Kayısı çekirdeğinin tatlısı tedavi ediyor, acısı zehirliyor

İSTANBUL (AA) – Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden diyetisyen Arif Kaçan, kayısının çekirdeğinin antimikrobiyal, ağrı kesici, yaşlanma karşıtı ve iltihap önleyici etkilerinin bulunduğunu ve tatlısının kalp hastalıklarından koruduğunu belirterek, acısının ise siyanür zehirlenmelerine yol açabildiğini bildirdi.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada konuya ilişkin değerlendirmeleri yer alan Kaçan, kayısının, içeriğindeki E vitamini sayesinde kırışıklıklara, güneş ve yaşlılık lekelerine karşı cildi koruduğunu anlattı.

Tatlı kayısı çekirdeğinin özellikle kalp hastalıkları, öksürük ve astım gibi hastalıkların tedavisinde veya önlenmesinde de kullanılabileceği bilgisini veren Kaçan, şu açıklamalarda bulundu:

"Kayısının kurusu, yaşı hatta çekirdeğinin bile sayısız faydası bulunuyor. Antimikrobiyal, ağrı kesici, yaşlanma karşıtı, iltihap önleyici ve tam bir antioksidan deposu olan tatlı kayısının çekirdeği, kalp ve cilt sağlığı açısından faydalı. Acı kayısı çekirdeği için aynı durum söz konusu değil. Acı kayısı çekirdeği yüksek amigdalin içeriği nedeniyle siyanür zehirlenmelerine yol açabilir. Özelliklere çocuklara acı kayısı çekirdekleri verilmemeli."

– "Günde 8 tanesi kalp krizini önlüyor"

Arif Kaçan, kayısı çekirdeğinin yüksek tansiyona karşı koruyucu etkisinden ve kan basıncını düzenlemedeki rolünden bahsederek, şu bilgileri verdi:

"Tatlı kayısı çekirdeğinin yeterli miktarda düzenli olarak tüketilmesi kan basıncını düşürür ayrıca ateroskleroz ve kalp krizi gibi olumsuz durumların oluşumunu azaltabilir. Kayısı çekirdeklerinin günde 6 ila 8 adet kadar ara öğün veya diğer gıdalarla karışımlar oluşturarak tüketilebilir. Tatlı kayısı çekirdeklerindeki amigdalin zehirlenme yapacak düzeyde değildir. Kuru kayısı yaş kayısıya oranla daha fazla enerji, protein, diyet lifi, potasyum ve demir içeriğine sahiptir. Kuru kayısı yaş halinin sağladığı bütün faydaların yanı sıra içerdiği yüksek demir sayesinde kansızlığa karşı korur, yüksek lifiyle kabızlığı önler ve giderir."

Kaçan, özellikle diyabet hastalarının kan şekerlerinin yüksek seyrettiği dönemde kuru kayısı tüketimine dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı.

– "Tazesi şeker hastalarına daha faydalı"

Diyetisyen Arif Kaçan, diyabet hastalarının kurusu yerine yaş kayısıyı tüketmelerinin daha uygun olacağını belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Taze kayısı içerdiği besleyici sükroz, glikoz, fruktoz ile yüksek oranda antioksidan bileşenler olan B-karoten, A, E, C vitamini, potasyum, demir, fosfor, magnezyum minerallerinden zengindir. Potasyum minerali sayesinde kalp, A vitamini ve beta karotenle de göz sağlığını koruyor. Diyabet hastaları için sağlıklı bir ara öğün alternatifi olan kayısının kan şekerini ani yükseltmemesi için kayısı ile birlikte süt ürünü ya da küçük miktarda kuruyemiş tüketebilir."

Kaçan, böbrek hastalarının yüksek potasyum değerini sahip kuru kayısıyı dikkatli tüketmesi gerektiğini kaydederek, "Özellikle serum potasyum değerleri yüksek olan böbrek hastaları ve potasyum kısıtlı diyet alan hastalar tüketimde dikkatli olmalı. Serum potasyum değeri yüksek olan ve potasyum kısıtlı diyet yapan hastaların kuru kayısı tüketmeleri önerilmez." ifadelerini kullandı.

