Sal. Haz 25th, 2019

Kazakistan'da Nevruz Bayramı etkinlikleri

NUR SULTAN (AA) – Müslümanları Dini İdaresi, geleneksel kıyafetler ve yemeklerin sergilendiği Bayramı etkinliği düzenledi.

Nur Sultanlı Müslümanlar milli kıyafetlerini giyerek, geleneksel çadırların kurulduğu Müslümanlar Dini İdaresi avlusuna akın etti. Çadırlarda milli yemekler ikram edilirken, kadınlar geleneksel müzik aleti dombıra eşliğinde şarkılar söyledi.

Etkinliğe katılan Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Başmüftü Hacı Serikbay Oraz, yaptığı konuşmada, bahar ayının güzel ve kutsal bir cuma gününde halk ile bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Kazakistan'da farklı millet ve din temsilcilerinin barış ve uyum içinde yaşadığına işaret eden Oraz, bunun ülkenin kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in yürüttüğü siyasetin sonucu olduğunu söyledi.

Oraz, "Bağımsızlığın ilk yıllarında ülkemizde 69 cami varken, bugün 3 binden fazla cami faaliyet gösteriyor. Onlarca medrese var. Bununla gurur duyuyoruz." dedi.

Etkinlik folklor gösterileri ve konserle sona erdi.

 • Kazakistan'da Nevruz Bayramı coşkuyla kutlanıyor
 • ASTANA (AA) – Kazakistan'ın başkenti Astana'da Nevruz Bayramı çeşitli kültürel ve spor etkinlikleriyle kutlanıyor.
  Astana sakinleri, sabah saatlerinden itibaren kültürel ve spor etkinliklerin yapıldığı açık ve kapalı alanlara akın ederken, ana etkinlik EXPO 2017 fuar alanında gerçekleşti.
  Geleneksel çadırların kurulduğu bu alana geleneksel kıyafetleriyle gelenler, birbirlerinin Nevruz Bayramı'nı tebrik etti.
  Bir etnik köy havasının oluşturulduğu

 • Kazakistan’da nevruz coşkusu
 • ASTANA (AA) – Nevruz Bayramı, Kazakistan’ın başkenti Astana’da çeşitli kültür ve spor etkinlikleriyle kutlanıyor.
  Başkent sakinleri sabah saatlerinde nevruzu kutlamak için şehrin park ve meydanlarına akın etti. Ana kutlamalar ise Astana EXPO 2017 Fuar alanında gerçekleşti. Fuar alanında kurulan çadırlarda, nevruz döneminde yapılan "köje" yemeği hazırlandı, geleneksel tatlar halka ikram edildi.
  Güreş, halter, asık atma, bilek güreşi