Kaspersky'den “her 10 oyuncudan biri kimliğini çaldırıyor” tespiti

İSTANBUL (AA) – Kaspersky'nin görevlendirmesiyle Kasım 2020'de Savanta tarafından yapılan araştırmaya göre, oyuncuların 10'da birinden fazlasının (Türkiye'de yüzde 8,8, küresel olarak yüzde 12) kimlikleri çalındı.

Kaspersky açıklamasına göre, söz konusu rakam, dünya genelinde 347 milyar dolarlık ekonomik değere karşılık geliyor.

17 ülkede ankete katılan 5 bin 31 oyuncuya göre, oyun oynayanların neredeyse 5'te biri (yüzde 19) zorbalığa uğradı. Bu eğilimin Rusya (yüzde 44), Suudi Arabistan (yüzde 27), Türkiye (yüzde 28) ve ABD'de (yüzde 27) daha yaygın olduğu belirlendi.

Türkiye'de her 3 oyuncudan biri (yüzde 26,4) hile yapanlarla karşı karşıya geldi. Bu durum bunların yüzde 34,8'inde stres ve kaygıya neden oldu. Bu durum oyuncularda hayal kırıklığı da yaratıyor. Oyuncular genellikle uzaklaşmak (yüzde 46,4), heyecan (yüzde 74,9) ve arkadaşlık (yüzde 40) için oyun oynamaya gidiyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, "Oyun oynarken zorbalıklardan, hilelerden ve bilgisayar korsanlarından nasıl kaçınabileceğinizi veya bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi baştan düşünmek önemlidir. Bu kadar erken hareket etmek, bu korkuların çoğunu bir kenara bırakıp oyunun tadını çıkarmaya odaklanabileceğiniz anlamına geliyor." ifadelerini kullandı.

– "İyi bilinen platformlardan alışveriş yapın"

Kaspersky, çevrim içi oyun oynarken hesap güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için şunları öneriyor:

"PC oyunları için her zaman Steam ve GOG gibi iyi bilinen platformlardan veya resmi geliştirici sitelerinden alışveriş yapın. Resmi mağazalar genellikle harika indirimler, hatta ücretsiz oyunlar sunarlar. Ancak birçok e-posta teklifi aldatmaca olabilir. İndirimin gerçek olup olmadığını görmek için geliştiricinin veya mağazanın web sitesine gidin. Satın almadan önce mağazanın, beğenmediğiniz veya bilgisayarınızda çalışmayan bir oyunu iade etmeye dair kurallarını öğrenin. Çevrim içi alışveriş için tüm birikiminizi içeren bir kartı bağlamak yerine, bu işe özel bir banka kartı alın ve bunu kullanın. Bu şekilde, davetsiz misafirler kullandığınız bir siteye girmeleri durumunda pek bir şey elde edemezler.

Ev ağınızı uygun şekilde güvenli hale getirdikten sonra Kaspersky VPN Secure Connection gibi ürünleri kullanarak çevrim içi mağazalara yalnızca evden giriş yapmanızı öneririz. Hesabınızı Steam ve Battle.net'te ve oyun mağazalarında oturum açmak için kullandığınız tüm sosyal ağ profillerinde koruyun. Mümkünse başka bir yerde oturum açmak için sosyal ağ hesaplarını kullanmayın. Oyun oynamak için kullandığınız bilgisayarlar, akıllı telefonlar ve tabletler de korunmaya ihtiyaç duyar. Kaspersky Security Cloud gibi güvenilir bir çözüm, hileli web sitelerini ve kötü amaçlı yazılımları engeller, güvenlik sorunları hakkında sizi uyarır ve popüler yanlış anlamaların aksine oyun deneyimini etkilemez. Çağdaş güvenlik çözümlerinde bulacağınız Oyun Modu, oyunu tam ekran modunda oynadığınızda otomatik olarak açılır."

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky'nin Malware Q1 2021 raporuna göre, bu yılın şubat ila mart ayları arasında kripto madencilerin yaptığı modifikasyonların sayısı 3 bin 815'ten 16 bin 934'e yükselerek 4 kattan fazla arttı.

Kaspersky açıklamasına göre, "madenciler", virüslü cihazlardan kripto para çalmak için tasarlanmış kötü amaçlı programlara deniyor. Genellikle kullanıcıların bilgisi olmadan kuruluyorlar ve çeşitli kripto para türlerini yavaşça çekmeye başlıyorlar. Bu yolla madencilerin elde ettiği kazanç bazı durumlarda milyonlarla ölçülüyor.

2018'den itibaren siber suçluların popüler araçlarından biri haline gelen madencilerin popülerlikleri 2020 boyunca giderek azalmıştı. Ancak Kaspersky'nin Malware Q1 2021 raporuna göre, bu yılın şubat ila mart ayları arasında madencilerin yaptığı modifikasyonların sayısı 3 bin 815'ten 16 bin 934'e yükselerek 4 kattan fazla arttı.

