“Kaspersky Lisans Yönetimi Portalı 2.0” düzenli lisans siparişini hızlandırıyor

İSTANBUL (AA) – Yönetilen güvenlik hizmeti sağlayıcıların Kaspersky ürün lisanslarını sipariş etmesini ve yönetmesini sağlayan Kaspersky Lisans Yönetim Portalı (LMP), düzenli lisans siparişini de içerecek şekilde güncellendi.

Kaspersky​​​​​​​ açıklamasına göre, güncellemeyle birlikte iş ortakları ve distribütörler için lisans yenileme ve yeni lisans sipariş süreçlerinin otomasyonu sağlanarak saatler, hatta günler süren e-posta yazışmaları yerine birkaç tıklamayla lisans işlemleri yapılabiliyor. Adım adım felsefesiyle çalışan yeni ürün yapılandırıcı, uygun Kaspersky tekliflerinin seçimini önemli ölçüde basitleştiriyor.

İş yapma kolaylığı, iş ortaklarının birlikte çalışacakları tedarikçileri seçerken aradığı önemli bir unsur. ABD'deki satıcıların neredeyse yarısı (yüzde 45) bunu en büyük avantajları olarak adlandırıyor. Bu kolaylık çeşitli faktörleri içerebiliyor. Bunlardan biri portal, program, tedarik süreci ve benzeri dahil olmak üzere satıcının ortak araçlarının kullanılabilirliği olarak öne çıkıyor. Süreç ne kadar az adımda gerçekleşiyorsa, iş ortağı asıl işine ve satışa o ölçüde fazla odaklanabiliyor. Bu sonuçta her iki taraf için de fayda sağlıyor.

Güncelleme sayesinde Kaspersky'nin normal (yıllık, abonelik dışı) lisanslarını kullanan iş ortakları artık anlaşma kayıtları, yenilemeler ve yeni siparişler için LMP'yi kullanabiliyor. Tüm bu senaryolar için portal, konfigüratörden gerekli ürünleri seçmek ve tek bir düğmeyi tıklayarak sipariş vermek gibi minimum eylemler eşliğinde yerel bir deneyim ortaya koyuyor. İstek onaylanıp lisanslar teslim edilir edilmez, iş ortağı gönderim sırasında sağlanan adrese bir e-posta bildirimi alıyor. Bu süreç distribütör veya satıcıyla ek iletişim gerektirmiyor. Onay süreci tamamen otomatik ve portal tarafından yönetiliyor.

– "İş ortaklarımızın sipariş verme deneyimini geliştirmeyi amaçlıyoruz"

Yeni yapılandırıcı ayrıca sipariş edilecek ürünleri seçmek için daha uygun bir süreç akışı sağlıyor. İş ortakları hem birbirine uyan hem de müşteriler için Kaspersky korumasının değerini artıran farklı ürün ve hizmetlerden oluşan bir paket seçmek ve oluşturmak için adım adım kurgulanan süreçleri takip edebiliyor.

Güncellenmiş LMP, distribütörlerin deneyimini basitleştiriyor. Satış uzmanlığı, geliştirme ve finansal programlarla iş ortaklarına yardımcı olma fonksiyonu aynı kalırken, distribütörler işlerini geliştirmeye odaklanarak rutin onaylarda zaman kazanabiliyor. Satıcı sipariş yönetim aracında siparişleri oluşturmak ve onaylamak yerine, distribütörün ve iş ortağın finansal şartlarını kontrol ettikten sonra LMP aracılığıyla sipariş yerleşimini tek bir tıklamayla onaylayabiliyor. Kullanılan pano, belirli bir iş ortağından gelen siparişler hakkında gerekli tüm bilgileri sunarken gerekirse Kaspersky veya iş ortağıyla iletişim kurma olanağı sağlıyor

