Kanser teşhisi konulan kişinin akciğerindeki kitle Kovid-19 tedavisi sonrası kayboldu

İzmir’de yaşayan Kahramanmaraşlı 52 yaşındaki N.T. göğüs ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede çekilen tomografisinde sağ akciğerinde 4 santimetre çapında tümör tespit edildi.

Kanser olabileceği şüphesiyle yapılan ileri tetkikler sonrası N.T’ye akciğer kanseri teşhisi kondu ve ameliyat kararı verildi. Bunun üzerine N.T, ameliyat için memleketi Kahramanmaraş’a geldi.

Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Fatoş Kozanlı da yaptığı testlerde hastanın akciğerindeki kitleyi görerek N.T’ye akciğer kanseri teşhisi koydu ve ameliyat edilmesi gerektiğini bildirdi.

Ameliyat öncesi prosedür gereği Kovid-19 testi uygulanan ve pozitif çıkan N.T’nin ameliyatı ertelenerek Kovid-19 tedavisine başlandı.

Tedavi süreci sonunda Kovid-19 testinin negatif çıkmasıyla tekrar çekilen tomografisinde N.T’nin akciğerindeki tümörün yok olduğu görüldü.

Kozanlı, yaptığı açıklamada, hastanın bir süre önce göğüs travması geçirdiğini ve ağrıları geçmeyince yaptırdığı tetkikler sonucu akciğerinde yaklaşık 4 santimetre lezyon tespit edilerek akciğer kanseri teşhisi konulduğunu söyledi.

Hastanın ilk müracaat ettiği üniversite hastanesinde tanı ve tedavi amaçlı ameliyat edilmesine karar verildiğini anlatan Kozanlı, hastanın Kahramanmaraşlı olması nedeniyle kendilerine başvurduğunu belirtti.

“Hasta Kovid-19 geçirmişti ve tutulumu akciğerde akciğer kanserini taklit etmişti”

Hastanın daha önceki sonuçlarını inceleyip yeniden test yaptıklarını aktaran Kozanlı, şöyle devam etti:

“Hem tanı hem tedavi amaçlı ameliyat etmeye karar verdik. Sağlık Bakanlığının kuralları gereği her hastada yaptığımız gibi ameliyat öncesi PCR testi istedik ve sonuç pozitif geldi. Biz yine hastanın akciğer kanseri olduğunu düşünerek ameliyatını 14 gün erteledik ve negatif çıkarsa ameliyat etmeye karar verdik. Antiviral tedavisini verdik ve evine yolladık. İlginç olan hastanın Kovid-19 ile ilgili hiçbir belirtisi yoktu. 14. gününün sonunda negatif olduğunu gördük ve tomografi istedik. Tomografi çektiğimizde hastanın tümör olarak değerlendirdiğimiz radyolojik bulgularının ortadan kalktığını gördük. Son bilgiden ilk bilgiye doğru hastayı tekrar değerlendirdiğimizde hasta bir akciğer kanseri değildi. Eğer akciğer kanseri olmuş olsaydı 14 gün içerisinde bir antiviral tedavi ile tümörün ortadan kalkması mümkün olmayacaktı. Akciğerde yer kaplayan lezyonlar antiviral tedavi ile ortadan kalkmaz. Hasta Kovid-19 geçirmişti ve tutulumu akciğerde akciğer kanserini taklit etmişti.”

Kozanlı, aldıkları sonuç karşısında şaşkınlık yaşadıklarını, geçmişe dönük 2 yıl içerisinde yatmış tüm hastaları tekrar incelediklerini ve benzer bir vakaya rastlamadıklarını söyledi.

Durumu meslektaşlarıyla paylaşıp başka üniversitelerden de görüş aldıklarını anlatan Kozanlı, hastayı halen takip ettiklerini vurguladı.

Kozanlı, Sağlık Bakanlığının ameliyat olacak hastalara PCR testi zorunluluğu uygulamasının yerinde bir karar olduğunu belirtti.

Tedavi sürecinde moral ve motivasyonu düşük olan hastanın yaşanan gelişmelerle mutlu olduğunu dile getiren Kozanlı, “Evinize gidiyorsunuz herkesle helalleşiyorsunuz, vedalaşıyorsunuz büyük bir cerrahi olmak için hastaneye geliyorsunuz, doktorunuz size diyor ki ‘bir durun siz akciğer kanseri değilsiniz.’ Hastayı şubat ayından bu yana aşağı yukarı 7 aydır takip ediyoruz. Akciğerinde herhangi bir olumsuz durum yok. Hasta inanılmaz mutlu ve eminim bize itibar etmiştir ama başka merkezlerden hocalarla da radyolojik bulguları paylaştım. Hasta, gitti oralara da muayene oldu. Onlardan da görüş aldı, inanılmaz mutlu şu anda. Hayatını kurtaran da Bakanlığın emri olan PCR testi.” diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) – BM 76. Genel Kurulu Görüşmeleri 100’den fazla devlet ve hükümet başkanının katılımıyla başladı.

Dünya liderlerine, “Tehlike çanlarını çalmak için buradayım. Dünyanın uyanması gerekiyor. Uçurumun kenarındayız ve yanlış yönde ilerliyoruz.” uyarısıyla konuşmasına başlayan Guterres, “Dünyamız hiç bu kadar tehdit altında olmamıştı.” ifadesini kullandı.

Kovid-19 salgınından iklim krizine, Afganistan, Etiyopya, Yemen ve diğer ülkelerdeki krizlerden insan hakları ihlallerine, bilime yönelik saldırılardan aşı dağıtımındaki eşitsizliklere kadar birçok konuya değinen Guterres, “Dünyanın bazı yerlerinde son kullanma tarihi geçmiş, kullanılmamış Kovid-19 aşılarını çöpte görüyoruz. Bazı ülkelerde aşı bolluğu, diğerlerinde boş raflar. Zengin ülkelerin çoğunluğu aşılandı. Afrikalıların yüzde 90’dan fazlası hala ilk dozunu bekliyor.” diye konuştu.

Guterres, aşının rekor sürede bulunduğunu ancak dağıtımdaki eşitsizlikler yüzünden dünyanın “ahlaki ve etik anlamda başarısız olduğunu” söyledi.

“Milyonlar açken milyarderler zevkine uzaya gidiyor”

İnsanların, eşitsizlikler karşısında hükümetlere ve BM dahil kurumlara güvenini yitirdiğine dikkati çeken Guterres, “Milyonlar açken milyarderler zevkine uzaya gidiyor.” eleştirisinde bulundu.

Kaybolan güvenin yeniden tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan Guterres, “Birleşmiş Milletlerin yeni çağa ayak uydurmasını sağlamamız gerek.” dedi.

Öncelikle Afganistan, Myanmar, Suriye, Libya ve Yemen’deki krizin yanı sıra İsrail ve Filistin’deki çıkmazların çözümü ile barış ve güvenliğin sağlanması gerektiğini ifade eden Guterres, “Jeopolitik bölünmeler uluslararası iş birliğini baltalıyor ve Güvenlik Konseyinin gerekli kararları alma kapasitesini kısıtlıyor.” diye konuştu.

ABD-Çin anlaşmazlığı “belayı çağırıyor” uyarısı

Dünyanın en büyük iki ekonomisi ABD ve Çin’in ekonomi, ticaret, finans, teknoloji ve yapay zeka alanlarında iki farklı yaklaşım ve nihayetinde iki farklı askeri ve jeopolitik strateji ile anlaşmazlığa sürüklendiğine dikkati çeken Guterres, söz konusu anlaşmazlığın “belayı çağırdığı” ve Soğuk Savaş’tan daha kötü olabileceği uyarısı yaptı.

