Kazakistan'da “Cengiz Aytmatov okumaları” etkinliği

NUR SULTAN (AA) – 'ın başkenti Nur Sultan'da Kırgız yazar 'un anısına "Aytmatov okumaları" etkinliği düzenlendi.

Kazakistan Halk Asamblesine bağlı Kırgız Kültür Merkezi tarafından düzenlenen etkinliğe Asamble Başkan Yardımcısı Canseyit Tüymebayev, yazar Aytmatov'un kız kardeşi Rozetta Aytmatova'nın yanı sıra Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan'ın büyükelçilik temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Etkinlik Aytmatov'un eserlerini yansıtan Kazak ve Kırgız ressamların sergisinin açılışıyla başladı. Ayrıca etkinlik çerçevesinde "Selvi Boylum Al Yazmalım" eserinin tiyatro gösterisi yapıldı.

Tüymebayev, yaptığı konuşmada, yazar Aytmatov'un sadece Kırgızların değil Kazakların da büyük yazarı olduğunu belirterek, "Kazakistan'da Cengiz Aytmatov'a halk yazarı unvanı verdi. Nur Sultan'da Cengiz Aytmatov Caddesi var." dedi.

Rozetta Aytmatova, geçen yıl Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90. yıl dönümü çerçevesinde birçok ülkede çeşitli etkinliklerin düzenlendiğine dikkati çekerek, "Sanat adamları yazarın eserleriyle ilgili çok çalışmalar yaptı. Kardeşimin eserleri büyük ilgi görmesinden dolayı gururluyum." ifadelerini kullandı.

  • Kazakistan’da “Cengiz Aytmatov” Uluslararası Forumu
  • ASTANA (AA) – Kazakistan’ın başkenti Astana’da dünyaca ünlü yazar Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı dolayısıyla uluslararası forum düzenlendi.
    Uluslararası Türk Akademisince (UTA) gerçekleştirilen foruma, Kazakistan ve Kırgızistan'dan aydınlar, iki ülke parlamentolarının milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.
    Kazakistan Cumhurbaşkanlığı İdaresi İç Siyaset Bölüm Başkanı Aida Balayeva, forumda yaptığı konuşmada, Cengiz Aytmatov’un doğumunun 90. yılı

  • Kazakistan'da “İnsanlığın Aytmatov'u” etkinliği
  • ASTANA (AA) – Kazakistan'ın başkenti Astana'da Kırgız edebiyatçı, diplomat ve ve siyasetçi Cengiz Aytmatov'un doğumunun 90. yıl dönümü dolayısıyla "İnsanlığın Aytmatov'u" başlıklı anma programı düzenledi.
    Kültür ve Spor Bakanlığı tarafından Opera ve Bale salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, Kırgızistan Kültür, Enformasyon ve Turizm Bakanı Azamat Camankulov, Kırgızistan'ın Astana Büyükelçisi Jeenbek Kulubayev'in yanı