Karagöz ve Hacivat sinema perdesinde çocuklarla buluştu

BURSA (AA) – "Karagöz ve Hacivat" gölge oyunu, "Gölgeden Perdeye İnteraktif-Canlı Sinema" gösterimiyle çocuklarla bir araya geldi.

Projesi HasTavuk AŞ'ye ait olan oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde sinema perdesine yansıtıldı.

Oyundan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan HasTavuk AŞ. Yönetim kurulu Başkanı Müjdat Sezer, bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, şunları belirtti:

"Bursa'dan doğup geleneksel mirasımız haline gelen bu kahramanları zorlu bir süreçle günümüz teknolojisiyle harmanladık. Amacımız, milli değerimiz olan Hacivat ve Karagöz'e sahip çıkıp gelecek nesillere tanıtmaktır. Hayal ettik, emek verdik ve başardık." diye konuştu.

Gölge oyunu perdesinde Hacivat ve Karagöz'e uzun yıllar hayat veren ünlü oyuncu Nevzat Çiftçi, projenin önemine değinerek, şunları dile getirdi:

"Dünyada Karagöz perdesi sinemanın ilk ayağı olarak kabul ediliyor. Bugün biz bunu bir adım daha ileriye götürerek Karagöz perdesini devasa sinema perdesine taşıdık. Karagöz'ü daha büyük kitlelere interaktif şekilde canlı sinema diyebileceğimiz ilk örneğini yapıyoruz. Karagöz bugün dünyaca biliniyor. Çocukların seyirci olması ve oyun esnasında karakterlerle diyaloğa girmeleri onlar için oyunumuzu daha eğlenceli kılıyor."

"Karagöz Yolda "konulu oyunda çocuklar, Hacivat ve Karagöz ile diyaloğa girme şansı da buldu.

Bakan Koca: "Son 1 haftada tanı konanların yüzde 11,13'ü 65 yaş üstü. Vefat edenlerin yüzde 70'ten fazlası bu yaş grubundan."

Sağlık Bakanı Koca: "24 Haziran'da 1492 olan yeni vaka sayısı 1172'ye indi. Virüsün yayılması hızlı; vakaların azalması zaman alıyor."

Son 24 saatte 1313 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 178 bin 278 oldu.

Türkiye'de son 24 saatte 1172 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 19 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 203 bin 456, can kaybı 5 bin 186 oldu.

İçişleri Bakanı Soylu: "(Sakarya'daki patlama) 7 kişilik bir kaybımız var, 4'ü vefat. 3'ünü de arama tarama çalışmalarına devam ediyoruz"

İçişleri Bakanı Soylu: "(Sakarya'daki patlama) Şu anda söndürme çalışması tamamen sona erdi"

Etiketler: