Sal. Haz 25th, 2019

Kara Harp Okulu darbe davasında 2 tahliye – 31.10.2018 – 31.10.2018

ANKARA (AA) – Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulundaki (KHO) eylemlere ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’nde görülen duruşmaya, tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

Savunma yapan sanık eski üsteğmen Ramazan Atım, 15 Temmuz günü mesai bitiminden sonra evine gittiğini, akşam saatlerinde tüm personelin mesaiye çağrılması üzerine KHO’ya döndüğünü dile getirdi.

KHO’da karşılaştığı askeri personel içinde darbe yanlısı kimseyi görmediğini ileri süren Atım, “Etrafımdaki hiçbir kimsenin darbeye yönelik söylem ve eylemi yoktu. Bir süre sonra odalarımıza gitmemiz söyledi. Sonra da güvenlik amaçlı silah dağıtılacağı söylendi. Silah almamızdan sonra tekrar dekanlık binasına gitmemiz söylendi. Bir süre uyuduktan sonra silahımı teslim ettim. Benim bütün gece yaptığım eylemler bunlardır.” diye konuştu.

“Ben o gece darbe maksatlı ve darbeyi destekleyen bir faaliyette bulunmadım.” savunmasını yapan Atım, üzerine atılı olan FETÖ üyeliği suçlamasını da kabul etmediğini belirtti.

Sanık Atım, mahkeme heyetinden tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Davanın tutuksuz sanıklardan O.K. ve M.B. de esasa ilişkin savunmalarında suçsuz olduklarını beyan ederek mahkeme heyetinden beraatlerini istedi.

– Savcının tutuklama talebi reddedildi

Savunmaların ardından Cumhuriyet Savcısından görüşü soruldu.

İddia makamı, olay tarihindeki rütbeleri itibarıyla tutuksuz sanıklar yüzbaşı Ahmet Okyay, binbaşı Selçuk Temel, yüzbaşı Şafak Saraydemir ve üsteğmen E.Ö.Y hakkında esas hakkındaki mütalaadan sonra dava dosyasına eklenen belgeler doğrultusunda, “Kaçma şüphelerinin bulunduğu” gerekçesiyle tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmasını istedi.

Talebi değerlendiren Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanıklar Okyay, Temel, Saraydemir ve Y. hakkındaki tutuklama talebinin dosyanın geldiği aşama gereği reddine hükmetti.

Mahkeme, tutuklu sanıklardan eski askeri öğrenciler İlkay Şen, Ümit Tezcan’ın savunmalarının alınmış olması, tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumu göz önünde bulundurularak adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Davanın görülmesine 5 Kasım 2018’da devam edilecek.

  • Eski Danıştay üyesi Halil Çırak'a 6 yıl 3 ay hapis cezası
  • – Yargıtay 9. Ceza Dairesince, meslekten ihraç edilen eski Danıştay Üyesi Halil Çırak’a FETÖ üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi

  • Eski Danıştay üyesine hapis cezası – 13.05.2019
  • ANKARA (AA) – Eski Danıştay üyesi Bekir Sözen'e, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.
    İlk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesince, Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Sözen ile avukatı katıldı.
    Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Sözen, örgüt üyesi olmadığını öne sürerek beraatini istedi.
    Sözen ve sanık avukatının