Kaspersky ve Skill Cup'tan siber güvenlik kursu

İSTANBUL (AA) – Kaspersky ve Skill Cup, ebeveynlerin çocuklarının siber güvenlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için mobil kurs başlattı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, Skill Cup mobil uygulamasına dayanan ve Kaspersky Security Awareness platform ekibiyle geliştirilen ücretsiz eğitim, ebeveynlerin ve çocuklarının siber güvenlik ve dijital etik kurallarından haberdar olması ve internette daha iyi gezinmesine yardımcı olmak için başlatıldı. Çocukların cihazlarını kullanırken ve internette gezinirken karşılaşabilecekleri temel sorunları ve zorlukları kapsayacak şekilde tasarlanan program, iOS ve Android cihazlarında kullanılabiliyor.

Çocukların çoğu 11-12 yaşına kadar bir tür elektronik cihaz kullanıyor. Bununla birlikte dijital dünyanın "ellerinde tablet ile doğan" çocuklar için güvenli bir alan olarak kalması adına, siber güvenlik ve dijital etik becerilerinin çocukluktan itibaren kazandırılmasının teşvik edilmesi gerekiyor. Kaspersky ve Skill Cup, bu ihtiyacı karşılamak için bir kurs organize etmek üzere bir araya geldi.

Program, Skill Cup mobil uygulamasına dayanıyor ve çeşitli konu başlıkları halinde düzenlenmiş bir dizi etkileşimli dersten oluşuyor. Bunlar makaleler, videolar, testler ve infografikler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde sunuluyor.

Programdaki konular, siber zorbalık, yabancılarla iletişim kuralları, tehlikeli içerik (gruplar ve meydan okumalar gibi) ve dolandırıcılık türleri dahil olmak üzere dijital etik ve okuryazarlığın en önemli konularını kapsıyor. Her dersin sonunda konuyla ilgili bilgi ve anlayışı ölçmek için küçük bir test yapılıyor. Kurs şu anda İngilizce ve Rusça olarak bulunuyor.

– "Makul bir güvenlik düzeyini nasıl sürdürebilecekleri konusunda bazı ipuçları ve püf noktaları sağlamayı amaçladık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Academy Başkanı Denis Barinov, şunlar kaydetti:

"Bugünlerde okul çocuklarının aletsiz olduğunu hayal etmek zor. Ebeveynler, cesur ve yeni bir dijital dünyayla tanışacak çocukları için çok geçmeden ilk akıllı telefonu satın alacaklar. Sonrasında ebeveynlerin ikilemi başlıyor: 'Çocuğu çeşitli siber tehditlerden nasıl koruyabilirim ve bunu çocuğun kişisel dijital alanına çok fazla müdahale etmeden nasıl yapabilirim?' Bu yüzden ebeveynler için çocuklara yönelik mevcut siber tehditlerin doğasını anlamalarını sağlayacak hızlı bir mobil kurs fikri ortaya koyduk. Aşırı kontrolcü olmadan, katı kısıtlamalar getirmeden makul bir güvenlik düzeyini nasıl sürdürebilecekleri konusunda onlara bazı ipuçları ve püf noktaları sağlamayı amaçladık."

Skill Cup Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Roman Mandrik ise bugünün çocuklarının TikTok, YouTube ve diğerleri gibi çeşitli sosyal medya platformlarına alışkın olduğunu belirterek, "Bu nedenle öğrenme formatını içerik tüketim alışkanlıklarına göre ayarladık. Skill Cup'ta bilgiyi eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde sunmaya yardımcı olan bir format olan mikro öğrenmeyi kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky gizlilik uzmanları, internet kullanıcılarının kişisel bilgilerinin çalınması tehdidinden (doxing) korunmaları için yapmaları gerekenlere ilişkin kontrol listesi hazırladı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, şirketin yaptığı araştırma, tüketicilerin yüzde 50'sinin veri ihlali sonrasında artık bir çevrim içi hizmet sağlayıcısı kullanmayacağını, yüzde 57'sinin güvenlik ve gizliliklerinin "akıllı" sistemden etkilenmesi konusunda endişe taşıdığını gösteriyor.

Bu sayılar, özel verileri denetim altında tutmanın genel bir endişe haline geldiğini ortaya koyuyor. Çevrim içi kullanıcılar, günlük olarak verilerini istenmeyen kişilerle paylaşma riskleriyle karşı karşıya kalıyor.