Yaş kayısıyı mevsiminde tüketmek gerektiğini vurgulayan Kaçan, kabızlık için kayısı tüketenlerin akşamdan ılık suyun içine koyup sabah yumuşak halini yiyebileceğini ve suyunu içebileceğini, daha etkili olabilmesi için tam tahıl ve kefirle hazırlanan karışımlara ilave edilebileceğini anlattı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

MALATYA (AA) – Türkiye’deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonunun bulunduğu kentte, 50 bin civarında aile geçimini bu üründen sağlıyor.

“Antep baklavası” ve “Aydın inciri”nden sonra Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısı, kentte yaşayan insanların en önemli geçim kaynağı konumunda bulunuyor.

Malatya’da haziran ayında başlayan Temmuz sonunda ise tamamlanan hasat sürecinin ardından kurutulan kayısılar, dünyanın dört bir köşesinde damakları tatlandırıyor.

AA muhabirinin, Malatya Ticaret Borsası verilerinden derlediği bilgiye göre, AB nezdinde coğrafi işaret alan Malatya kayısından son 10 yılda ülke ekonomisine önemli döviz girdisi sağlandı.

Söz konusu dönemde 1 milyon 2 bin 839 ton kuru kayısı ihraç edilerek, 3 milyar 312 milyon 351 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

Bu yılın ocak-haziran döneminde 41 bin 12 ton kuru kayısı ihraç edilerek, 141 milyon 176 bin dolar gelir elde edildi.

ABD başta olmak üzere Fransa, Almanya, Rusya, Birleşik Krallık, Avustralya, Brezilya, Hollanda ve Çin’in de aralarında bulunduğu 115 ülkeye kuru kayısı satıldı.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine, kayısının Malatya için büyük önem taşıdığını söyledi.

Özcan, Malatya ekonomisinin can damarının kayısı olduğunu, her yıl hasat döneminde 40 bin kişinin kentte mevsimlik işçi olarak çalıştığını anlattı.

“İhracat serüveni bugün 100 bin tonlara ulaştı”

Kayısının ihracat serüveninin 1980’li yıllarda başladığını dile getiren Özcan, şöyle devam etti:

“O dönemlerde ihracatçılarımız daha çok şehirlerarası otobüslerle sandık diye adlandırılan büyük tahta kasalarda ürünü liman olan bölgelere ulaştırarak bugün altına imza attığımız bu rakamların çıktığı dönemi başlattı. 1980’li yıllarda 5 bin tonla başlayan ihracat serüveni bugün 100 bin tonlara ulaştı. Bu arada kayısıyla ilgili çok önemli akademik çalışmalar yapıldı, kamu yatırımları gerçekleştirildi, sigorta kapsamı alanları ciddi desteklendi, bu ürünün dünyada çok kıymetli olduğunun farkında varıldığında da AB coğrafi işaret belgesi müracaatı başladı. AB dünyanın en kaliteli kayısısının Malatya’da yetiştiğinin belgesini Malatya’ya takdim etti.”

“İhracattan ciddi gelir sağlandı”

Kayısının öneminin anlaşılmasından sonra kamu yatırımları ve üretim kapasitesinin artmaya başladığını belirten Özcan, şunları kaydetti:

“Son 10 yılda hem ülkeye hem de Malatya’ya ekonomisine ciddi anlamda gelir sağlandı. Hem bir prestij hem de stratejik ürün olma özelliğini taşıyan kuru kayısı, dünyadaki liderliğini Malatya’nın üretimiyle devam ettiriyor. Bir taraftan üretimde kaliteyi artırma planlarımız, kaliteyi artırırken özellikle ürünün saklama koşulları, sağlıklı depolanma koşulları, elektronik satış sistemleri, lisanslı depoculukla dünyadaki bütün tarım platformlarında gelişmeleri de dikkate alarak o alana kayısıyı yerleştirmek için yoğun gayret gösteriyoruz.”

Yeni pazar arayışı sürüyor

Özcan, kayısıda yeni pazar arayışlarının devam ettiğini de anlatarak, “Uzak Doğu pazarı bizim için önem arz eden pazar. Bu alanda pandeminin hemen ardından bölgedeki bütün fuar etkinlerine katılmayı istiyoruz. Özellikle Avrupa’da gerçekleşen her yıl Almanya bir sonraki yıl Fransa’da gerçekleşen gıda fuarlarını takip ediyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’deki 17 milyon kayısı ağacından yaklaşık 8 milyonuna sahip olan ve “dünya kayısı başkenti” olarak nitelendirilen Malatya’da 50 bin civarında aile geçimini bu üründen sağlıyor.

