Kaspersky Etkileşimli Koruma Simülasyonu sanal gerçekliğe adım attı

İSTANBUL (AA) – Kaspersky, stratejik iş simülasyonuna sanal gerçeklik ortamında oynanabilecek bir elektrik santrali senaryosu ekledi.

Şirket açıklamasına göre, bu teknoloji sayesinde şirketlerin karar vericileri ve üst düzey yöneticileri kendilerini doğrudan bilgi güvenliği uzmanının yerine koyabiliyor. Böylece siber güvenlikle ilgili kararların işletmeyi nasıl etkilediğini ilk elden deneyimleyebiliyor, güvenlikle şirketin verimliliği arasındaki bağlantıyı görebiliyor.

Farklı iş kollarının farklı anahtar performans göstergeleri (KPI) ve öncelikleri olduğundan, diğer iş birimlerinin özel gereksinimlerini ve rollerini anlamaları zor olabilir. Bu da onaylarda gecikmelere veya keyfi bütçe kesintilerine neden olabilir. Kaspersky'nin dünya genelinde 330'dan fazla sanayi şirketiyle yaptığı ankete göre, uzun onay süreci (yüzde 31) ve çok fazla karar vericiye sahip olmak (yüzde 23) gibi bürokratik sorunlar, bilgi güvenliği projelerinin kabul edilmesinde en yaygın engeller arasında yer alıyor.

Kaspersky, siber güvenliğin potansiyel sonuçlarını şirket yöneticilerine iletmek ve konuyu daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için onlara özel bir iş simülasyonu oyunu sunuyor. Kurumsal eğitimde en umut verici teknolojilerden biri olan sanal gerçeklik ortamında hayata geçirilen elektrik santrali senaryosu olayı daha da açıklayıcı hale geliyor, çünkü üst düzey yöneticiler böylece olayı tamamen bilgi güvenliği departmanının gözünden görebiliyor.

Oyuna katılanlar, oyunu paralel olarak oynayacak birkaç karşı takıma ayrılıyor. Böylece santrallerde farklı bilgi güvenliği departmanlarının çalışanlarına dönüşüyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin yardımıyla oyuncular, ekip üyelerini (grafik avatarlar şeklinde) ve tesisin bir modelini görebilecekleri kontrol merkezine yerleştiriyor. Pencerelerden fabrika tesislerini ve şirketin elektrik sağladığı şehri görebiliyor. Görevleri ise, elektrik santralinin çalışmasını ve gelir elde etmesini sağlayan bir bilgi güvenliği stratejisi oluşturmak, yürütmek ve oyunda karşılaşacakları siber güvenlik olaylarına yanıt vermek. Bunu yapmak için oyuncuların proaktif ve reaktif önlemlere sahip bir kart seçmeleri gerekiyor. Örneğin, bir güvenlik denetimi yapmak, uç nokta koruma çözümleri satın almak veya bir şeyler ters gittiğinde bir kamu açıklaması yayınlamak gibi.

– "Sürükleyici bir deneyim, eğitimin etkinliğini artırıyor"

Ekiplerin verdiği her tepki şirketin bütçesini ve güvenlik durumunu etkilediği gibi, oyunun gidişatını da değiştiriyor. Her turdan sonra oyun antrenörü her takım için sonuçları gösteriyor. Oyunun sonunda daha yüksek gelir elde eden taraf kazanıyor. Strateji yetersizse, oyuncular bunu kendi gözleriyle görebiliyor. Örneğin, şirketin bilgi teknolojileri altyapısındaki güvenlik açıklarından yararlanarak saldırganların ekipmana zarar vermesi, kesintiye neden olabiliyor veya arıtma filtrelerini bozarak hava kirliliğini artırabiliyor. Sonuç olarak, işletme yöneticileri, siber güvenlik girişimlerinin veya eksikliğinin işlerinde ne gibi sonuçlar doğurduğunu daha iyi anlayabiliyor ve siber güvenlik bütçelerini stratejik bir yatırım olarak değerlendiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Academy Başkanı Denis Barinov, "Yaşanan kısıtlamaların ardından Kaspersky Etkileşimli Koruma Simülasyonu'muzu çevrim içi ortama taşıdık. Yine de bu haliyle katılımcıların oyunun fiziksel özelliklerinden yoksun olduklarını fark ettik. Oyuncular takım üyelerini veya fiziksel oyun kartlarını görmeyi özlediler. Sanal gerçeklik bunu ve daha fazlasını bize sağladı. Artık, örneğin, tesiste bir patlama olduğunda bunu sadece duymakla kalmıyor, aynı zamanda pencereden görebiliyorlar. Böylesine sürükleyici bir deneyim, eğitimin etkinliğini artırıyor." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky uzmanları ilk olarak Güneydoğu Asya'da tespit edilen nadir ve geniş ölçekli bir gelişmiş kalıcı tehdit (APT) kampanyasını ortaya çıkardı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, Kaspersky, bazıları devlet kurumlarından olan yaklaşık bin 500 kurban tespit etti. İlk bulaşma, kötü amaçlı bir Word belgesi içeren hedef odaklı kimlik avı e-postaları yoluyla gerçekleşiyor.

