Kazakistan'da parlamento seçimine katılım oranı yüzde 63,3 oldu

NUR SULTAN (AA) – Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, parlamento milletvekilleri seçiminde yerel saatle 22.00 itibarıyla katılım oranının yüzde 63,3 olduğunu bildirdi.

Kazakistan Merkez Seçim Komisyonu, yerel saatle 20.00’de sona eren, parlamentonun alt kanadı olan Meclis milletvekilleri seçiminde, katılım oranına ilişkin bilgileri paylaştı.

Buna göre, yaklaşık 12 milyon seçmenin bulunduğu ülkede, seçime katılım oranı, yüzde 63,3 olarak gerçekleşti.

Seçimde en çok oy kullanan 3 eyalet arasında, yüzde 75,5 ile Kuzey Kazakistan eyaleti, yüzde 73,9 ile Kızılorda eyaleti ve yüzde 73,5 ile Almatı eyaleti yer aldı.

Başkent Nur Sultan (yüzde 45,1) ve ülkenin en kalabalık kenti Almatı’da (yüzde 30,3) gerçekleşen düşük katılım oranı dikkati çekti.

Ülke genelinde kurulan 10 bin 60 sandıkta oy sayımı yapılırken, yurt dışındaki temsilciliklerde kurulan bazı sandıklarda ise oy kullanma işlemleri devam ediyor.

En son 2016’da yapılan parlamento seçiminin nihai sonuçlarına göre, katılım oranı yüze 77,12 olarak gerçekleşmişti.

Protesto gösterisi yapıldı

Ülkenin eski başkenti Almatı’da, gayri resmi “Demokratik Partisi” ile “Oyan Qazaqstan” hareketinin üyelerince protesto gösterisi yapıldı.

Bazı haber kaynaklarındaki bilgilerde, protesto sırasında 70’e yakın göstericinin polis tarafından çevrildiği ve Demokratik Partisi lideri Janbolat Mamay ile Oyan Qazaqstan hareketi üyesi Asem Japişeva’nın gözaltına alındıkları bildirildi.

Konuya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Arıstangali Zapparov, söz konusu vatandaşlara yerel emniyet makamlarınca eylemlerin yasa dışı olduğu konusunda defalarca uyarı yapıldığını ve bazılarının, ifadeleri alınması için karakola götürüldüğünü ancak sonrasında serbest bırakıldıklarını söyledi.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

İSTANBUL (AA) – Kazakistan'da doğuştan kalça çıkıklığı ve sol bacağının 7 santim kısa oluşu nedeniyle hayatını ağrılar içinde geçiren 34 yaşındaki öğretmen Altıngül Token, İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde total kalça protezi ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

İstanbul Medipol Mega Üniversite Hastanesi açıklamasına göre, Medipol Mega Üniversite Hastanesi, doğuştan kalça çıkığı nedeniyle topallayarak yürüyebilen 34 yıllık hayatını ağrılar içinde geçiren Kazakistanlı öğretmenin umudu oldu. Doğuştan kalça çıkığıyla dünyaya gelen, sol bacağının 7 santim kısa oluşu nedeniyle yürümekte zorlanan Altıngül Token, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Azboy'un gerçekleştirdiği 3 saatlik operasyonun ardından ağrılara ve bastona veda etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. İbrahim Azboy, "Hastamızın sol kalçasında doğuştan kalça çıkıklığı vardı. Çıkık ve kısalık nedeniyle 10 yıldır sol kalçasında ağrı başlamıştı. Ağrıları zamanla şiddetlenmişti. Dengesiz yürümeye bağlı olarak sağ diz ve bel ağrıları da baş göstermişti. Yaptığımız tetikler sonucunda hastamızın sol kalçasının olması gereken yuvasında olmadığını ve buna bağlı olarak sol bacağının 7 santim kısa olduğunu gördük. Teşhisin sonucunda hastamıza total kalça protezi ameliyatını uyguladık. Bacağındaki kısalığı büyük ölçüde giderdik. Ameliyattan bir gün sonra hastanın yürümesine izin verdik. Yerleştirdiğimiz kalça protezi, 25 ila 30 yıl boyunca hastamızı ağrısız ve hareketli bir eklem konforlu bir yaşam sunacaktır." ifadelerini kullandı.