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Global Kanal Başkanı Kirill Astrakhan, iş ortaklarının başarılı olmasını istediklerini belirterek, "Bu yüzden bizimle iş yapmalarını mümkün olduğunca kolaylaştırıyoruz. Lisans Yönetim Portalı'ndaki güncellemelerle, iş ortaklarımızın sipariş verme deneyimini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Güncellenmiş LMP, Kaspersky'nin Birleşik İş Ortağı Portalı ile derin entegrasyona sahip. İş ortaklarımızın süresi dolan yenilemeler ve onaylanmış anlaşma kayıtları dahil olmak üzere herhangi bir B2B ürünü için yalnızca birkaç tıklamayla anında sipariş vermelerine olanak tanıyor. LMP'nin yanı sıra, müşterilere uygun şekilde yapılandırılmış ürün paketleri sunarak Kaspersky güvenlik ürünlerinin değerini artıran anlaşma kaydı için bir güncelleme de yayınladık." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL(AA) – Salgının başlangıcında KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklara odaklanan Kaspersky araştırması, Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 35’inin çalışanlarının işlerini korumayı en büyük öncelik olarak gördüklerini ortaya koydu.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, araştırmada, en büyük zorluğun, yeni koşullar altında işlerin sorunsuz yürümesini sağlamak için yeni teknolojilerin hayata geçirilmesi olduğu ortaya çıktı.

Araştırmalar, çalışan memnuniyetinin iş performansını doğrudan etkilendiğini gösteriyor. Salgın sırasında çalışanlar arasında iş tatmini ve bağlılığı, özellikle salgından etkilenen küçük işletmeler için her zamankinden daha önemli hale geldi.

Türkiye’deki KOBİ’lerin çoğu bütçe kesintileri (yüzde 34), azalan ücret veya çalışma saatleri (yüzde 44) veya ofis veya şubelerin geçici olarak kapatılmasıyla (yüzde 27) karşı karşıya kalsa da çalışanları elde tutmak şirketler için bir öncelik haline geldi. Türkiye’deki KOBİ’lerin yüzde 35’i, ne pahasına olursa olsun çalışanlarının işini korumaya devam etti. Bunun bugün de geçerli olduğu belirtildi.

Araştırmaya göre, kuruluşların yüzde 51'i gelecek yıl ücretler ve sosyal haklar gibi personel maliyetlerini artırmayı planlıyor. Maaşları Kovid-19 öncesi seviyeye çıkarmak veya hatta yükseltmek, işletmeler açısından yetenekleri elde tutmak ve işe alım ihtiyacını ortadan kaldırmak için bir çözüm olarak görülüyor.

Diğer faktörlerin yanı sıra işin korunması ve çalışan memnuniyeti, işverenlerin yeni ve aşırı çalışma koşullarına nasıl uyum sağladığına bağlı. Bu nedenle Türkiye’deki çoğu şirket için (yüzde 60) en büyük öncelik, işleri çevrim dışından çevrim içine geçirmek ve çalışanların uzaktan veya hibrit bir modelde çalışmasına izin vermek üzere personele yeni teknolojiler, ekipmanlar, iletişim ve iş birliği hizmetleri sağlamak oldu.

– "Piyasada yönetimi kolay birçok hizmet var"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Kıdemli Ürün Pazarlama Müdürü Andrey Dankevich, "Çalışma süreçlerini yeniden şekillendirmek, şirket sahipleri ve yöneticileri için işlerini kurtarmak ve sürdürmek adına çok önemli bir görev haline geldi. Neyse ki ücretsiz olanlar da dahil olmak üzere piyasada yönetimi kolay birçok hizmet var. Böylece şirketler özel BT yöneticileri veya ek bütçeleri olmasa bile bunu yapabilirler. Ancak dijital araçların güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlamak ve çalışanları güvenlik bilinci konusunda eğitmek, aynı zamanda işlerini siber tehditlerden korumak için de önemlidir." ifadelerini kullandı.

