Kasımpaşa, Tomas Brecka'yı transfer etti

İSTANBUL (AA) – Süper Lig takımlarından Kasımpaşa, Çekya Ligi takımlarından Jablonec'ten Tomas Brecka'yı kadrosuna kattı.

Lacivert-beyazlı kulüpten yapılan açıklamayaya göre, sağlık kontrolünden geçirilen 25 yaşındaki Çekyalı savunma oyuncusu ile Kemerburgaz Tesisleri'nde düzenlenen törende 3,5 yıllık sözleşme imzalandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

Pınar Karşıyaka, Rus ekibi Nizhny Novgorod’un ev sahipliğinde oynanacak FIBA Şampiyonlar Ligi 8’li final ilk maçında yarın Çekya temsilcisi ERA Nymburk’la karşılaşacak.

Nagorny Spor Salonu’nda çeyrek final müsabakalarının yarın ve çarşamba günü oynanacağı organizasyonda, yarı finaller 7 Mayıs Cuma, final ve üçüncülük mücadelesi ise 9 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Pınar Karşıyaka ilk müsabakasını yarın saat 21.30’da Çekya temsilcisi ERA Nymburk’la oynayacak.

Yeşil-kırmızılı ekip, Çekya ekibini elemesi halinde yarı finalde Nizhny Novgorod (Rusya)-Casademont Zaragoza (İspanya) eşleşmesinin galibiyle cuma günü saat 19.00’da karşılaşacak.

Günün diğer maçında Nizhny Novgorod ile Casademont Zaragoza saat 19.00’da mücadele edecek.

Organizasyonda 6 Mayıs Perşembe günü saat 17.00’de Lenovo Tenerife (İspanya)-SIG Strasbourg (Fransa) ve saat 20.00’de de Hapoel Unet-Credit Holon (İsrail)-Hereda San Pablo Burgos (İspanya) maçları oynanacak.

Türk hakem Yener Yılmaz’ın da düdük çalacağı organizasyonda Türkiye Basketbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Üyesi ve FIBA Hakem Eğitmeni Rüştü Nuran ise hakem değerlendiricisi olarak görev yapacak.

235 karşılaşmada 127 galibiyet, 106 yenilgi ve 2 beraberlik

Avrupa’da ilk olarak 1975-1976 sezonunda Koraç Kupası’nda mücadele eden Pınar Karşıyaka, 2010-2011’den bu yana üst üste 11. sezonunda Avrupa macerasına devam ediyor.

Geride kalan 235 karşılaşmada 127 galibiyet, 106 yenilgi ve 2 beraberlik alan Pınar Karşıyaka, 18 bin 737 sayı atarken, potasında 18 bin 155 sayı gördü.

İlk kez Çekya’dan bir takımla karşılaşacak

Organizasyon için dün Rusya’nın Nizhny Novgorod kentine giden Pınar Karşıyaka, çeyrek finalde Nagorny Spor Salonu’nda yarın saat 21.30’da başlayacak mücadelede Çekya temsilcisi ERA Nymburk ile karşılaşacak.

Avrupa kupalarında şimdiye kadar 28 ülkenin takımlarına rakip olan Pınar Karşıyaka, Çekya’dan bir ekiple ilk kez mücadele edecek.

En çok 20’şer kez Türk ve İtalyan ekipleriyle karşılaşan yeşil-kırmızılı ekip, Belçika takımlarıyla 18, Almanya, Fransa ve Rusya ekipleriyle 17’şer maça çıktı.

Avrupa kupaları geçmişi

2012-2013 sezonunda başantrenör Ufuk Sarıca yönetiminde EuroChallenge Kupası’nda finale kadar yükselen Pınar Karşıyaka, Rus ekibi Krasnye Krylia’ya mağlup olmuştu.

Yeşil-kırmızılı ekip, 2010-2011’de EuroChallenge Kupası’nda, 2014-2015’te ULEB Avrupa Kupası, 2016-2017 ve 2017-2018’de FIBA Şampiyonlar Ligi’nde ve 2018-2019’da FIBA Avrupa Kupası’nda çeyrek finale kadar yükselmesine rağmen adını son 4 takım arasına yazdıramamıştı.

Pınar Karşıyaka’nın geçen sezon yarı finale yükseldiği FIBA Avrupa Kupası, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde tamamlanmamıştı.

İSTANBUL (AA) – Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı Fatma Şahin, yerel yönetimlerin afetlere karşı hazır olması gerektiğini belirterek, "Sınırların kalktığı dünyada şehirlerimizi daha dirençli, daha sağlıklı şehirlere dönüştürmemiz gerekiyor. Bu konuda koruyucu, önleyici tedbirler ve eğitim en önemli başlıklarımız. TBB olarak 800 bin belediye çalışanımıza yönelik afet eğitimlerini başlattık. Birlikten güç doğar anlayışıyla bu çalışmaları yapıyoruz." açıklamasını yaptı.

TBB, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Çekya Büyükelçiliği iş birliğinde Afet Riski Azaltma Çalıştayı düzenlendi.

Şahin, AFAD Başkanının destekleriyle bu çalışmayı başlattıklarını belirterek, "Kıymetli büyükelçimizi ziyaret ettiğimiz zaman böyle bir çalışmayı ülkeler arası örnek bir çalışma olarak yapabileceğimizi söyledi. AFAD başkanımızın da destekleriyle bu güzel çalışmayı başlatmış olduk." ifadelerini kullandı.

Küreselleşmeyle birlikte sınırların kalktığı bir dünyanın söz konusu olduğunu aktaran Şahin, şunları kaydetti:

"Sınırların kalktığı bu dünyada şehirlerimizi daha dirençli, daha sağlıklı şehirlere dönüştürmemiz gerekiyor. Bu konuda koruyucu, önleyici tedbirler ve eğitim en önemli başlıklarımız. TBB olarak 800 bin belediye çalışanımıza yönelik afet eğitimlerini başlattık. Birlikten güç doğar anlayışıyla bu çalışmaları yapıyoruz. İnşallah bu güçlü iş birliği sonucunda çıkacak olan rapor da hepimize yol gösterici olacaktır."

– "Günümüzde afetlere müdahale hizmetlerimiz daha da gelişti"

Çekya Ankara Büyükelçisi Pavel Vacek, 1999’daki depremde Türkiye’nin ağır bir yara aldığını ifade ederek, o dönem Çekya olarak yardıma gelen ekip içerisinde kendisinin de yer aldığını kaydetti.

Program kapsamında Çekya’dan yapılacak sunumları aktaran Vacek, "Afet risk azaltımıyla ilgili Çek Cumhuriyeti’nde neler yapıldığını dinleyeceğiz. Risk azaltma stratejisiyle alakalı bilgileri bize iletecekler. 1999’daki depremde geç de olsa yardıma gelebilmiştik. Günümüzde afetlere müdahale hizmetlerimiz daha da gelişti." bilgilerini verdi.

– "AFAD yüzünü afet öncesine çevirmiş olan bir kurumdur"

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Başkan Vekili Hamza Taşdelen ise, "Sayın büyükelçinin 1999 vurgusu ve gelinen noktayla ilgili söylemleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Türkiye afet yönetim otoritesinin başkanı olarak aranızda bulunmaktan dolayı duyduğum memnuniyeti belirtmek istiyorum. Hem Çekya’nın hem de Türkiye’nin afet yönetimi konusunda tecrübelerini paylaşacağı çalıştayımızın tüm katılımcılar için faydalı geçeceğine inanıyorum." ifadelerini kullandı.

Taşdelen, AFAD’ın risk azaltma faaliyetlerinden bahsederek, "AFAD; enerji ve mesaisinin çoğunu afet öncesi önleme ve risk azaltma çalışmalarına yoğunlaştıran ve afetlerin olumsuz etkilerinin önlenmesi için yüzünü afet öncesine çevirmiş olan bir kurumdur." bilgisini verdi.

– "Ortak akılla geleceğe daha güçlü yol alabiliriz"

Açılış konuşmalarının ardından Çekya İtfaiye Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sivil Acil Durumlar Hazırlık Birimi Amiri Jiri Musilek, "Çekya İtfaiye Teşkilatının Görev ve Misyonu", Kriz Yönetimi Birim Amiri Martin Tilcer "Çekya’nın Ulusal, Bölgesel ve Yerel Düzeyde Krizle Mücadele Sistemi", Çekya Mesleki Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Pavel Danihelka "Çek Cumhuriyeti’nde Afet Riski Azaltma Çalışmaları", Çekya Yerel Eylem Grubu Ulusal Ağı Başkan Yardımcısı Marek Hartych "Afet Riski Azaltma Yöntemlerinin Yerelde Uygulanması", AFAD Planlama ve Risk Azaltma Dairesi Başkanı Abdülkadir Tezcan "Türkiye’de Afet Riski Azaltma Çalışmaları" başlıklı sunumlarını yaptı.

Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Çekya Mesleki Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü’nden Prof. Dr. Pavel Danihelka, "Çok olumlu duygulara kapıldım. İki ülke arasında afetlere müdahalede benzerlikler gördüm. Türkiye ve Çekya küresel afet azaltma örgütlerinin üyesi. Türkiye’nin Afet Azaltma Forumu’nda ev sahipliği yaptığını hatırlıyorum. Gelecekte bizim karşımıza farklı riskler çıkabilir ama ortak akılla geleceğe daha güçlü yol alabiliriz." değerlendirmesini yaptı.

Çalıştay iki ülke temsilcileri arasında yapılan istişare ve tecrübe paylaşımı ile sona erdi.