Kalça protezi sonrası ortalama 4 ila 6 aylık bir iyileşme süreci olduğunu aktaran Azboy, "Ameliyattan hemen sonra yürümeye, sandalyeye oturtup kalkmaya, iki ay sonra araç kullanmaya, 6 ay sonra çömelmeye izin veriyoruz. Hastaların tamamına yakınında yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Dünya Sağlık Örgütü de kalça protezi ameliyatını yüzyılın en başarılı ameliyatlarından biri olarak kabul etmiştir. Birkaç saatlik ameliyat sonrasında hastalar, uzun yıllar ağrılarından ve sancılarından kurtuluyorlar. Günlük aktivitelerine, yürüyüşlerine, iş ve sosyal yaşamlarına ağrısız ve rahat bir şekilde devam ediyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

– "Hayallerimin ötesine yürüdüm"

Altıngül Token ise çocukluğunun parkta oynayan çocukları izlemekle geçtiğini, artık okul bahçesinde öğrencileriyle koşturacağı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Ülkesinde doktorların ameliyatı çok riskli bulup ağrı kesiciler ve bastonla hayatını sürdürmek zorunda olduğu söylemeleri üzerine umut arayışını sınır ötesine taşıdığını aktaran Token, şunları kaydetti:

"Kalça çıkıklığı çocukluğundan beri hayatımı güçleştirdi. Her adımım ekstra efor ve acı demekti. Biraz fazla yürüsem çektiğim ağrılar yüzünden geceleri uyuyamıyordum. Eşyalarımı taşımada zorlanır, ağırsa kaldıramazdım. Çocukluğum parklarda ve bahçelerde oyun oynayan arkadaşlarımı izlemekle geçti. Topalladığım için onların oyunlarına katılmazdım. Zamanla ağrılarım şiddetlendi. Çok sevdiğim öğretmenlik mesleğimi ağrılarım nedeniyle bırakmak zorunda kaldım. Son zamanlarda ev işlerimi ve çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılamakta bile zorlanıyordum. Bugüne kadar hayatın güçlüklerine karşı iki hayalle direndim. Öğretmenlik mesleği hayalimdi gerçekleşti. Derse bastonsuz girmekse hayallerimin bile ötesindeydi.

İstanbul Medipol Mega'da attığım ilk bastonsuz adımla çocuğumdan bu yana kurduğum hayallerimin ötesine yürüdüm. Tarifi güç duygular içindeyim. Yarıda bıraktığım öğretmenliğime tekrar başlayacağım. Öğrencilerimin okul bahçesindeki oyunlarına katılacağım. Önümdeki yılları ağrısız ve bastonsuz geçireceğim için çok ama çok mutluyum. Ameliyatımı başarı ile gerçekleştiren Prof. Dr. İbrahim Azboy hocama, tüm asistan doktorlara, güler yüzlü hemşirelere, hastane çalışanlarına ve benimle gönülden ilgilenen ve ağırlayan Medipol Mega Üniversite Hastanesi personellerine şükranlarımı sunuyorum."

NUR SULTAN (AA) – Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof.Dr. Cengiz Tomar, üniversitenin yeni eğitim ve öğretim dönemine ilişkin çalışmaları ve hedeflerini AA muhabirine anlattı.

Yeni tip koronavirüs salgını sonrası üniversitede 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde yüz yüze eğitime başladıklarını aktaran Tomar, “Kazakistan’da yeni dönem için yüz yüze eğitim kararı çıktı. Biz de kademeli olarak bütün bölümlerimizde artık yüz yüze eğitime geçiyoruz. 1 Eylül ile 4 Ekim tarihleri arasında üniversitemiz tamamen yüz yüze eğitime geçmiş olacak.” dedi.

