Karadeniz'deki ticaret odası ve borsalardan fırsatçılarla mücadele çağrısı

ORDU (AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan fırsatçılarla mücadele çağrısına Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin'deki ticaret odaları ile borsalar da destek verdi.

Ordu, Fatsa, Ünye'deki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarından ortak yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günlerden geçildiği belirtildi.

Türk halkının da tüm bu zorlukların üstesinden birlik olarak geleceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Çin'de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs ne yazık ki ülkemizde de görüldü ve hükümetimiz hızla etkin önlemler aldı. Sağlık Bakanlığımız ve Bakanımız başta olmak üzere Ticaret Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız ve diğer tüm bakanlarımız süreci samimiyet ve beceriyle yönetmektedir. Yine ilimizde Valimiz ile Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz samimiyet ve gayretle mücadele etmektedir. Biz bu samimiyet, gayret ve iyi niyeti görüyor teşekkür ediyoruz."

Ordu'daki oda ve borsaların her göreve hazır olduğu belirtilen açıklamada, yetkililerin samimiyet ve beceriyle yönettikleri bu süreçten zarar görmeden çıkabilmenin, esnaftan tacire, sanayiciden kurum ve kuruluşlara kadar herkesin samimi gayretleriyle mümkün olacağına işaret edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gün, krizi fırsata çevirme günü değildir. Gün, bir kere daha kader birliği ederek bir araya gelme günüdür. Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınını fırsat görüp de ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı oda ve borsamızın disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksız fiyat artışına tenezzül eden firmalara, mevzuatlarda hükmedildiği haliyle hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Bu kritik süreçte fırsatçılık yapan firmaların oda ve borsalara ihbar edilmesi önem arz ediyor. Basiretli, dürüst firmalarımızı çürüklerden ayıracak olan bu sınavda ayrı gayrı yoktur. Mesele insandır ve insana, yaşama dair bu hususta vicdani olmayan bu türden fiillere tahammül edilemez. Herkes bilmeli ki vatandaşlarımızı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız."

– Giresun

Giresun Ticaret Borası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, devletin çok öncelerden aldığı tedbirlerle virüsün millete olası zararlarının minimize edilmesi yönünde çok önemli bir refleks geliştirildiğini belirtti.

Bu güzel gelişmelere rağmen kendilerini çok rahatsız eden durumları da üzülerek izlediklerini aktaran Bölük, şöyle devam etti:

"Türk toplumuna yakışmayacak derecede olan bazı olumsuzluklar karşısında TOBB'un öncülüğünde yereldeki oda ve borsalarımız ile olayın karşısında net bir şekilde duracağımızı ifade etmek istiyoruz. Kimse unutmamalıdır ki yaşanan bu ayıpla Türk milletini, dünya milletleri karşısında kimsenin böyle ucuzca ve küçük düşürmeye hakkı yoktur."

Bölük, bu amaçla, GTB olarak ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracaklarını ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceklerini kaydetti.

– Trabzon

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, haksız fiyat artışı yapan kişi ve firmalara gereken cezai yaptırımları uygulamakta tereddüt etmeyeceklerini bildirdi.

Ergan, yaptığı yazılı açıklamada, böyle zamanlarda fırsatçılık değil, fedakarlık yapmak gerektiğine işaret etti.

İnsan sağlığının söz konusu olduğu dönemlerde alınan tedbirlere destek olmak ve yaşanabilecek olumsuzluklardan bir an önce kurtulabilmek için herkesin üzerine düşenin fazlasını yapması gerektiğini vurgulayan Ergan, şu değerlendirmede bulundu:

"Böyle yapma yerine halkın özellikle de sağlık için ihtiyaç duyduğu maddeler başta olmak üzere ihtiyacı olanları teminine zorluk çıkaracak davranışlardan kaçınılması hem ahlaki hem de yasal bir zorunluluktur. Bu konuda suç işleyenlere karşı yasalardan doğan tüm yetkiler kullanılacaktır. Vatandaşlarımız, böylesine toplumsal bir suçu işleyenleri yetkili makamlara mutlaka bildirsinler. Şunun iyi bilinmesi lazım, fahiş fiyat artışları kesinlikle cezasız kalmayacaktır."

– Artvin

Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, piyasadaki bazı firmaların ürünlerine yansıttığı fahiş fiyatları eleştirdi.

Kurt, odanın toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, koronavirüs salgını sonrası bazı işletmelerin söz konusu durumdan istifade ederek, ticari ürünlerde haksız fiyat artışı gerçekleştirdiği hakkında şikayetler aldıklarını söyledi.

Sağlık, hijyen ve gıda ürünleri talebinde artış olması üzerine fahiş fiyatlarla satış yapanların tespiti için tüm ülkede olduğu gibi Artvin'de de denetim yapıldığını belirten Kurt, meslek ahlakına, ticaret ve geleneklere uymayan bu tür davranışlara üyelerinin asla tenezzül etmeyeceğini bildiklerini vurguladı.

Kurt, ticari ahlak çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren, bu süreci fırsata çevirmeyen tüm üyelere teşekkür ederek,
oda olarak ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracaklarını ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceklerini kaydetti.

Vatandaşları benzeri durumlar karşısında bilinçli olmaya davet eden Kurt, "Ticaret İl Müdürlüğümüz, belediye zabıta ekipleriyle beraber denetim yapıyor. Vatandaşlarımız, ahlak dışı fahiş fiyatlarla satış yapan işletmelerle karşılaştıklarında ilgili mercilere şikayet etmeliler. Dünyanın savaştığı ve savaşmaya devam ettiği bir sağlık sorununu ticari ahlaksızlıkla haksız kazanca çevirmek kabul edilir bir durum değil." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA(AA) – Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Twitter hesabından orman yangınları nedeniyle yaptığı paylaşımda, milletin yanında olduklarını bildirdi.

Birlikten güç ve umut doğacağını aktaran Hisarcıklıoğlu, “Yanan ormanlarımızı eski haline kavuşturmak ve daha yeşil bir Türkiye için TOBB olarak 5 milyon lira destek veriyoruz. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar dileriz.” değerlendirmesinde bulundu.

YALOVA(AA) – Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamına alınan Yalova TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenciler, okulun seralarında ürettikleri yıllık 750 bin süs bitkisiyle marka oluşturmak için çalışıyor.

Okullar arası başarı farklarını azaltmak ve mesleki eğitimi güçlendirmek için başlatılan Mesleki Eğitimde 1000 Okul projesine, Yalova’dan Şehit Sercan Yazar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çınarcık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bülent Özyürük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi dahil edildi.

Projede yer alan ve 1993 yılında Süs Bitkileri Meslek Lisesi olarak kurulan TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin öğrencileri yıllık 750 bin süs bitkisinin üretildiği seralarında ülkeye yeni bir marka kazandırmak için kolları sıvadı.

“Okullarımızda bir enerji oluşturdu, okullarımıza bir güç geldi”

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülaziz Yeniyol, AA muhabirine, projeyle okullarda dinamizmi artırdıklarını ve sektör ile iş birliğinde hareket edildiğini söyledi.

Proje kapsamındaki okulların yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadeleye Türkiye çapında çok önemli katkılar sağladığını anlatan Yeniyol, şöyle konuştu:

“Maske, dezenfektan, siperlik gibi ürünler bunun örneği fakat bakanlığımız bu projeyi uygularken yapmayı istediği en önemli şey, dezavantajlı çocuklarımızın gittiği bu okullarımızla diğer okullar arasındaki imkan farklılıklarını ortadan kaldırarak çocuklarımızın haklı bir şekilde mesleki ve teknik eğitime yönlendirilmesiydi. Bu 4 okulumuzda zenginleştirilmiş kütüphaneler kuruldu, eksiklikler giderildi. Yerelde Valiliğimiz ve belediyemiz tarafından takviyeler gerçekleştirildi. Bu, okullarımızda bir enerji oluşturdu, okullarımıza bir güç geldi.”

Yeniyol, gelecekte mesleki teknik Anadolu liselerinin gözde olacağına inandığını bildirdi.

Rehberlik ve Bilim Sanat Merkezleri aracılığıyla öğrenci velileriyle öğretmen ve okul idarecilerinin görüştüğüne dikkati çeken Yeniyol, şunları kaydetti:

“Çocuklarımızın manevi eğitimlerle bilim sanat ve güzel sanatlar çerçevesinde sosyal yönlerinin gelişmesine de katkı sağlanıyor. Bundan sonra Yalova’da mesleki ve teknik eğitime arzulu, istekli, nitelikli tercih söz konusu olacaktır diye düşünüyorum. İmkan farklılıklarının ortadan kalktığı, sektör ve sanayi iş birliği de devrede olduğu için artık hem veliler hem öğrenciler gönül rahatlığı içinde bu okullarımızı seçecekler. Yani nitelikli iş, insan gücü ülkeye çok daha fazla katkı verecektir.”

“Çiçek kenti Yalova’da bir marka oluşturmayı hedefliyoruz”

Mesleki ve Teknik Eğitimden Sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uğur İnan da proje kapsamında seçilen okulların üretimlerine odaklandıklarını belirterek, okulun seralarında yürütülen çalışmaları anlattı.

Okulun daha önce de döner sermaye kapsamında çiçek üretimi yaptığını hatırlatan İnan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak projeyle birlikte okul daha farklı bir hedefe odaklandı. Ar-Ge ve bilim sanat merkezleriyle iş birliği yaparak bu okulumuza bir marka değeri katma hedefi koyduk. Çiçek kenti Yalova’da bir marka oluşturmayı hedefliyoruz ve öğrencilerimizi burada şimdiden yetiştiriyoruz. Okulumuz 1993 yılında Türkiye’de süs bitkileri kapsamında kurulan ilk lisedir. İlimiz kesme ve saksı çiçekleri konusunda Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Bu kapsamda da özellikle bu okulumuzun marka değeri oluşturması konusunda diğer kurumlarla iş birliği içinde olmasını sağlıyoruz.”

İnan, okulun yıllık 750 bin saksı çiçeği ve kesme çiçek üretimi gerçekleştirdiğini kaydederek, okulun bu yönünü de daha geliştirmesinin amaçlandığının altını çizdi.