Kaspersky, yöneticilere çalışanları için daha ideal çalışma koşulları sağlamasına yardımcı olmak üzere şunları öneriyor:

"Kaspersky Cybersecurity On a Budget platformunda yer alan BT harcamalarından tasarruf etme, müşterilerle güvenli iletişim kurma, serbest çalışanlarla rahat çalışma ve daha pek çok konuda yazılmış ücretsiz yönergelere göz atabilirsiniz. Çalışanlarınızı e-posta veya web kimlik avı kurbanı olmaktan korunmak, hesaplarını ve parolalarını nasıl yöneteceklerini öğrenmek gibi uzaktan çalışmaya dair temel güvenlik kuralları konusunda eğitin. Kaspersky ve Area9 Lyceum, personelin evden güvenle çalışmasına yardımcı olmak için ücretsiz bir kurs hazırladı. Mesajlaşma uygulamaları, sosyal medya ve iş birliği araçları gibi bulut hizmetlerinin güvenli kullanımını sağlayan çeşitli güvenlik ürünleri vardır. Kaspersky Endpoint Security Cloud bunlardan biridir."

İSTANBUL (AA) – Kaspersky, akıllı ev cihazlarının korunmasına yönelik artan tüketici talebinin karşılanmasına yardımcı olan yeni çözümü Kaspersky Smart Home Security'i piyasaya sürdüğünü duyurdu.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, son yıllarda hızla artan akıllı ve bağlı cihazların korunması ön plana çıkmaya başladı. Özellikle, nesnelerin interneti (IoT) cihazları pazarındaki hızlı yükseliş, ekosistemin çok çeşitli tehditlere karşı karşıya kalması riskini doğurdu.

Yapılan araştırmalar, bu cihazların güvenliği noktasında tüketicilerin endişeli olduğunu gösteriyor.

Kaspersky tarafından kullanıma sunulan Smart Home Security, kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma, gizli gözetim, internet kontrolü ve daha fazlası dahil olmak üzere siber güvenliğin temel yönlerini birleştiriyor.

İzinsiz giriş kontrol AV dosyası tarama, kaba kuvvet saldırılarını engelleme, şüpheli URL'leri kontrol etme ve internet bağlantı noktalarını ve protokolleri izleme özelliklerini içeriyor. Güvenlik kontrol kiti, müşterilerin sistem ve cihazlar için güvenlik seviyesini kontrol etmelerini sağlıyor. Ürün, cihaz parolalarının çok zayıf olması durumunda kullanıcıyı bilgilendirerek yeni ve güvenli bir parolanın seçilmesine yardımcı oluyor. Ek olarak set, internet protokollerini ve savunmasız internet bağlantı noktalarını kontrol etmeyi de içeriyor.

Yeni ürün, interneti gece veya istenilen zamanlarda kapatma, çocuklar için internet kullanımını kısıtlama, uygunsuz web sitelerine ziyaretleri önleme olanağı sağlıyor.

– "Çok çeşitli tehditlere karşı kapsamlı koruma gerekiyor"

Açıklamada konuya ilişkin görüşleri yer alan Kaspersky Özelleştirilmiş ve Teknolojik Ürünler Yönetimi Başkanı Oleg Nevstruev, akıllı ev cihazlarının popülaritesinin her yıl arttığını bildirdi.

Nevstruev, "Buna paralel olarak bağlı cihazlara yönelik saldırılar da artıyor. Bu kategorideki cihazlara çok çeşitli tehditlere karşı kapsamlı koruma sağlayacak eksiksiz bir ürün gerektiği ortada. Kaspersky Smart Home Security'nin, telekom operatörlerinin akıllı ev cihazlarını koruma konusunda kullanıcılardan gelen artan talebe yanıt vermesine yardımcı olacağına inanıyoruz." açıklamasında bulundu.

Global xSP Projeleri Başkanı Alexey Gromyko ise yeni ürünün, dünyanın her yerindeki operatörlerle uzun yıllar süren başarılı çalışmanın sonucu olduğunu bildirdi.

Yeni ürünün, kullanıcıları koruyacağını ve ev IoT ekosisteminin mevcut koruma seviyelerini detaylandıracağını kaydeden Gromyko, "Operatörün ayrıca müşterilerin modlarında halihazırda konuşlandırılmış CPE cihazlarını kullanması gerekiyor ve bu talepler çözümün geliştirilmesi sırasında dikkate alındı." değerlendirmesinde bulundu.