Karaman'da karantina süresi dolan 483 kişi evlerine gönderiliyor

KARAMAN (AA) – Karaman'da, Suudi Arabistan ve İtalya'dan getirilerek yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı yurtlarda karantinaya alınan 483 kişi, gözetim sürelerinin dolmasının ardından tahliye edilmeye başlandı.

Karaman'a 24 ve 25 Nisan'da getirilip Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Nefise Sultan ve Hatuniye Kız Yurtlarına yerleştirilen, aralarında öğrencilerin de bulunduğu 483 kişinin 14 günlük karantina süresi doldu. Son sağlık kontrollerinde sorun olmadığı belirlenen vatandaşlar, otobüslerle memleketlerine gönderilmeye başlandı. Yurtlardan ayrılan vatandaşlara ayrıca fidan dağıtımı da yapıldı. Polis ekipleri de yurt ve çevresinde geniş güvenlik önemi aldı.

– "Ülkemizin koronavirüsle mücadelesini takdir ediyorum"

Hatay'a gidecek olan Mahmut Ergün, karantina süresince herhangi bir sıkıntıları olmadığını söyledi. Yurtlarda verilen hizmetin güzel olduğunu ifade eden Ergün, şunları kaydetti:

"Yemekler güzeldi, sağlık çalışanları bizleri günü birlik kontrol ediyordu. Sabırsızlıkla eve gitmeyi istiyoruz. Yurtdışından geldik özlem var tabii ki. Suudi Arabistan'dan gelişimiz daha iyi oldu. Orada virüs biraz daha artmış. Burada gördüğümüz ilgiyi orada göremedik. Ülkemizin koronavirüsle mücadelesini takdir ediyorum. Arabistan'da yasaktan başka bir şey yok. Temizliğe dikkat etmiyorlar ve herhangi bir sıkıntınız var mı diye de sormuyorlar. Türkiye oradan bir on puan daha yüksek diyebilirim."

Kıvanç Havde ise yurda gelirken kendilerinin çok güzel karşılandığını belirterek "Bu kadar iyi karşılanacağımızı beklemiyorduk. Evimize döneceğiz, mutluyuz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz." dedi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

GİRESUN (AA) – Amerika'dan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında Türkiye'ye getirilen Türk vatandaşlardan 159'u Giresun'da öğrenci yurdunda karantinaya alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın koordinasyonu ve Dışişleri Bakanlığının çalışmasıyla gerçekleştirilen tahliye kapsamında New York'tan kalkan Türk Hava Yolları'na ait uçakla 354 Türk vatandaşı sabah saatlerinde Ordu-Giresun Havalimanı'na getirildi.

Burada bekleyen otobüslere bindirilen vatandaşlar, Gençlik ve Spor Bakanlığının Giresun merkezdeki Gülpembe Hatun Yurdu'na götürüldü.

Alınan önlemler kapsamında işlemleri tamamlanan vatandaşlar, görevliler tarafından 14 gün gözlem altında kalacakları odalarına yerleştirildi.

Kafilede bulunan oğlunu görmeye gelen Giresunlu Melek Üye, çok duygulandığını belirterek, "İki ay koronavirüs süresince zorluklar yaşadık. Amerika'da ölümler daha çok, tabii daha çok endişelendik. Bugün oğluma kavuştuğum için mutluyum, şu an tam kavuşamadık ama burada olduğunu bilmek güzel." dedi.

Üye, Türk vatandaşlarının ülkeye getirilmesini sağlayan ilgililere teşekkür etti.

New York'tan tahliye edilen vatandaşlardan 195'i ise Ordu'daki yurtlarda karantinaya alınacak.

MANİSA (AA) – Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında 26 Nisan'da Katar'dan getirilerek Manisa'da karantinaya alınan 291 kişi, tahliye edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Yunus Emre Yurdu'ndaki karantina süreci sona eren 291 kişi, sağlık taramalarının ardından Manisa Valiliğinin tahsis ettiği otobüslerle memleketlerine uğurlandı.

Yurtlardan ayrılan vatandaşlara, Manisa Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri tarafından fidan hediye edildi.

Manisa AFAD İl Müdürü Güray Karakaya, tahliye edilenlere geçmiş olsun dileklerini ileterek, iyi yolculuklar diledi.

– "Çok güzel ağırlandık"

Karantinadaki vatandaşlardan Recep Süer, beklediklerinden daha iyi bir karantina süreci yaşadıklarını belirterek, "Sıkıcı olacağını, problemler yaşayacağımızı düşünüyorduk. Ön yargıyla geldik buraya ama beklediğimizden çok daha iyiydi. Yurt çalışanlarımız, müdürümüz ve bütün personel çok iyi ilgilendi. Çok güzel ağırlandık. Zorlu ve sıkıntılı bir süreçti ama en güzel şekilde atlattığımızı düşünüyorum." dedi.

– "Güzel bir anı olarak kalacak"

Bir yaşındaki kızı Eylül'le karantinadan çıkan Nuşin Kandemir, karantina sürecinin çok güzel geçtiğine dikkati çekerek, "AFAD ve Gençlik ve Spor Bakanlığına ve Manisa KYK'de çalışan personele çok teşekkür ediyorum. Bu zorlu süreç en güzel şekilde geçsin diye ellerinden geleni yaptılar. Eylül'e oyuncaklar getirdiler. Kızım çok sevindi. Anneler Günü'nü de unutmadılar. Çok mutlu ettiler bizi. Bu karantina bizde güzel bir anı olarak kalacak." ifadelerini kullandı.