Tomar, Türk dünyasının çeşitli ülkelerinden üniversiteye başvuran öğrenci adayı sayısının her yıl arttığına işaret ederek, “Üniversitemize hem Kazakistan hem Türkiye, burs kotası veriyor. Bunun yanı sıra ücretli alımlarımız da mevcut. Genel olarak, bu yıl 180’i lisans üstü olmak üzere 2 bini aşkın yeni öğrenci kabul ettik.” bilgisini verdi.

Türkiye’nin Kazak öğrencileri için tahsis ettiği burs kotasında özellikle sanat ve sporda başarılı öğrencilere öncelik verildiğini kaydeden Tomar, “O nedenle, üniversitemiz sporda çok başarılı. Tokyo Olimpiyat Oyunları’na 2 sporcumuz katıldı. Daha yeni, 2 öğrencimiz güreşte dünya şampiyonu ve dünya üçüncüsü oldular. Geçen yıl ulusal ve uluslararası spor müsabakalarında öğrencilerimiz 200’ün üzerinde madalya kazandı. Bu yıl sporda Kazakistan’da ve daha üst düzeyde dereceleri bulunan yaklaşık 45 öğrenciye Türkiye kontenjanından burs verdik.” dedi.

Üniversiteden 4 branşta çift diploma müjdesi

Tomar, yeni eğitim ve öğretim yılı itibarıyla üniversitenin tıp, uluslararası ilişkiler, ilahiyat ve turizm bölümlerinde okuyan öğrenciler için çift diploma müjdesi vereceklerini belirterek, “Bu sene ilk kez üniversitemizde çift diploma programı uygulamaya başlayacağız. Yani öğrencilerimiz burada 2 yıl eğitim aldıktan sonra diğer 2 yılı da Türkiye’deki üniversitelerde tamamlayacak.” ifadesini kullandı.

Bunun yanı sıra üniversitenin hazırlık bölümündeki Türkçe derslerinde ilk kez Yunus Emre Enstitüsü (YEE) sistemi uygulanacağını da aktaran Tomar, şunları kaydetti:

“YEE merkezinden gelen ekip, üniversitemizde hocalarımızı yeni sisteme hazırlıyor. Bu yıl Türkiye’den 30 civarında hocamız geliyor. Türk hoca sayısını zaman içinde artırmayı planlıyoruz. Bizim amacımız bütün sınıflarda öğrencilerimizin hem Kazakçayı hem Türkçeyi anlamaları.”

Kazakistan’ın ilk ilahiyat fakültesi

Tomar, Kazakistan’daki ilk ilahiyat fakültesinin yeni eğitim ve öğretim döneminde Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde açıldığını belirterek “Bu fakültemizde de öğrencilerimize hem Türkçe hem Arapça öğretilecek.” dedi.

Üniversitenin turizm bölümünde okuyan öğrenciler için de önemli imkanlar sunmaya devam edeceklerini kaydeden Tomar, “Bu yaz turizm bölümünden 30 öğrencimizi Antalya’da lüks bir otele staja gönderdik. Antalya gibi turizmin merkezinde staj yapmak sanırım her turizm öğrencisinin şansı değil. Bizim üniversitemizde öğrencilerimize bu tür imkanlar da sunuyoruz.” ifadesini kullandı.

Türk dünyasının ilk ortak üniversitesi

Kazakistan’ın Türkistan şehrinde Türkiye ile Kazakistan’ın iş birliğinde kurulan Ahmet Yesevi Üniversitesi, 30 yıldır 56 bilim dalında öğrenci yetiştiriyor. Türk dünyasının ilk ortak üniversitesi olarak bilinen üniversitede, 20 ülkeden 11 binden fazla öğrenci eğitim görüyor.

Meiramgul Kussainova

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev Ankara’da