Kaspersky'den yeni sesli belgesel serisi “Fast Forward”

İSTANBUL (AA) – Kaspersky tarafından oluşturulan çevrim içi dijital kültür dergisi Tomorrow Unlocked'ın yeni sesli belgesel serisi Fast Forward, teknolojiyi şekillendiren trendleri yakın geçmişin perspektifinden inceliyor.

Kaspersky açıklamasına göre, 6 bölümlük dizi, ünlü BBC radyo yayıncısı ve teknoloji tarihi üzerine MIT Press'te kitapları olan kültür teorisyeni Ken Hollings tarafından yazıldı ve seslendirildi. Hollings, her 20 dakikalık bölümde şehircilik, uzay ve robotlar dahil olmak üzere işi ve yaşamı etkileyen teknolojiler hakkındaki bakış açısını aktarıyor ve endüstri, gazetecilik ve akademiden teknoloji uzmanlarıyla röportaj yapıyor.

Kaspersky Baş Güvenlik Araştırmacısı David Emm, belgeselin özel "Güvenlik Bölgesi" bölümünde, karanlık web veri sızıntıları, sosyal robotlar ve uzaktan çalışma ve güvenlik gibi konularda yeni siber güvenlik araştırmalarını tanıtıyor. Tüm bunlar, orijinal müzik ve "binaural" ses tasarımıyla birlikte, aşırı gerçekçi, sürükleyici bir dinleme deneyimi eşliğinde sunuluyor.

– Belgesel, tüm podcast kanallarında başladı

"Fast Forward" belgeseli 9 Haziran'da Spotify, Google ve Apple dahil tüm ses ve podcast kanallarında başladı.

Bölüm takvimi şu şekilde gerçekleşecek:

"9 Haziran, 1. Bölüm – Kişisel Veri Bulutları: Labirent'e Hoş Geldiniz, Bulut çağında veri erişimine yeni bir bakış, Tung-Hui Hu (Michigan Üniversitesi) ve Tanya Basu (MIT Technology). 16 Haziran, 2. Bölüm – Geleceğin Süpermarketleri: Maksimum Puan için Satın Alma Taraması, Alışveriş deneyimini, etkileşimin ve artırılmış gerçekliğin şekillendirdiği günümüz süpermarketlerinin koridorlarında alışveriş arabalarına yakından bakış, Tasarımcı Benjamin Parry ve Mimar Carlo Ratti (MIT Senseable City Lab.). 23 Haziran, 3. Bölüm – Geleceğin Şehirleri: Buradan Başka Gidecek Bir Yer Yok, Kovid-19'un yeni 'dijital banliyöler' çağını nasıl başlattığını keşfetmek, Shoshanna Saxe (Toronto Üniversitesi) ve Sarah Akigbogun (Mimarlıkta Kadınlar).

30 Haziran, 4. Bölüm – İnsan veya Makine: A artı B eksi C, Viktorya döneminden kalma bir salonda, o dönemin makine zekası için ünlü testine ve günümüzdeki etkilerine bakıyoruz, Sanatçı Shardcore ve yapay zeka teknolojisi yazarı James Bridle. 7 Temmuz, 5. Bölüm – Robot Meslektaşları: R.U.R. ya da Hiç Bulundunuz mu?, Karel Capek'in oyununda robot terimini ortaya atmasından 100 yıl sonra, otomatize çalışma alanını keşfediyor ve makinelerin neden bizim gibi görünüp davranması gerektiğini sorguluyoruz, Dr. Beth Singler (Cambridge Üniversitesi) ve Profesör Alan Winfield (Bristol Robotics Lab). 14 Temmuz, 6. Bölüm – Yeni Uzay Yarışı, Son bölüm Ay uzay istasyonu, Ay’da madencilik ve Mars'a mürettebatlı görevler gibi yeni uzay görevlerini ele alıyor, Chris Welch (Uluslararası Uzay Üniversitesi), Tanja Masson-Zwaan (Uluslararası Hava ve Uzay Hukuku Enstitüsü) ve Uzay mühendisi Vinita Marwaha Madill (Rocket Women Kurucusu)."