İnternet kullanıcıları, her gün farkında olmasa da günlük kişisel veri yöntemiyle ilgileniyor. Bu veri yönetimi arasında fotoğraf paylaşmak, konum etiketlemesi yapmak, belgeleri buluta yüklemek, yeni bir uygulama indirmek gibi aktiviteler bulunuyor.

Bu aktiviteler sırasında çoğu zaman hangi verilerin paylaşıldığı, verilerin nihai alıcılarının kimler olduğu çok net değil. Her yaştan, meslekten ve geçmişe sahip çevrim içi kullanıcıların karşılaştığı tehditlerden biri olan doxing (ifşa amacıyla kişisel bilgileri toplamak veya birine zarar vermek için başka bir şekilde kullanma pratiği) bugünün önemli tehditleri arasında yer alıyor.

Kuruluşlara yönelik veri sızıntıları ve fidye yazılımı saldırıları gibi bazı riskler büyük ölçüde kullanıcının kontrolü dışında olsa da doxing gibi tehditler kullanıcılar tarafından ele alınabiliyor. Doxing, kullanıcı verilerinin açığa çıktığı pek çok kanalda (forumlar, sosyal medya ve uygulama kayıtları) dikkatli bir tutum izleyerek önlenebiliyor.

Kaspersky uzmanları, doxing ve veri kaybı riskini azaltacak özet bir kılavuz oluşturdu. Üç bölüme ayrılan kontrol listesi, tarayıcı etkinliği ve uygulama takibi gibi kontrol edilen ve edilmeyen verileri, karşılaşılabilecek diğer kişilerin bu verileri nasıl kullanabileceğini ele alıyor. Böylece kullanıcılara internette güvenli bir şekilde gezinmelerine yardımcı olacak doğru bilgi ve araçları sağlayarak teknolojiden endişe duymadan keyif almalarına ve daha az dijital stres yaşamalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

– "Verileri güvende tutmak için kimlerle ve nasıl paylaştığımıza dikkat etmeli"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Kıdemli Güvenlik Uzmanı Anna Larkina, kullanıcıların kendisiyle ilgili çevrim içi olan her şeyi kontrol etmesinin mümkün olmadığını ancak bu konuya bazı adımlar atılarak başlanabileceğini bildirdi.

Larkina, veri güvenliği konusunda şu önerileri paylaştı:

"Verileri güvende tutmak ve riskleri azaltmak için onları kimlerle ve nasıl paylaştığımıza dikkat etmeli ve kontrol altında tutmak için bazı önlemler almalıyız. Bunların bir kısmı şifre yöneticileri veya gizliliği etkinleştiren tarayıcı uzantıları gibi doğru gizlilik araçlarını yükleyerek ve yöneterek çözülecek türden şeyler… Bu kontrol listesiyle kullanıcılara kişisel verilerini daha güvenli tutmanın ve yakınlarının da aynı şeyi yapmasına yardımcı olmanın basit, kolay anlaşılır bir yolunu sunmayı hedefliyoruz."

Electronic Frontier Foundation Kişisel Teknoloji Uzmanı Daly Barnett ise kullanıcıların kendi dijital gizliliği ve güvenliği konusunda çıtayı yükselttiğinde, bağlantı kurduğu diğer kişilere de özen göstermek için üzerine düşeni yaptığını bildirdi.

Barnett, "Hayatımızın dijital yönlerini ne kadar insana yakın hale getirebilirsek çıtayı yükseltmeye yönelik atacağımız ilk birkaç adım o oranda göz korkutucu olmaktan uzaklaşır. Kaspersky ile birlikte hazırladığımız kontrol listesi buna başlamak için harika bir yer." açıklamasında bulundu.

İSTANBUL (AA) – Kaspersky araştırmasına göre, geçen yıl çocukların ilgisi "yazılım, ses ve video", "e-ticaret" ve "internet iletişim medyası" kategorilerinde artış gösterdi.

Kaspersky açıklamasına göre, salgın nedeniyle çocukların dünya genelinde eğitimlerinde, arkadaş ve aileleri ile iletişim ve eğlence etkinliklerinde ve birçok yaşam alışkanlığında değişim yaşandı.

Kaspersky, çocukların ilgi ve ihtiyaçlarının yeni koşullar altında nasıl değiştiğini keşfetmek için yaptıkları arama sorguları, en popüler Android uygulamaları ve Kaspersky Safe Kids kullanıcıları tarafından gönüllü olarak sağlanan web sitesi kategorileri gibi anonim verileri analiz etti.

