Kayseri ve Sivas'ta Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi

KAYSERİ (AA) – Kayseri ve Sivas'ta ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi.

Kayseri'de Anadolu Gençlik Derneği (AGD) üyeleri, cuma namazı çıkışı Bürüngüz Camisi önünde bir araya gelerek, Trump'ın açıkladığı sözde Orta Doğu barış planına tepki gösterdi.

AGD Şube Başkanı Baki Coşkun, Kudüs'e sahip çıkmak için bir araya geldiklerini söyledi.

"Kudüs'ü İsrail'in bölünmemiş tek ve ebedi başkenti" olarak ilan etmenin savaş sebebi olduğunu belirten Coşkun, ABD ve İsrail'in yaptığı anlaşmaya Filistin devleti yöneticilerinin gerekli cevabı vereceğini kaydetti.

Coşkun, Trump'ın yaptığı dengesizliklerin yanına kalmayacağını belirterek, "Trump'ın 'Yüzyılın anlaşması' diye nitelendiği sözde barış planı, tamamen işgalci İsrail'den yanadır. Filistin halkı aleyhindedir. Burada bizim yaptığımız gibi dünyanın her yerinde Müslümanlar ve duyarlı insanlar bu açıklamalara tepkilerini göstereceklerdir." diye konuştu.

– Sivas

Sivas'ta da bazı sivil toplum kuruluşlarınca sözde Orta Doğu barış planı protesto edildi.

Atatürk Kongre Müzesi bahçesinde toplanan grup, Türk ve Filistin bayrakları ile pankart ve dövizler taşıyarak, ABD ve İsrail aleyhine slogan atarak tepkilerini dile getirdi.

Sivil toplum kuruluşları adına basın açıklaması metnini okuyan Birlik Haber-Sen Şubesi Dönem Sözcüsü Sami Koç, ”Yüzyılın planı" denilen içeriğin Filistin'in küçültülmesi, Kudüs’ün bütünüyle işgal edilmesi ve Filistinlilerin vatanlarından çıkarılması hükümlerinden ibaret olduğunu söyledi.

"Plan da anlaşma da soykırım, vahşet ve işgal diplomasisidir.” diyen Koç, bu planı yazanların, yayanların, bu plan üzerinden ABD ve İsrail’e yamanıp yanaşanların tarihin çöp sepetine atılanlar kervanına katılacağını ifade etti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

WASHINGTON (AA) – ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yaklaşık 5 aydır ABD Kongresi çevresinde güvenlik önlemi alan Ulusal Muhafızların kentten ayrılışına ilişkin yaptığı açıklamada, görevini tamamlayarak eyaletlerine dönen askerlere teşekkür etti.

Ulusal Muhafızların ülkedeki protestolardan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadeleye kadar birçok görev üstlendiğini hatırlatan Austin, son bir yılın Ulusal Muhafızlar için unutulmaz bir yıl olduğunu kaydetti.

ABD Başkanlık seçim sonuçlarının hileli olduğunun iddia eden Donald Trump, on binlerce destekçisi ile 6 Ocak’ta Washington’da miting yapmıştı.

Mitingin ardından, kongreye yürüyen göstericiler, başkanlık seçimleri seçiciler kurulu oylamasının onay oturumunun sürdüğü Kongre binasının önünde gelmiş ve polis barikatlarını aşarak binaya girmişti.

Olayların tırmanmasından kısa bir süre sonra, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) bölgeye Ulusal Muhafızları sevk etmiş ve olaylar kontrol altına alınmıştı.

Pentagon, daha sonra Başkan Joe Biden’ın 20 Ocak’taki yemin töreni öncesinde Washington’a 25 bin civarında Ulusal Muhafız konuşlandırmıştı.

NEW YORK (AA) – Trump, seçimlerde posta yoluyla oy kullanmak isteyenler için fotoğraflı kimlik fotokopisi şartının getirildiği Georgia eyaletine tepki olarak beyzbol maçlarını eyalet dışına taşıma kararı alan MLB’yi Amerikalıların boykot etmesini istedi.

Save America PAC isimli kurumun yazılı açıklamayla duyurduğu boykot çağrısında Trump’ın, “Beyzbol zaten muazzam sayıda taraftar kaybediyor ve şimdi All-Star maçlarını Atlanta’dan ayırıyorlar. Çünkü şiddetle ihtiyaç duyulan seçmen kimliğini istemeyen radikal-sol Demokratlardan korkuyorlar.” ifadelerine yer verildi.

MLB Federasyonu Başkanı Robert Manfred ise yaptığı açıklamada, aldıkları kararı “bir spor olarak değerleri göstermenin en iyi yolu” olarak değerlendirirken, “MLB tüm Amerikalılar için oy kullanma haklarını temelde destekliyor ve sandıkta kısıtlamalara karşı çıkıyor.” dedi.

Georgia seçim kurallarındaki değişiklik

ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan son başkanlık seçimlerinde Demokratlar’ın adayı Joe Biden, Georgia’da Trump’ı 12 bin oy farkla geride bırakmıştı. Trump’ın itirazı üzerine yeniden yapılan sayımlarda da sonuç tescil edilmişti.

Yapılan seçimlerde hiçbir adayın yüzde 50’yi geçememesi nedeniyle eyaletin kuralları gereği seçim tekrarlanmış, sonucunda Senato’daki iki koltuğu Demokrat senatörler kazanmıştı.

Georgia’nın Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp tarafından perşembe günü imzalanarak yasalaştırılan yeni seçim kanununa göre, bundan böyle seçimlerde posta ile oy kullanmak isteyenlerin fotoğraflı bir kimliğinin kopyasını oy pusulası ile birlikte zarfa koyması zorunlu kılınmış oldu.

Cumhuriyetçiler, yasanın Georgia seçimlerine olan güveni yeniden tesis etmek için gerekli olduğunu söylerken Demokratlar, bunun seçmenler için oy kullanma erişimini kısıtlayacağını savunuyor.