Seriye dair daha fazla röportaj ve video 9 Haziran'dan itibaren Tomorrow Unlocked platformunda yer aldı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kaspersky, takip yazılımı (stalkerware) adlı çevrimiçi kötüye kullanım biçimiyle mücadele etmek için mağdurlar, kolluk kuvvetleri ve diğer ilgili taraflarla birlikte çalışarak kar amacı gütmeyen kuruluşların yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan temel teknik eğitimleri hayata geçirdi.

Kaspersky açıklamasına göre, stalkerware, genellikle yakın veya eski bir partnerin telefonuna yüklenen, siber saldırı için kullanılan, ticari olarak temin edilebilen bir yazılım.

Bu tür dijital kötüye kullanım hakkında farkındalığı artırmak ve bu konu üzerinde çalışan uzmanları eğitmek için Kaspersky ve diğer dokuz kuruluş, Kasım 2019'da Stalkerware Karşıtı Koalisyonu'nu (Coalition Against Stalkerware) kurdu. Aile içi şiddet mağdurlarına destek, faillere müdahale, dijital haklar savunuculuğu, BT güvenliği ve akademik araştırmalar üzerinde faaliyet gösteren koalisyon kısa sürede dünya çapında kırktan fazla ortak kuruluştan oluşan küresel bir ağ haline geldi.

– Farklı uzmanlar için eğitim

Profesyonellerin bu tür siber tacizlerle nasıl başa çıkacakları konusunda özel kaynaklara ihtiyaçlar duyduğu gerçeğinden yola çıkan eğitim, bu konudaki beceri boşluğunu doldurmayı amaçlıyor.

Koalisyonun temel teknik eğitimi, şiddet mağdurlarıyla çalışan uygulayıcıların takip yazılımıyla ilgili takip yazılımı nedir, kurulum yöntemleri nelerdir, nasıl tespit edebilir ve buna karşı koruyabilirsiniz gibi en ilgili soruları kapsıyor. Eğitim içeriğinin tamamı Kaspersky uzmanları ve koalisyonun koordinatörü Martijn Grooten tarafından birçok üyenin katkıları ve geri bildirimleri eşliğinde geliştirildi. Eğitimin içeriği bir slayt seti ve video sunumundan oluşuyor. Eğitim şu anda yalnızca İngilizce olarak mevcut olsa da dünya çapında erişimi için tercüme edilmiş versiyonlarının da hazırlanması planlar dahilinde.

Koalisyon, söz konusu eğitimlerden kolluk kuvvetleri, yargı ve teknoloji alanındaki uzmanların yararlanabileceğine vurgu yapıyor. Koalisyon, mağdurlara daha iyi yardım etmek için birikimini bu alanda hizmet veren çok çeşitli uzmanlık alanlarıyla paylaşmayı amaçlıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kaspersky Kıdemli Dış İlişkiler Müdürü Christina Jankowski, "Kaspersky yıllardır takip yazılımı konusunu araştırıyor. Bu alanda insanları korumaya yardımcı olabilecek çok sayıda teknik uzmanlığa sahibiz. Bu kursta ortaklarımızla birlikte çalışmak benzersiz bir deneyimdi. Siber güvenlik şirketlerinden meslektaşlarımızın uzmanlıklarıyla tamamlayarak konuyla ilgili gerçek bir ansiklopedi ortaya koyarken, hizmet sağlayıcılar ve diğer profesyoneller bu teknik bilgilerin nasıl daha iyi sunulabileceği konusunda bizlerle son derece şaşırtıcı fikirler paylaştı. Uzmanlarımız, takip yazılımı kurbanlarıyla doğrudan temas halinde olan kuruluşlarla çalışmalarını sürdürmek ve koalisyon eğitimini ortaklarımıza ulaştırmak için sabırsızlanıyor." ifadelerini kullandı.

Başlangıçta üyeler, koalisyonun temas kurduğu gruplarda yer alan profesyonellere temel teknik eğitim vermek için bir pilot aşama yürütecekler. Gelecekte Koalisyon, talep üzerine tüm ilgili taraflara eğitim vermeyi öngörüyor.

Stalkerware Karşıtı Koalisyonun Kurucu Üyesi ve Avrupa Aile İçi Şiddet Failleriyle Çalışma Ağı Genel Müdürü Alessandra Pauncz, ise, “Çevrimiçi şiddet, toplumsal cinsiyete dayalı şiddetin başka bir biçimidir. Bu oyunda bir adım önünde olmamız ve hizmet sağlayıcılara eğitim vermemiz gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

– Siber takip büyüyen bir sorun

Koalisyon üyeleri, son yıllarda siber takip yazılımlarına dayalı olaylarda önemli bir artış olduğunu bildirdi. İstatistikler de bu eğilimi doğrular nitelikte. Fransa'daki Centre Hubertine Auclert'e (2018) göre, kurbanların yüzde 21'i tacizci partnerlerinin kurduğu takip yazılımlarının hedefi oldu ve yüzde 69'u akıllı telefonlarındaki kişisel bilgilere eşleri tarafından erişildiğini hissetti. Avustralya'nın en üst düzey aile içi şiddet ağı Wesnet tarafından ön saflarda yer alan aile içi şiddet çalışanları ile yapılan araştırma, kadınların failler tarafından izlenmesinin 2015 ile 2020 arasında yüzde 244 arttığını ve teknolojik yollarla takibin en yaygın istismar biçimi olduğunu ortaya çıkardı. Kaspersky, 2020'de dünya çapında yaklaşık 54 bin mobil kullanıcısının takip yazılımından etkilendiğini tespit etti. Türkiye’de de bu alanda 644 vaka tespit edildi.

Takip yazılımlardan etkilenebileceklerinden veya etkilendiklerinden şüphelenen kullanıcılar için Kaspersky şu önerilerde bulunuyor:

"Yardım ve güvenlik planlaması için aile içi şiddet mağdurlarını destekleyen yerel makamlarla ve hizmet kuruluşlarıyla iletişime geçin. Çeşitli ülkelerdeki ilgili kuruluşların bir listesini www.stopstalkerware.org adresinde bulabilirsiniz. İngilizce, Almanca, İspanyolca, Fransızca, İtalyanca ve Portekizce dillerinde mevcut olan ana sayfada koalisyonun takip yazılımları ve bunlara karşı nasıl korunulacağına ilişkin videosunu izleyin. Stalkerware algılama, kaldırma ve önleme konusunda mağdurlar ve hayatta kalanlar için özel bir sayfa da bulunmaktadır. Cihazınızda kontrol yapmak ve takip yazılımı yüklü olup olmadığını öğrenmek için Kaspersky Internet Security for Android gibi kanıtlanmış siber güvenlik çözümlerini kullanın. Cihazda takip yazılımı bulunursa kaldırmak için acele etmeyin. İstismarcının potansiyel bir güvenlik riski olabileceğini göz önünde tutmak çok önemlidir. Bazı durumlarda saldırgan tepki olarak taciz edici davranışlarını tırmandırabilir."

İSTANBUL (AA) – Kaspersky uzmanları ilk olarak Güneydoğu Asya'da tespit edilen nadir ve geniş ölçekli bir gelişmiş kalıcı tehdit (APT) kampanyasını ortaya çıkardı.

Kaspersky'den yapılan açıklamaya göre, Kaspersky, bazıları devlet kurumlarından olan yaklaşık bin 500 kurban tespit etti. İlk bulaşma, kötü amaçlı bir Word belgesi içeren hedef odaklı kimlik avı e-postaları yoluyla gerçekleşiyor.

