Kazakistan'da beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları 5 kişiye umut oldu

NUR SULTAN (AA) – Kazakistan'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organları, 5 ağır hastaya nakledildi.

Milli Bilimsel Kardiyoloji Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yuriy Pya, düzenlediği basın toplantısında, salgınla ilgili zorluklara rağmen ülkede 2019 Ağustos'tan bu yana ilk defa organ nakli yapıldığını belirtti.

Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin organlarının 18 Mayıs'ta 5 kişiye nakledildiğini aktaran Pya, "Merkezimizde 35 yaşındaki bir hastaya kalp, 41 yaşındaki başka bir hastaya akciğer nakli yapıldı. Başkentteki başka bir tıp merkezinde 2 hastaya böbrek nakledildi. Hastanın karaciğeri de Almatı'da bir hastaya bağışlandı." ifadesini kullandı.

Yuriy Pya, organların nakline izin vererek insanların hayatını kurtarmalarından dolayı beyin ölümü gerçekleşen kişinin yakınlarına da teşekkür etti.

İnsanların beyin kanaması, trafik kazası ve normal şartlarda hayatını kaybettiklerine, dolayısıyla potansiyel bağışçı sayısının oldukça fazla olduğuna işaret eden Pya, ancak tespit edilen ve akrabaları organlarının nakline izin veren donör sayısının ise oldukça düşük olduğunu söyledi.

Yuriy Pya, ülkesinin salgın şartlarında kalp ve akciğer nakli yapan Orta Asya'daki tek ülke olduğunu da kaydetti.

ABD Başkanı Trump, ülkedeki şiddet olaylarına müdahale etmek için binlerce ağır silahlı askeri personeli ve güvenlik gücünü görevlendirdiğini duyurdu.

BM Libya Destek Misyonu, Libya hükümeti ile Halife Hafter'in, ateşkes görüşmelerine yeniden başlamayı kabul ettiklerini duyurdu.

Devlet Bahçeli: "Türkiye'yi erken seçime sürükleme kara propagandasına kulak asılmayacak, milletvekili seçimleri 2023 Haziran'da yapılacaktır."

Sağlık Bakanı Koca: "İyileşen toplam hasta sayımız 130 bine yaklaştı. Yeni vaka sayımız öngörülen seviyede. Solunum desteğine ihtiyaç azalıyor."

Türkiye'de son 24 saatte 827 kişiye Kovid-19 tanısı kondu, 23 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 164 bin 769, can kaybı 4 bin 563 oldu.

Son 24 saatte 974 kişinin daha iyileşmesiyle Kovid-19 tedavisi tamamlananların sayısı 128 bin 947 oldu.

  • THY, Kanada'daki Türkler için Toronto'dan özel sefer düzenleyecek - TORONTO (AA) - Türk Hava Yolları (THY), 4 Haziran Perşembe günü, Kanada'da yaşayan Türk vatandaşlarının tahliyesi amacıyla Toronto'dan özel sefer gerçekleştirecek. Türkiye'nin Toronto Başkonsolosluğundan yapılan açıklamada, "Koronavirüs salgınının sebebiyet verdiği durum çerçevesinde Kanada'dan ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, THY'nin 4 Haziran 2020 Perşembe günü Toronto Pearson Uluslararası Havalimanı’ndan yerel saatle 13.35'te hareket edecek THY Toronto-İstanbul özel seferiyle ülkemize dönmeleri mümkün olacaktır. Uçuş münhasıran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları içindir. Ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın yto.info@thy.com e-posta adresine bilgilerini ileterek biletleme işlemlerini THY ile doğrudan tamamlamaları gerekmektedir." ifadeleri yer aldı. Açıklamada, THY’nin ticari seferlerinin henüz başlamadığı hatırlatılarak, bu uçuşun 21 Mart’ta Türkiye ve Kanada arasında uçuşların… Daha fazlasını oku »THY, Kanada'daki Türkler için Toronto'dan özel sefer düzenleyecek
  • Senegal'de yeniden başlaması planlanan eğitime Kovid-19'lu öğretmen engeli - DAKAR (AA) - Senegal'de mart ayından bu yana ara verilen eğitime sınav sınıflarında bugünden itibaren yeniden başlanması kararı, bazı öğretmenlerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesi nedeniyle iptal edildi.Milli Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Ziguinchor bölgesinde bazı öğretmenlerin Kovid-19 testlerinin pozitif çıkması nedeniyle Cumhurbaşkanı Macky Sall'in talimatıyla, sınav sınıflarında bugünden itibaren eğitimin yeniden başlaması planının ertelendiği belirtildi.Açıklamada, erteleme kararıyla virüsün okullarda yayılmasının engellenmesinin amaçlandığı kaydedildi.Ulaştırma Bakanlığı da belediye otobüslerinin servis olarak kullanılması yönündeki projenin iptal edildiğini bildirdi.Öte yandan Sağlık Bakanlığının son açıkladığı verilere göre, ülkede aktif vaka sayısı 1837'ye yükseldi. Şu ana kadar virüs bulaşan 1858 kişi iyileşirken, 43 kişi yaşamını… Daha fazlasını oku »Senegal'de yeniden başlaması planlanan eğitime Kovid-19'lu öğretmen engeli
Etiketler: