” diye konuştu.

Türkiye’de vaka sayılarının bu dönemde düştüğüne değinen Alpaslan, yazın gelmesi ve aşılamanın artmasıyla beraber vakaların daha da düşeceğini söyledi.

Muhabir: Ayşe Yıldız

Kafe ve restoranlar ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı Koca açıkladı

Bakan Soylu: "Bu gece yarısından itibaren 81 ilde kafeterya ve restoranlarda müzik yayını sona erecek"

Restoran ve kafeler müşteri kabul etmeye başladı