Gelişmiş kalıcı tehdit kampanyaları, doğaları gereği yüksek oranda hedefli olarak gerçekleştiriliyor. Çoğu zaman cerrahi bir hassasiyetle yapılıyor ve yalnızca birkaç düzine kullanıcı hedef alınıyor. Kaspersky son zamanlarda nadiren kullanılan, ancak yine de film benzeri saldırı vektörüne sahip nadir, yaygın bir tehdit kampanyasını ortaya çıkardı.

Tehdit sisteme indirildikten sonra kötü amaçlı yazılım, çıkarılabilir USB sürücüler aracılığıyla yayılarak diğer ana bilgisayarlara bulaşmaya çalışıyor. Bir sürücü bulunursa, kötü amaçlı yazılım sürücüde gizli dizinler oluşturuyor ve kötü amaçlı yürütülebilir dosyalarla birlikte kurbanın tüm dosyalarını taşıyor.

LuminousMoth olarak adlandırılan bu faaliyet, Ekim 2020'den bu yana devlet kurumlarına karşı siber casusluk saldırıları düzenliyor. Saldırganlar başlangıçta Myanmar'a odaklanırken, zamanla odağını Filipinler'e kaydırdı. Sisteme giriş noktası genellikle Dropbox indirme bağlantısına sahip hedef odaklı bir kimlik avı e-postası oluyor. Bağlantı tıklandığında, kötü amaçlı yükü içeren Word belgesi kılığında bir RAR arşivi indiriliyor.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Küresel Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Mark Lechtik, "Bu yeni faaliyet kümesi, bir kez daha yıl boyunca tanık olduğumuz bir eğilime işaret ediyor. Çince konuşan tehdit aktörleri, yeni ve bilinmeyen kötü amaçlı yazılım implantlarını yeniden şekillendiriyor ve üretiyor." ifadesini kullandı.

GReAT Güvenlik Araştırmacısı Aseel Kayal da "Saldırı oldukça nadir görülen devasa bir ölçeğe sahip. Filipinler'de Myanmar'dan daha fazla saldırı görmemiz de ilginç. Bunun nedeni USB sürücülerin yayılma mekanizması olarak kullanılması olabilir veya Filipinler'de kullanıldığının henüz farkında olmadığımız başka bir enfeksiyon vektörü olabilir." dedi.

GReAT Kıdemli Güvenlik Araştırmacısı Paul Rascagneres ise "Geçtiğimiz yıl Çince konuşan tehdit aktörlerinin artan etkinliğini görüyoruz. Bu büyük olasılıkla LuminousMoth'un son saldırısı olmayacak. Ayrıca, grubun araç setini daha da geliştirmeye başlama olasılığı da yüksek. Gelecekteki gelişmeleri dikkatle izleyeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

LuminousMoth gibi gelişmiş tehdit kampanyalarından korunmak için Kaspersky uzmanları şunları öneriyor:

"Hedefli saldırıların çoğu kimlik avı veya diğer sosyal mühendislik teknikleriyle başladığı için personelinize temel siber güvenlik hijyeni eğitimi verin.Ağlarınızın siber güvenlik denetimini gerçekleştirin. Çevrede veya ağ içinde keşfedilen zayıflıkları giderin.Anti-APT ve EDR çözümlerinin kullanılması, tehdit keşfi ve tespiti, soruşturma ve olayların zamanında düzeltilmesi yeteneklerini etkinleştirir.

SOC ekibinizin en son tehdit istihbaratına erişimini sağlayın ve profesyonel eğitimlerle düzenli olarak becerilerini yükseltin. Yukarıdakilerin tümü Kaspersky Expert Security çerçevesinde mevcuttur.Uygun uç nokta korumasının yanı sıra, özel hizmetler yüksek profilli saldırılara karşı yardımcı olabilir. Kaspersky Managed Detection and Response hizmeti, saldırganlar hedeflerine ulaşmadan önce, saldırıları erken aşamalarında belirlemeye ve durdurmaya yardımcı olabilir."