Cum. Ara 6th, 2019

Karagöz ve Hacivat sinema perdesinde çocuklarla buluştu

BURSA (AA) – "Karagöz ve Hacivat" gölge oyunu, "Gölgeden Perdeye İnteraktif-Canlı Sinema" gösterimiyle çocuklarla bir araya geldi.

Projesi HasTavuk AŞ'ye ait olan oyun, Tayyare Kültür Merkezi'nde sinema perdesine yansıtıldı.

Oyundan önce gazetecilere açıklamalarda bulunan HasTavuk AŞ. Yönetim kurulu Başkanı Müjdat Sezer, bir ilki gerçekleştirdiklerini söyleyerek, şunları belirtti:

"Bursa'dan doğup geleneksel mirasımız haline gelen bu kahramanları zorlu bir süreçle günümüz teknolojisiyle harmanladık. Amacımız, milli değerimiz olan Hacivat ve Karagöz'e sahip çıkıp gelecek nesillere tanıtmaktır. Hayal ettik, emek verdik ve başardık." diye konuştu.

Gölge oyunu perdesinde Hacivat ve Karagöz'e uzun yıllar hayat veren ünlü oyuncu Nevzat Çiftçi, projenin önemine değinerek, şunları dile getirdi:

"Dünyada Karagöz perdesi sinemanın ilk ayağı olarak kabul ediliyor. Bugün biz bunu bir adım daha ileriye götürerek Karagöz perdesini devasa sinema perdesine taşıdık. Karagöz'ü daha büyük kitlelere interaktif şekilde canlı sinema diyebileceğimiz ilk örneğini yapıyoruz. Karagöz bugün dünyaca biliniyor. Çocukların seyirci olması ve oyun esnasında karakterlerle diyaloğa girmeleri onlar için oyunumuzu daha eğlenceli kılıyor."

"Karagöz Yolda "konulu oyunda çocuklar, Hacivat ve Karagöz ile diyaloğa girme şansı da buldu.