Karadeniz'deki yeni keşifle ulaşılan rezerv Türkiye'nin 12 yıllık doğal gaz ihtiyacına eşdeğer

ANKARA (AA) – Merkezi İskoçya’da bulunan araştırma ve danışmanlık şirketi Wood Mackenzie’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin Karadeniz’de daha önce açıkladığı 405 milyar metreküplük doğal gaz keşfinin artış göstereceği öngörüsünde bulundukları anımsatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sherman, “Türkiye’nin Karadeniz’de açıkladığı son doğal gaz keşfiyle ulaşılan 540 milyar metreküp rezerv doğal gaz ihtiyacını ağırlıklı olarak ithalatla karşılayan ülkenin yaklaşık 12 yıllık talebine eşdeğer.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin stratejik hedefinin bu miktarı artırmak olması gerektiğinin altını çizen Sherman, “İlk üretim için açıklanan 2023 tarihi hala iddialı görünüyor. Tedarikle ilgili atılacak adımlar için hızlandırılmış bir zaman çizelgesi siyasi ve ekonomik önemi ne olursa olsun pahalı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Sherman, şunları kaydetti:

“Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşiften bu yana net olan bir şey var: Türkiye’nin Karadeniz başarısı, boru hatlarıyla doğal gaz satın aldığı Azerbaycan, İran ve Rusya ile müzakerede elini güçlendirdi. Türkiye’nin daha düşük fiyatlar, daha düşük hacimler ve daha fazla sözleşme esnekliği için zorlama şansı var. Hatta, nisanda Azerbaycan’la sona eren uzun vadeli kontratın devam eden görüşmelerinde bile bu avantaj masada bulunuyor diyebiliriz.”

Türkiye’nin Kuzey Sakarya Gaz Sahası’nda yer alan Amasra-1 kuyusundaki 135 milyar metreküplük gaz keşfiyle Karadeniz’deki toplam rezervi 540 milyar metreküpe yükseldi.

Fatih sondaj gemisinin 1938 metre su derinliğinde ve 3 bin 850 metre son derinlikte sondaj gerçekleştirdiği Amasra-1 kuyusundaki yeni keşif de Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’ne dahil edilecek. Proje kapsamında, deniz tabanında doğal gaz üretim sistemleri, Filyos Endüstri Bölgesi’nde bir doğal gaz işleme tesisi ve her iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatları inşa edilecek.

Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi’nin 2023’te tamamlanması öngörülen ilk fazında, günde 10 milyon metreküp doğal gaz karadaki işleme tesisine ulaştırılacak. Gelecek yıllarda proje kapasitesinin günde 40 milyon metreküpe çıkarılması öngörülüyor.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İZMİR (AA) – Türkiye genelinde hizmet verdiği 27 il, 188 ilçe ve beldede 3,6 milyon aboneye ulaşan Aksa Doğalgaz, geçen yıl 573 milyon lira tutarında yatırım gerçekleştirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aksa Doğalgaz 2020 yılı cirosunu bir önceki yıla göre yüzde 19 artırarak 7,12 milyar liraya, öz kaynaklarını ise yüzde 77 artışla 1,21 milyar liraya ulaştırdı.

Türkiye'nin çevre uzunluğunun üç katına denk gelen şebekesini faal tutan Aksa Doğalgaz, salgın sürecinde online işlem kanallarında yapılabilen işlemleri de genişleterek 3 milyon online işlem gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, salgına rağmen büyümeyi sürdürdüklerini, yıl içerisinde 9,6 milyar metreküp doğal gaz dağıttıklarını ve bunun Türkiye'de dağıtılan toplam doğal gazın yaklaşık yüzde 22,9'una karşılık geldiğini aktardı.

Şebeke uzunluklarını ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 artırdıklarını ifade eden Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"2020 yılında 7 yeni yerleşim yerinde yerleşik 318 bin insanımız daha Aksa Doğalgaz hizmet kalitesi ve ayrıcalığıyla tanıştı. Salgının yarattığı olumsuz etkiyi tüm boyutlarıyla ele alarak mevcut durumda başarılı bir kriz yönetimi gerçekleştirdik. 2019 yılına göre yüzde 19 artırarak 7,12 milyar lira ciro elde ettik ve 474 milyon lira kar ise ürettiğimiz değerin diğer bir somut yansıması oldu. Faaliyet dönemi içerisindeki 573 milyon lira yeni yatırımımızla faaliyetlerimize başladığımız 2002 yılından bu yana gerçekleştirdiğimiz yatırımların değeri 4,02 milyar liraya ulaştı."

Arslan, güvenli, çevre dostu ve ekonomik yakıt kaynağı olan doğal gazın yaygınlaşması için 2021 yıl sonu itibarıyla 5,7 milyon aboneye ulaşmayı hedeflediklerini, uygun teknik ve hukuki koşulların sağlanmasıyla birlikte 2026 yıl sonuna kadar 128 yeni ilçe ve beldeye doğal gaz arzı sağlamak istediklerini de ekledi.

ANKARA (AA) – Aksa Doğalgaz tarafından desteklenen sporcular Antalya'da gerçekleştirilen tenis turnuvalarında üç gümüş madalyanın sahibi oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Aksa Doğalgaz 2018 yılından bu yana engelsiz yaşam ve sporda fırsat eşitliği sunma amacıyla Tekerlekli Sandalye Türk Tenis Milli Takımı sporcularını destekliyor.

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle bu yıl Antalya'da organize edilen tenis turnuvalarına 30 ülkeden yarışmacı katılırken, Aksa Doğalgaz tarafından desteklenen sporcular Uğur Altınel ve Emirhan Toper, bu tenis turnuvalarında üç gümüş madalyanın sahibi oldu.

Uğur Altınel ve Emirhan Toper, nisan ayında yine Antalya'da gerçekleşen uluslararası üç turnuvada ise iki altın, üç gümüş ve bir bronz madalya kazanmıştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Aksa Doğalgaz Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Arslan, engelsiz yaşam ve sporda fırsat eşitliği sağlamak amacıyla sporcuların yanında olduklarını belirterek, "Desteklediğimiz sporcularımızdan Uğur Altınel, uluslararası turnuvalarda gösterdiği üstün başarıyla dünyada 21'inci sıraya yükseldi ve paralimpik oyunlarına katılmak için önemli bir yol kat etti. Emirhan Toper ise aldığı sonuçlarla gençler kategorisinde dünyanın en iyi beş sporcusu arasına adını yazdırdı. Bu hem biz hem de ülkemiz için gurur verici bir gelişme. Spora ve sporcuya gereken önemi vermeye, fırsatları eşitlemeye ve sporcularımızı hem ülke çapında hem de dünya çapında desteklemeye, onlara can yoldaşı olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. ​​​​​​​

Aksa Doğalgaz, engelsiz sporculara verdiği desteğin yanı sıra 2015 yılında hayata geçirdiği "Can Yoldaşı" projesiyle de engelli abonelerinin hayatını kolaylaştırıyor.

Engelli vatandaşlar, Aksa Doğalgaz şubelerinden ve şirketin web sitesinde yer alan Online İşlemler kanalından abone kayıtlarını gerçekleştirerek "Can Yoldaşı" projesine dahil olabiliyor.