Karadeniz'de avlanan yeni sezonun ilk hamsileri tezgahlarda yerini aldı

TRABZON (AA) – Balık avı sezonunun 1 Eylül’de başlamasının ardından Karadeniz’e açılan tekneler son günlerde bol miktarda istavritin yanı sıra az da olsa ağlara takılan hamsi ile limana dönüyor.

Ortahisar ilçesi Moloz mevkisindeki balıkçıların tezgahlarını dolduran istavrit ile bir miktar hamsi, hem balıkçı esnafının hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

Tezgahlardaki istavritin kilogramı 10-20, hamsinin 20, barbunyanın kilogramı 20-25 liradan, palamudun ise tanesi 15-20 liradan satılıyor.

Balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, AA muhabirine, 25 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek, ilk defa istavritin bu kadar bol olduğunu ve bir hafta boyunca aralıksız bolca avlandığını gördüğünü söyledi.

“Diğer yıllarda palamut olurdu, istavrit olmazdı. Bu sene de tam tersi oldu.” diyen Örseloğlu, “İklim değişikliklerinin yanında balık değişikliklerini de yaşamaya devam ediyoruz. Önceden vatandaşlar istavriti soruyorlardı ama şu anda özlem, talep ve aranan balık palamut oldu. Tam da mevsimsel olarak palamudun zamanı. İnşallah özlenen palamut gelecek, bol bol tezgahları süsleyecek, vatandaş da gönül rahatlığıyla yiyecek.” şeklinde konuştu.

Örseloğlu, yeni sezonun ilk hamsilerinin de tezgahta yer aldığına dikkati çekerek, “Bu da ilginç oldu. Daha önce İstanbul’dan gelirdi bize. Çünkü Trabzon’da bu kadar erken yerli hamsi olmazdı ama bu sene tam tersi oldu. Palamudun olmaması balıkçıları farklı alternatiflere yöneltti.” dedi.

Balıkçı Mehmet Ziya Kavzaoğlu da istavritin bol olduğunu ancak istenilen irilikte olmadığını ifade ederek, “Çinekop da aynı. Palamut yok. Çok az miktarda çingene palamudu geliyor. Günde 50-100 tane ancak geliyor. Onun haricinde kültür balıkları mevcut, onları satıyoruz. Ayın 15’inden sonra balık ne olur, belli eder kendisini.” diye konuştu.

Vatandaşlardan Ali Bülbül ise sezonun ilk taze hamsinini aldığı için mutlu olduğunu dile getirerek, “Sezonun ilk hamsisi geldi. Güzel, fiyat da normal. Beklediğimiz hamsi geldi. Hamsi ilk defa çıkıyor. Bir denemesini yapalım, lezzetine bakalım. Diğerlerini her gün alıyoruz. Trabzon için hamsinin ayrı bir önemi var. Ben balık alsam evde soracaklar bana ‘Niye hamsi almadın?’ diye.” ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

TRAZON (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle hayata geçirilen "Girişimin Kadın Kahramanları Projesi" kapsamında Trabzon'da program düzenlendi.

Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'nde süren çevrim içi eğitimlerin ardından belirlenen illerde verilecek yüz yüze eğitimleri kapsayan programın üçüncüsü, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

TOBB Trabzon Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Zuhal Akyüzlü, toplantıda yaptığı konuşmada, etkinliğin turizm, ticaret ve sanayi kenti Trabzon'da yapılmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Salgın nedeniyle etkinliği kısıtlı katılımla gerçekleştirdiklerini ifade eden Akyüzlü, Girişimin Kadın Kahramanları Projesi'nin kadınların iş hayatında güçlenmesi için TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile Türkiye genelindeki 7 bin girişimci kadına ulaşmayı amaçladığına dikkati çekti.

Akyüzlü, toplantıda Beko 100 Kadın Bayi projesinin detaylarının da paylaşılacağına işaret ederek, şöyle konuştu:

"2007 yılında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğinde kurulan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, o günden bu yana yeni kadın girişimcilerin ülke ekonomisine katılması, mevcut girişimcileri de nitelik ve nicelik olarak geliştirilmesi için çalışmaktadır. Bu anlamda aynı zamanda eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu toplumsal cinsiyet eşitliğinden yola çıkarak toplumun yarısını oluşturan kadınların, toplumsal, ekonomik ve sosyal değer kazanımları için yaptıkları çalışmaları birçok kurumlar ile yürüttüğü eğitimlerle 81 ilde 7 bin olan üye sayısını her geçen gün artmaktadır."

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Günseli Özen ise Beko 100 Kadın Bayi Projesi'nin var olan girişimci kadınları güçlü kılarak, yeni kadınları iş dünyasına kazandırmayı hedeflediğini belirtti.

Karadeniz ve Trabzon'un çalışkan kadınların bölgesi olduğunu ifade eden Özen, "Kadının bu ülkedeki varlığının ve ağırlığının görülebilmesi için işinin tığ ve tarhanadan çıkması lazım. Tığ ve tarhana ile kadının gücünü göremeyiz. Daha çok sanayide, ticarette ve iş dünyasında görmeliyiz. Biz hem 7 bin kadınımızı korumak ve güçlü kılmak hem de yenilerini iş dünyasına katmak üzere çaba sarf ediyoruz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Beko Satış Yöneticisi Fatih Yılmaz, Beko 100 Kadın Bayi Projesi'yle ilgili katılımcılara sunum yaptı.

Tüm bölgeleri kapsayan Girişimin Kadın Kahramanları Projesi eğitim toplantıları Aralık 2021'e kadar sırasıyla Şanlıurfa, Nevşehir, Karabük, Bursa, Kocaeli, Konya, Çanakkale, Mersin, Gaziantep, Aydın, Antalya ve İzmir'de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Beko iş birliğinde, Arçelik Perakende Akademi desteğiyle devam edecek.

EDİRNE (AA) – Tekneleriyle gece denize açılarak ağlarını bırakan balıkçılar, limanlara kasalar dolusu hamsi ve istavritle döndü.

Edirne Balık Pazarı’nda kilosu 30 liradan satılan hamsi ve istavrit hem balıkçıların hem de vatandaşların yüzünü güldürdü.

Balıkçı Hamza Köksoy, AA muhabirine bol ve bereketli bir sezon başlangıcı yaşandığını söyledi.

Tezgahların balıkla dolduğunu belirten Köksoy, “Bu hafta bolluk oldu, 30 liraya düştü hamsi. Geçen hafta 40 liradan satıyorduk. Daha da düşmesini bekliyoruz. Diğer balıklarda da fiyatlar düşmeye başladı. Balık ucuz olunca milletimiz de alıyor, inşallah fiyatlar daha da aşağıya iner.” ifadelerini kullandı.

Bir başka balıkçı Yasem Eren ise fiyatı düşen balıklara vatandaşların ilgi gösterdiğini dile getirdi.

Balık bolluğunun sürmesini beklediklerini aktaran Eren, “Bugün Karadeniz İğneada’dan bol miktarda hamsi geldi. Yarın daha da bol olabilir. Büyük ihtimalle 10 liraya bile satabiliriz kilosunu. İstavrit de bol çıkıyor. Fiyatlar uygun.” dedi.