Gelişmiş kalıcı tehdit kampanyaları, doğaları gereği yüksek oranda hedefli olarak gerçekleştiriliyor. Çoğu zaman cerrahi bir hassasiyetle yapılıyor ve yalnızca birkaç düzine kullanıcı hedef alınıyor. Kaspersky son zamanlarda nadiren kullanılan, ancak yine de film benzeri saldırı vektörüne sahip nadir, yaygın bir tehdit kampanyasını ortaya çıkardı.

Tehdit sisteme indirildikten sonra kötü amaçlı yazılım, çıkarılabilir USB sürücüler aracılığıyla yayılarak diğer ana bilgisayarlara bulaşmaya çalışıyor. Bir sürücü bulunursa, kötü amaçlı yazılım sürücüde gizli dizinler oluşturuyor ve kötü amaçlı yürütülebilir dosyalarla birlikte kurbanın tüm dosyalarını taşıyor.

LuminousMoth olarak adlandırılan bu faaliyet, Ekim 2020'den bu yana devlet kurumlarına karşı siber casusluk saldırıları düzenliyor. Saldırganlar başlangıçta Myanmar'a odaklanırken, zamanla odağını Filipinler'e kaydırdı. Sisteme giriş noktası genellikle Dropbox indirme bağlantısına sahip hedef odaklı bir kimlik avı e-postası oluyor. Bağlantı tıklandığında, kötü amaçlı yükü içeren Word belgesi kılığında bir RAR arşivi indiriliyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Mark Lechtik, "Bu yeni faaliyet kümesi, bir kez daha yıl boyunca tanık olduğumuz bir eğilime işaret ediyor. Çince konuşan tehdit aktörleri, yeni ve bilinmeyen kötü amaçlı yazılım implantlarını yeniden şekillendiriyor ve üretiyor." ifadesini kullandı.

GReAT Güvenlik Araştırmacısı Aseel Kayal da "Saldırı oldukça nadir görülen devasa bir ölçeğe sahip. Filipinler'de Myanmar'dan daha fazla saldırı görmemiz de ilginç. Bunun nedeni USB sürücülerin yayılma mekanizması olarak kullanılması olabilir veya Filipinler'de kullanıldığının henüz farkında olmadığımız başka bir enfeksiyon vektörü olabilir." dedi.

GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Paul Rascagneres ise "Geçtiğimiz yıl Çince konuşan tehdit aktörlerinin artan etkinliğini görüyoruz. Bu büyük olasılıkla LuminousMoth'un son saldırısı olmayacak. Ayrıca, grubun araç setini daha da geliştirmeye başlama olasılığı da yüksek. Gelecekteki gelişmeleri dikkatle izleyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

LuminousMoth gibi gelişmiş tehdit kampanyalarından korunmak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

"Hedefli saldırıların çoğu kimlik avı veya diğer sosyal mühendislik teknikleriyle başladığı için personelinize temel siber güvenlik hijyeni eğitimi verin.Ağlarınızın siber güvenlik denetimini gerçekleştirin. Çevrede veya ağ içinde keşfedilen zayıflıkları giderin.Anti-APT ve EDR çözümlerinin kullanılması, tehdit keşfi ve tespiti, soruşturma ve olayların zamanında düzeltilmesi yeteneklerini etkinleştirir.

