Karantinadaki vatandaşlardan görevlilere teşekkür notu

SAMSUN (AA) – Samsun'a Kenya ve Tanzanya'dan getirilen ve 14 günlük karantina sürelerinin tamamlanmasıyla evlerine gönderilen Türk vatandaşları, kaldıkları yurttaki görevlilere teşekkürlerini not bırakarak iletti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın koordinasyonu ve Dışişleri Bakanlığının çalışmasıyla gerçekleştirilen tahliye operasyonu kapsamında Kenya ve Tanzanya'dan getirilen 272 Türk vatandaşı, Samsun'daki yurtlardan 14 günlük karantina sürelerinin bitmesinin ardından evlerine gönderildi.

Türk vatandaşları, yurtta aldıkları hizmet için odalarına bıraktıkları kısa notlarla görevlilere teşekkür etti.

Karantinada 2 çocuğuyla kalan Büşra Nesil, AA muhabirine, 6 yıldır Tanzanya'nın Zanzibar adasında yaşadıklarını belirterek "Koronavirüs sonrasında Tanzanya'daki sağlık kuruluşlarına güvenemedik. 6 ve 2 yaşında çocuğumuz olduğu için endişe yaşayarak Türkiye'ye geri dönüş yaptık. Uçakla Türkiye'ye gelmemizden karantinaya alınışımıza kadar hepsi öyle bir organizeydi ki heyecan vericiydi." dedi.

Karantina altında tutuldukları yurtta görevlilerin kendileri ile yakından ilgilendiğine işaret eden Nesil, şunları kaydetti:

"Bu imkanları ve güzellikleri bize sağladığı için başta Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, yurt görevlilerine, AFAD, Kızılay ve güvenlik görevlilerimize ayrı ayrı şükranlarımızı iletmek istiyorum. Ben klasik İslam sanatları öğreniyorum. Geometrik çizimlerle ilgileniyorum. Yurt görevlilerine nasıl bir hediye bırakabilirim, nasıl teşekkür edebilirim diye düşünürken karantina döneminde hoş bir anı olarak klasik İslam sanatı ile bir resim yaptım. Bizler onların yaptıklarını unutmayacağız, onların da bizleri unutmaması için böyle bir anı bıraktım."

Tanzanya'dan getirilen Erol Kök de yurtta kaldığı 404 nolu odaya bıraktığı notta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti. Karantinada emeği geçen kat görevlilerine de teşekkür eden Kök, "14 günlük misafirperverliğiniz için ve tüm samimiyetiniz için çok teşekkür ederim. Tüm kat görevlisi arkadaşlar, hakkını helal edin. 14 gün boyunca yüzünüz hiç düşmedi, ne istediysek yerine geldi." ifadesini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Cengiz Holding, iştiraki Eti Bakır AŞ'nin Samsun tesisinde diamonyum fosfat (DAP) gübresi üretmeye hazırlanıyor.

Holdingden yapılan açıklamaya göre, Cengiz Holding, Türkiye'nin ilk ve tek izabe tesisi Eti Bakır AŞ'nin Samsun işletmesinde bakır üretimine entegre bir gübre tesisinin yatırımına başlıyor. Tamamlandığında 250 bin ton DAP gübresi üretecek tesisin, 100 milyon dolarlık ithalatın önünü kesmesi hedefleniyor.

Cengiz Holding 1,5 milyar TL'lik yatırımla hayata geçirmeyi planladığı söz konusu yatırımı, 2025 yılında tamamlamayı öngörüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Eti Bakır Genel Müdür Yardımcısı Asım Akbaş, yeni yatırımla Eti Bakır'ın Samsun'daki tesisinde yan ürün olarak bulunan sülfürik asidin ekonomiye kazandırılacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Katot bakır üretimi sonucu ortaya çıkan sülfürik asidi katma değeri yüksek ürüne dönüştürmenin en rantabl şekli gübreye çevirmek. Türkiye bugün fosforik asit ve gübre türevleri ihtiyacını büyük ölçüde ithalat yoluyla karşılıyor. Türkiye'nin bu alandaki ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak önemli bir yatırıma imza atacağız.

İstihdamın artmasına da destek verecek bu yatırım, cari açığın azaltılmasına her yıl 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak. Tesis, yılda 250 bin ton DAP gübresi üretecek, yeni yatırımla Cengiz Holding'in DAP gübre üretimi 625 bin tona ulaşacak."

– Eti Bakır'ın toplam gübre üretimi 1,2 milyon tonun üstüne çıkacak

Verilen bilgiye göre, Türkiye'deki bakır ihtiyacının yüzde 20'sini tek başına karşılayan Eti Bakır'ın Samsun'daki izabe tesisinde flaş fırın teknolojisi kullanılarak yüzde 99,99 saflıkta elektrolitik bakır üretiliyor.

Katot bakır üretimi sonucu ortaya çıkan sülfürik asit ve baca gazı arıtma sisteminde elde edilen amonyum sülfat çözeltisinin değerlendirilmesi amacıyla kurulan yeni gübre tesisinde ise sülfürik asit ve amonyağın reaksiyonu sonucu kristalize amonyum sülfat elde edilecek.

Eti Bakır'ın Samsun'da halihazırda bulunan gübre tesisi yılda 600 bin ton kristalize amonyum sülfat gübre üretme kapasitesine sahip bulunurken, yeni yatırımın tamamlanmasıyla Eti Bakır'ın toplam gübre üretimi 1,2 milyon tonun üstüne çıkacak.

ANKARA (AA) – Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Batı ve Orta Karadeniz’de devam eden gök gürültülü sağanağın, Kastamonu’nun kuzeyi ile Sinop ve Samsun çevrelerinde geceden itibaren etkisini artırarak yarın öğleye kadar yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Sel, su baskını, yıldırım, heyelan, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.