Çocuklar arasında en popüler web sitesi kategorileri yüzde 44,38 ile "yazılım, ses, video" olurken, onu yüzde 22,08 ile "internet iletişim medyası", yüzde 13,67 ile "bilgisayar oyunları" takip etti.

En popüler uygulamalar arasında YouTube açık arayla lider oldu. Söz konusu uygulama, dünya genelinde çocuklar arasında en popüler video hizmeti olmaya devam etti. İkinci sırada WhatsApp, üçüncü basamakta ise TikTok yer aldı. Brawl Stars, Roblox, Among Us ve Minecraft oyunları da listenin üst sıralarına yerleşti.

– "Çocuklar Youtube'da en çok müzik videoları arıyor"

Araştırmaya göre, çocuklar YouTube'da müzik videoları dinleme ve izleme konusunda oldukça aktif. Aramalarının yüzde 17,35'ini müzik videoları oluşturdu. İstatistiklerde bir dizi "trend" videosu da yer aldı.

Çizgi filmler, yüzde 50,21 ile dünya genelindeki çocukların yaptığı tüm video aramalarının yarısını oluşturdu. Aranan en popüler çizgi filmler Lady Bug and Super Cat, Gravity Falls ve Peppa Pig oldu.

İkinci sırada çeşitli TV programları yer aldı ve İngilizcede en sık yapılan arama "The Voice Kids" olarak gerçekleşti.

– TikTok, çocuklar arasında liderliği sürdürdü

TikTok, çocuklar arasında liderliğini sürdürürken, aynı zamanda sosyal ağ algısı da değişmeye başladı. TikTok, artık sadece klipler ve dudak senkronizasyonları için bir sosyal ağ olmaktan çıkıp daha eğitici ve yaratıcı içeriklere yer vermeye başladı.

Video oyunları arasında popüler olanlar Minecraft (yüzde 22,84), Fortnite (yüzde 6,73), Among Us (yüzde 3,80), son zamanlarda çocukların dikkatini çeken Brawl Stars (yüzde 6,34) ve Roblox (yüzde 3,82) oldu.

Tüm bölgeler arasında, bilgisayar oyunlarına ayrılmış siteleri ziyaret etmede en fazla öne çıkanlar Kazakistan ve İngiltere'den çocuklar olarak belirlendi.

– "Çocuklar yeni teknolojilerde çok hızlı ustalaşıyor"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Web İçerik Analizi Uzmanı Anna Larkina, modern çocukların çok küçük yaşlardan itibaren ellerinde teknolojik aletlerle büyüdüğünü, bu yüzden dijital dünyaya hızla adapte olduklarını ve yeni teknolojilerde çok daha hızlı ustalaştıklarını belirtti.

Larkina, "Çocukların internetteki ilgi alanlarını anlamak ve analiz etmek, güvenlik konusuna dikkat etmemize yardımcı oluyor. Bir çocuğun ne tür müzik dinlediğini, en sevdiği blog yazarlarının kim olduğunu veya hangi oyunları oynadığını bilen ebeveynler, çocuklarla olan güven ilişkisini güçlendirebilir." ifadelerini kullandı.

Kaspersky, çocukların daha iyi bir çevrim içi deneyim yaşamalarını sağlamak için ebeveynlere şu önerilerde bulunuyor:

"Çocuklarınızın ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinin. İnternette birlikte sörf yapın ve öğrenin. Çocukların çevrim içi ortamda nerede vakit geçirdiklerini görün ve onları en iyi nasıl güvende tutabileceklerini keşfedin. Hassas bilgilerin yalnızca gerçek hayatta tanıdıkları kişilerle ve mesajlaşma programları aracılığıyla, paylaşılması gerektiğini anlatın. Gerekirse ebeveyn kontrolü uygulamaları indirin. Bu tür uygulamaların nasıl çalıştığını, çevrim içi ortamda güvende kalmak için neden onlara ihtiyaç duyduklarını çocuklarınıza anlatın. Çevrim içi güvenlik önlemleri hakkında çocuklarla iletişim kurmaya daha fazla zaman ayırın. Çocuklarınıza nelerin hiçbir koşulda internette yayınlanmaması gerektiğini ve nedenlerini anlatın."