SOC ekibinizin en son tehdit istihbaratına erişimini sağlayın ve profesyonel eğitimlerle düzenli olarak becerilerini yükseltin. Yukarıdakilerin tümü Kaspersky Expert Security çerçevesinde mevcuttur.Uygun uç nokta korumasının yanı sıra, özel hizmetler yüksek profilli saldırılara karşı yardımcı olabilir. Kaspersky Managed Detection and Response hizmeti, saldırganlar hedeflerine ulaşmadan önce, saldırıları erken aşamalarında belirlemeye ve durdurmaya yardımcı olabilir."

İSTANBUL (AA) – Kaspersky, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında kullanıcı sayısı artan çevrim içi flört uygulamalarına yönelik gizlilik önerilerini paylaştı.

Kaspersky açıklamasına göre, küresel salgın günlük faaliyetlerin çoğunu önemli ölçüde değiştirirken, flört de bundan etkilendi. Zorunlu izolasyon dönemlerinde insanlar flört uygulamalarına daha fazla zaman harcarken, bu tür uygulamaların kullanıcı sayısı her geçen gün artıyor.

Kaspersky'nin yaptığı araştırmaya göre, izolasyon ve kısıtlama çağında tüketiciler, flört ederken sağlıklarına ve kişisel güvenliklerine daha fazla dikkat ediyor. 10 kişiden dördü, yalnızca antikorları veya aşı sertifikası olan biriyle görüşmeyi tercih ediyor.

Tüketiciler, salgının başlangıcından beri yüz yüze görüşme konusunda daha endişe duyarken, flört eşleşmelerinin "hiçbiri çevrim dışı ortamda olmayan" kişilerin oranı yüzde 16'dan yüzde 35'e çıktı.

Potansiyel bir randevunun aşı durumunu görme talebi salgının bariz bir etkisi olarak öne çıkıyor. Ancak çevrim içi bir randevuyla şahsen tanışmak, sadece hastalanmanın ötesinde endişe yaratıyormuş gibi görünüyor. Genel olarak kullanıcıların yüzde 50'si bir randevuya ilk kez gittiklerinde kendilerini gergin veya güvensiz hissediyor.

Endişelerin bir kısmını hafifletmek için çevrim içi arkadaşlık sitelerini ve uygulamalarını kullananların çoğunluğu, buluşmayı kabul etmeden önce tarihle telefonla veya görüntülü olarak konuşmak istiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Araştırmacısı David Jacoby, şunları kaydetti:

"Dünya genelindeki evde kalma alışkanlıkları ve kısıtlamalar göz önüne alındığında, çevrimiçi flört günümüzde insanların hayatında önemli bir rol oynuyor. Yine de çevrim içinden çevrim dışına geçiş, birçok insan için büyük bir sıçrama demek. Burada dikkate alınması gereken yalnızca sağlık durumu değil, aynı zamanda bir yabancıyla tanışmanın her zaman süregelen riskleri de var. Çevrim içi ve çevrim dışı randevulara güvenle devam etmek için potansiyel randevunuzla paylaştığınız verilere dikkat etmeniz önemlidir. Böylece birisiyle tanışmak konusunda fikrinizi değiştirirseniz her zaman durumun kontrolü sizde olur. Kendiniz hakkında paylaştığınız bilgileri ve bunların nasıl kullanılabileceğini bilirsiniz."

Kaspersky, çevrimiçi flört ederken kişisel verilerin gizli tutulmasına yönelik şunları önerdi:

"Fotoğraf paylaşırken adresinizi veya işvereninizi açık etmeyin. Bunun yerine kişisel verilerin veya başka kişilerin gösterilmediği gezilerden veya önemli noktalardan fotoğraflar kullanın.Telefon numaranızı veya diğer mesajlaşma uygulamalarına dair profillerinizi paylaşmak yerine flört platformlarının yerleşik mesajlaşma işlevini kullanın. Başka bir mesajlaşma platformuna geçmeye karar verirseniz, verilerinizi gizli ve güvende tutacak şekilde ayarlamayı unutmayın. Birden fazla cihazda gelişmiş koruma sunan etkili bir güvenlik çözümü kullanın. Kaspersky Security Cloud, uygulamalarınızı yönetmenize ve gerekli olmadığı durumlarda izinleri kaldırmanıza yardımcı olur."