Karabük'te orman üretimi 1 milyon metreküpün üzerine çıkacak

KARABÜK (AA) – Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Karabük'teki orman üretimini 1 milyon metreküpün üzerine çıkaracaklarını, bu yolla orman köylüsüne 120 milyon liralık üretimi sağlayacaklarını belirtti.

Bazı ziyaretlerde bulunmak üzere kente gelen Metin ve beraberindeki heyet, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat ile görüştü.

Daha sonra Vali Fuat Gürel'e ziyarette bulunan Metin, burada yaptığı konuşmada, Karabük'ün yüz ölçümünün yüzde 71'i orman, yüzde 23'ü tarım arazisi olmak üzere yüzde 94'ünün, Tarım ve Orman Bakanlığının alanına girdiğini söyledi.

Orman köylüleri ve çiftçilerin gelirinin artırılması noktasında çalışmalar yürüttüklerini belirten Metin, bu kapsamda bu sene Karabük'ten Bakanlığa gelen 23 projenin tamamına onay vereceklerini bildirdi.

Kentin, Avrupa Birliği (AB) Katılım Öncesi Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) kapsamında olmadığını anlatan Metin, Karabük'ün de aralarında bulunduğu 39 ilin gelecek dönemde IPARD kapsamına alınacağını, yatırımların sayısı ve niteliğinin artacağını kaydetti.

Metin, Karabük'te orman üretimini 1 milyon metreküpün üzerine çıkaracaklarını belirterek, "Karabük orman köylüsüne 120 milyon liralık gelir sağlamış olacağız. Ayrıca hasat döneminde kentteki buğday üreticisi çiftçilerimizin de buğdaylarının en iyi şekilde değerlendirilmesi noktasında Toprak Mahsulleri Ofisimizi buraya görevlendireceğiz." dedi.

Safranbolu içme suyu arıtma tesisi projesine 11 milyon lira kaynak ayırdıklarını vurgulayan Metin, vatandaşın kaliteli su içmesini sağlayacaklarını, bu yıl itibarıyla merkez ve ilçelerde içme suyu eksikliklerini tamamlayacaklarını dile getirdi.

Metin, Karabük'te yaklaşık 30 bin dekar alanı sulayacak 7 gölet projesi olduğunu da söyledi.

– İdlib'e 1 tır yardım gönderildi

Konuşmanın ardından Metin ve beraberindekiler, Safranbolu Merkez Camisi önünden Suriye'nin İdlib kentine gönderilen insani yardım yüklü tırı uğurlama törenine katıldı.

Buradaki konuşmasında, Türkiye'nin gayri safi milli hasılasına oranla en fazla yardım yapan ülke olduğunu anımsatan Metin, "Bu millete yakışıyor. Bu büyük millet gücünü artırdıkça dünyadaki mazlumların yardımına her zaman koşacaktır. Mümin müminin kardeşidir. Biz kardeşlerimize her zaman sahip çıktık, çıkmaya da devam edeceğiz. Rabb'im inşallah o zulmün sona ermesinde bizleri vesile kılar." ifadelerini kullandı.

Bakan Yardımcısı Metin, son olarak AK Parti İl Başkanlığını ziyaret etti.

Metin'e ziyaretlerinde, Orman Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Çelik, Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Kaya Yıldız, Vali Gürel, AK Parti Karabük milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık, AK Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve kurum müdürleri de eşlik etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la diplomatik temasların başlamasına ilişkin, “Mısır halkı bizimle ters düşmez.” dedi.
  • Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, hem pandemi döneminde hem sözleşme yenilerken maaşında yaptığı indirimlerle Fernando Muslera’nın gerçek bir kaptan gibi davrandığını söyledi.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Milorad Dodik ve Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerini resmi törenle karşıladı.
  • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Ford Otosan Gelecek Vizyon Toplantısı’nda konuştu.
  • Azerbaycan ordusunun tatbikatında, Türk yapımı Bayraktar SİHA’lar da kullanıldı.
  • Kastamonu’da çilek üretimine başlayan Filiz Çevikoğlu, ürünlerini de Malezya’ya göndermeyi planlıyor.
  • TFF 1. Lig ekiplerinden Menemenspor’un teknik direktörü Ümit Karan, Süper Lig’in son dönemde çok gergin geçtiğini, ne zaman, kimin lider olacağını söylemenin kolay olmadığı şampiyonluk yarışında Galatasaray’ın tecrübesiyle öne çıktığını belirtti.
  • Hatay’ın Hassa ilçesinde “Yılancı Mustafa” olarak tanınan Mustafa Göktürk, Amanos Dağları’nın eteklerindeki kırsal mahallelerde evlere giren yılanları, ucu çengelli bir demir ve plastik maşayla yakalayarak doğaya bırakıyor.

Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki bir villada, aynı aileden 4 kişi, silahla vurulmuş halde ölü bulundu. Villada inceleme yapan polis ekipleri, Mustafa Gider’in (40) babası, annesi ve kız kardeşini pompalı tüfekle vurduktan sonra intihar ettiğini belirledi.

KONYA (AA) – Konya, Afyonkarahisar, Aksaray ve Karaman’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Seyahat kısıtlamasının kalkması ve bazı işletmelerin açılması dolayısıyla Konya’da işlek cadde ve sokaklarda hareketlilik yeniden başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme adımları kapsamında kafe, restoran gibi işletmelerin de açılmasıyla şehrin birçok noktasında hareketlilik yaşandı.

https://youtu.be/CpMiM7ZPrvA

Çok sayıda sürücü yollara çıkarken, işe gitmek isteyen vatandaşlar da toplu taşıma araçlarında yoğunluk oluşturdu. Sokağa çıkanların maske takarak sosyal mesafe kuralına riayet ettikleri görüldü.

Bazı işletmelerin önünde kuyruklar oluştu. İşletmeler müşterilerinin ateşini ölçerken, polis ekipleri de dışarıya maskesiz çıkılmaması konusunda sık sık uyarı yaptı.

– Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’da Kovid-19 tedbirleri kapsamında geçici olarak kapatılan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane ve çay bahçeleri gibi işletmeler yeniden açıldı.

Kentte, normalleşme süreciyle beraber İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderilen genelge kapsamında, yiyecek içecek işletmeleri, bugünden itibaren yeniden müşteri kabul etmeye başladı.

Birçok iş yeri dezenfekte edilirken işletmeler, sosyal mesafeye göre masa düzenine riayet ederek el dezenfektanı ve kullan-at tarzı malzemeler kullandı. Öte yandan işletmelerde personeller, maske ve eldiven kullanımına dikkat etti. Bazı işletmelere gelen müşteriler ateşi ölçülerek kabul edildi.

Afyonkarahisar Kafeciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Eren Alan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentteki bütün restoran ve kafelerin, açılış öncesi gerekli hazırlıkları yaptığını söyledi.

İşletmelerin yaklaşık 2,5 aydan beri kapalı olduğunu dile getiren Alan, şöyle konuştu:

“Detaylı temizliklerimizi ve dezenfektanlarımızı yaptık. Yine hizmetimiz sırasında genelgede yer alan tek kullanımlık malzemelerimizi tedarik ettik. Ayrıca, Afyonkarahisar’daki bütün işletmelerde personellerin eğitimleri yapılarak, kıyafetleri ve maskeleriyle çalışma koşulları sağlandı. Müşterilerimiz belirlenen kurallara uygun olarak işletmelerimize gelebilirler ve gönül rahatlığıyla hizmetlerini alabilirler.”

Kır Bahçesi İşletmecisi Sait Nazım Doğru da normalleşme sürecinde bütün hazırlıklarını tamamladıklarını ve çocuk oyun alanı gibi ortak kullanım alanlarını kaldırdıklarını aktardı.

Açık havada sosyal mesafeye dikkat edilerek bugünden itibaren misafir kabul etmeye başladıklarına değinen Doğru, personele gereken eğitimin verildiğini ve siparişlere göre hazırlanan yöresel ürünlerin, hijyenik şartlarda yapıldığını ifade etti.

– Aksaray

Aksaray’da, Kovid-19 tedbirleri kapsamında kullanıma kapatılan birçok iş yeri ve mekan, normalleşme süreciyle yeniden açıldı.

Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan/kısıtlanan lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) bugün itibarıyla belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00’ye kadar hizmet verecek.

Lokanta işletmecisi Osman Karabıyık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işletmelerinin Kovid-19 tedbirleri kapsamında uzun süredir kapalı olduğunu söyledi.

Bugün itibarıyla başlatılan normalleşme süreci kapsamında, sosyal mesafe kurallarına uyarak işletmesini açtığını belirten Karabıyık, “Lokantamızın dezenfekte işlemlerini yaptırdık. Temizlik işleri titizlikle yapıldı. Personel olarak azami şekilde pandemi kurallarına uyuyoruz. Maskelerimizi hiç çıkartmıyoruz. Sandalyelerimizin arasında 60 santimetre, masalarımızın arasında 1,5 metre mesafe koyduk. Sabah saatlerinden itibaren yoğun bir şekilde işlerimize devam ediyoruz.” diye konuştu.

– Karaman

Karaman’da kent merkezindeki çay ocakları, kahvehaneler ve lokanta gibi işletmeler, kapılarını tekrar müşterilerine açtı. İşletmeler kurallara uyulması konusunda müşterilerini uyarıyor.

Döner salonu işleten Ali Rıza Divleli, uzun sürenin ardından iş yerini açmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Tüm kurallara uyarak hizmet vermeye başladıklarını ifade eden Divleli, ülkenin Kovid-19 salgınından en kısa sürede kurtulması temennisinde bulundu.