Dijital verilerin korunması çağrısı

Dijital platformlara ilişkin endişelerini de dile getiren Guterres, “Karşılaştığımız en büyük tehlikelerden biri de artan dijital platformlar, verilerin kullanımı ve kötüye kullanılması. Her birimiz hakkında geniş bir bilgi kütüphanesi oluşuyor ama o kütüphanenin anahtarları biz de değil.” dedi.

Verilerin ne amaçla kimler tarafından toplandığının bilinmediğine ve davranış biçimlerinin metalaştırılıp satıldığına dikkati çeken Guterres, dijital platformlarda veri toplanmasına ilişkin yasal çerçeveler belirlenmesi çağrısı yaptı.

Gelecek nesillere kendi geleceklerini tasarlayabilmeleri için Özel Temsilci

Guterres, ayrıca şu an alınan kararların gençlere ve gelecek nesillere miras kalacağını ve bu yüzyılın sonuna kadar 10,9 milyar kişinin doğmasının beklendiğini belirterek, gelecek nesillerin kendi geleceklerini tasarlayabilmesi için Gelecek Nesiller Özel Temsilcisi atayacağını ve yeni bir BM Gençlik Ofisi kuracağını açıkladı.

Muhabir: Betül Yürük

CENEVRE (AA) – Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında AA muhabirinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılarıyla ilgili sorularını cevapladı.

Harris, Kovid-19 aşılarının etkililiklerine ilişkin, “Evet, (aşılar) işe yarıyorlar. Hem de çok işe yarıyorlar.” dedi.

Aşıların, hastaneye yatışları, ağır hastalıkları ve ölümü önlemek için tasarlandıklarını belirten Harris, “Dolayısıyla bunu çok iyi yapıyorlar. Nüfusa baktığımızda, ne yazık ki hastanede yatanların, daha da üzücü bir şekilde ölenlerin, aşı kapsamı çok yüksek olan ülkelerde bile büyük çoğunluğu yüzde 99’u aşısız.” ifadelerini kullandı.

Harris, Kovid-19 aşılarına erişimin olduğu ülkelerde aşı yaptırmamanın büyük bir trajedi olduğunu vurgulayarak, “Biliyorsunuz sürekli aşıya erişimi olmayan pek çok ülke olduğunu söylüyordum. Bir (Kovid-19) aşısına erişiminiz varsa, bunun harika bir hediye olduğunu anlayın. Bu büyük bir ayrıcalıktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sosyal medyayı dinlemeyin”

Kovid-19 aşılarıyla ilgili özellikle sosyal medyada çıkan haberlerden birçok kişinin endişelendiğini belirten Harris, aşılarla ilgili en sağlıklı bilgilerin güvenilir kaynaklardan edinilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Harris, DSÖ ve ülkelerin sağlık bakanlıklarının internet sitelerinde aşıların güvenilirliğiyle ilgili “muazzam miktarda” bilgi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“(Aşılarla ilgili) sosyal medyadaki şeyleri dinlemeyin. Güvenilir kaynaklara başvurun. Öğrenmek için mutlaka sorularınızı sorun. Evet, ama aynı zamanda aşınızı olun. Bir aşıya erişimin varsa bu dünyadaki şanslı insanlardan birisin. Hala bu ayrıcalığa sahip olmayan o kadar çok insan var ki.”Koronavirüs Haber Indeksi


Rusya Koronavirüs  | Hindistan Koronavirüs | İngiltere Koronavirüs | Almanya Koronavirüs | Fransa Koronavirüs | İtalya KoronavirüsKoronavirüs AşısıKoronavirüs TedbirleriSokağa Çıkma KısıtlamasıSağlık Bakanı AşıBrezilya KoronavirüsBioNTechSputnik-VYerli Aşıİran KoronavirüsABD KoronavirüsKoronavirüsü YenenJaponya KoronavirüsEsnaf Koronavirüs Haberleri