Kaspersky araştırmacıları, 2021'nin ilk çeyreğinde madencilerde toplamda 23 bin 894 yeni modifikasyon keşfetti. Ocak ayında 187 bin 746 cihazda madencilerle karşılaşan Kaspersky kullanıcılarının sayısı, Mart 2021'de 200 binin üzerine çıktı. 2020'nin ilk çeyreğinde toplam 432 bin 171 benzersiz kullanıcı madencilerle karşılaştı.

– "Bilgisayarınıza güçlü bir güvenlik çözümü kurun"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Güvenlik Uzmanı Evgeny Lopatin, "2021'in ilk çeyreğinde kaydettiğimiz trendin kalıcı olup olmadığını kesin olarak söylemek için henüz çok erken. Bununla birlikte Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değerindeki artışın madencilere olan ilgiyi yeniden artırdığını gözlemliyoruz. Kripto pazarları bu yıl güçlü kalırsa madencilerle karşılaşan daha fazla kullanıcı örneği görmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Kaspersky uzmanları, madencilere maruz kalma riskini azaltmak için şunları öneriyor:

"Bilgisayarınıza güçlü bir güvenlik çözümü kurun. Madenciler genellikle 'riskli yazılım' olarak dağıtıldıkları için güvenlik çözümleri tarafından otomatik olarak engellenmezler. Herhangi bir riskli yazılımı engellemek için güvenlik çözümünüzün ayarlarını yapılandırmanız gerekebilir. Kullandığınız tüm cihazlarda yazılımları daima güncel tutun. Madencilerin güvenlik açıklarından yararlanmasını önlemek için güvenlik açıklarını otomatik olarak algılayabilen ve gerekli yamaları indirip yükleyebilen araçlar kullanın. Uygulamaları resmi uygulama mağazaları gibi yasal kaynaklardan yüklemeye dikkat edin."

İSTANBUL (AA) – Kaspersky ve Skill Cup, ebeveynlerin çocuklarının siber güvenlik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için mobil kurs başlattı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, Skill Cup mobil uygulamasına dayanan ve Kaspersky Security Awareness platform ekibiyle geliştirilen ücretsiz eğitim, ebeveynlerin ve çocuklarının siber güvenlik ve dijital etik kurallarından haberdar olması ve internette daha iyi gezinmesine yardımcı olmak için başlatıldı. Çocukların cihazlarını kullanırken ve internette gezinirken karşılaşabilecekleri temel sorunları ve zorlukları kapsayacak şekilde tasarlanan program, iOS ve Android cihazlarında kullanılabiliyor.

Çocukların çoğu 11-12 yaşına kadar bir tür elektronik cihaz kullanıyor. Bununla birlikte dijital dünyanın "ellerinde tablet ile doğan" çocuklar için güvenli bir alan olarak kalması adına, siber güvenlik ve dijital etik becerilerinin çocukluktan itibaren kazandırılmasının teşvik edilmesi gerekiyor. Kaspersky ve Skill Cup, bu ihtiyacı karşılamak için bir kurs organize etmek üzere bir araya geldi.

Program, Skill Cup mobil uygulamasına dayanıyor ve çeşitli konu başlıkları halinde düzenlenmiş bir dizi etkileşimli dersten oluşuyor. Bunlar makaleler, videolar, testler ve infografikler dahil olmak üzere çeşitli biçimlerde sunuluyor.

Programdaki konular, siber zorbalık, yabancılarla iletişim kuralları, tehlikeli içerik (gruplar ve meydan okumalar gibi) ve dolandırıcılık türleri dahil olmak üzere dijital etik ve okuryazarlığın en önemli konularını kapsıyor. Her dersin sonunda konuyla ilgili bilgi ve anlayışı ölçmek için küçük bir test yapılıyor. Kurs şu anda İngilizce ve Rusça olarak bulunuyor.

– "Makul bir güvenlik düzeyini nasıl sürdürebilecekleri konusunda bazı ipuçları ve püf noktaları sağlamayı amaçladık"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Academy Başkanı Denis Barinov, şunlar kaydetti:

"Bugünlerde okul çocuklarının aletsiz olduğunu hayal etmek zor. Ebeveynler, cesur ve yeni bir dijital dünyayla tanışacak çocukları için çok geçmeden ilk akıllı telefonu satın alacaklar. Sonrasında ebeveynlerin ikilemi başlıyor: 'Çocuğu çeşitli siber tehditlerden nasıl koruyabilirim ve bunu çocuğun kişisel dijital alanına çok fazla müdahale etmeden nasıl yapabilirim?' Bu yüzden ebeveynler için çocuklara yönelik mevcut siber tehditlerin doğasını anlamalarını sağlayacak hızlı bir mobil kurs fikri ortaya koyduk. Aşırı kontrolcü olmadan, katı kısıtlamalar getirmeden makul bir güvenlik düzeyini nasıl sürdürebilecekleri konusunda onlara bazı ipuçları ve püf noktaları sağlamayı amaçladık."

Skill Cup Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Roman Mandrik ise bugünün çocuklarının TikTok, YouTube ve diğerleri gibi çeşitli sosyal medya platformlarına alışkın olduğunu belirterek, "Bu nedenle öğrenme formatını içerik tüketim alışkanlıklarına göre ayarladık. Skill Cup'ta bilgiyi eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde sunmaya yardımcı olan bir format olan mikro öğrenmeyi kullanıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.