Antep baklavası” ve “Aydın inciri”nden sonra Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde coğrafi işaret tesciline sahip üçüncü ürünü olan Malatya kayısısı geçen yıl 110 ülkeye ihraç edildi. Bu dönemde 253 milyon 500 bin dolar karşılığı 99 bin 666 ton kuru kayısı yurt dışına satıldı.

Kentte üreticiler yeni hasat sezonuna hazırlık yaparken, bu sezon ürünün kalite ve kalibresinin yüksek olması bekleniyor.

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kente üreticilerin hasat dönemine girecek olmanın sevincini yaşadığını söyledi.

Yeni hasat döneminin üreticiler açısından kazançlı olacağını bildiren Özcan, şöyle konuştu:

“Kalitesi ve kalibresi çok yüksek bir hasat dönemi yaşayacağız. Geçen yıllara göre çok daha kaliteli bir ürün görünüyor. Bu, iklimin kayısının arzu ettiği şekilde ilerlemesinden kaynaklanıyor. Doğal afetlerden zarar görmeden yaklaşık bir aylık süreyi atlatırsak çok daha iyi olacak. Şu ana kadar doludan ciddi bir zarar görmedik. Bazı bölgelerde doludan lokal hasar var ama şu ana kadar kötü bir tablo yok.”

Özcan, üreticilerin kayısı ağaçlarını zamanında ilaçladıkları için meyvede çil hastalığının da oluşmadığını dile getirdi.

“İhracat pazarlarımız çok iyi”

Bu sezon iyi bir mahsulle çiftçilerin kazançlı bir hasat sezonu geçireceğini anlatan Özcan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rakımın düşük olduğu bölgelerde haziran ayının 20-25’i gibi hasat dönemimiz başlayacak. Yaklaşık 45 günlük hasat dönemimiz olacak. Yaklaşık 10 Ağustos’a kadar da kentte kayısı hasadı devam edecek. Bu yıl üreticimizin mutlu olduğu, fiyatların üretici maliyetlerinin en az iki katı kadar yükselebildiği bir dönem yaşayacağız. İhracat pazarlarımız çok iyi. Yaklaşık 115 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Son zamanlarda Çin en önemli pazarlarımızdan biriydi, Kovid-19 salgınından sonra normal hayata döndüğünde ihracatımızda yine geçmiş yıllara paralel olarak pazar payını arttırdıkça kayısının ne kadar önemli olduğu bir daha ortaya çıkacak.”

“Rafta satılan ürünler Malatya kayısısı değildir”

Özcan, bu yıl 100 bin ton kuru kayısı ihracatı hedeflendiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Haziran ayının sonuna kadar raflarda, sofralarda ve marketlerde satın alınan kayısılar, üzerinde ‘Malatya yazan’ kayısılar asla Malatya kayısı değildir. Bizim ürün hasat dönemimiz henüz başlamadı. Rafta tüketiciyi cezbedebilmek için Malatya kayısısı adı altında satılan ürünler Malatya kayısısı değildir. Haziran ayı sonu itibarıyla kalitesi, kalibresi ve besin değerleri çok yüksek Malatya kayısılarını tezgahlarda tüketiciyle buluşturacağız. Tüketiciler sabırsızlıkla Malatya kayısısını bekliyor, üreticimiz de sabırsızlıkla hasat dönemini bekliyor. İthalatçılar ile ihracatçılarımız iş görüşmelerine başladı. Çok önemli bir yıl olacak.”

Özcan, hasadın başlamasıyla yaklaşık 115 ülke ile Türkiye’deki 81’ilin dört bir yanına coğrafi tescilli Malatya kayısısını ulaştıracaklarını söyledi.

“Kaliteli ürün için emek harcadık”

Çiftçi Berkan Karakaş ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün gözetiminde bahçesinde iyi tarım uygulaması yürüttüğünü bildirdi.

Müdürlüğün ziraat mühendislerine danışarak kayısı bahçesinde kaliteli ürün elde etmek için çaba sarf ettiğini dile getiren Karakaş, “Ağaçlara gübre ve ilaç attım, çabasını yaptık, kaliteli ürün alabilmek için emek harcadık. İnşallah haziran sonu itibariyle hasat yapmaya başlayacağız. Kayısılarımızı tüketicilerimiz raflardan almaya başlayacak.” diye konuştu.