Cum. Haz 21st, 2019

Kazakistan'ın Uygur tiyatrosu Türkiye'de

ANKARA (AA) – Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, "TÜRKSOY olarak Uygurların her zaman yanındayız ve Uygur Türkleri kültürünün dünyada tanınması için çabalıyoruz." dedi.

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kuddus Kujamyarov Devlet Akademik Uygur Müzik ve Topluluğu'nun TÜRKSOY'un 25. yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlenen Türkiye turnesiyle ilgili genel sekreterlik binasında basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan Kaseinov, Çin Seddi'nden Adriyatik'e kadar Türk halklarının yaşadığı geniş coğrafyada varoluş mücadelesini sürdürdüğünü belirterek, "Kardeş halklardan biri olan Uygur Türkleri, kendi kültürünü, gelenek göreneklerini, kimliklerini koruyarak, günümüze kadar yaşatmayı başarmıştır. Bu topluluğun temsilcilerini sizlere tanıtmanın gururunu yaşıyorum." ifadesini kullandı.

Turnenin, ünlü Uygur besteci Kuddus Kujamyarov'un doğumunun 100. yılına atfen düzenlendiğini söyleyen Kaseinov, 1934 yılında kurulan topluluğun Kazakistan'daki Uygur Türklerinin sanatsal gelişimine katkıda bulunduğuna dikkati çekti. Kaseinov, Kujamyarov'un Uygur Türklerinin tarihinde ilk besteci olarak Uygur müziğine nitelik kazandırdığını belirterek "TÜRKSOY olarak Uygurların her zaman yanındayız ve Uygur Türkleri kültürünün dünyada tanınması için çabalıyoruz." diye konuştu.

Uygur Tiyatro Topluluğu Yönetmeni Murat Ahmadiyev ise Kazakistan'ın kültürel modernleşme programı çerçevesinde Türkiye'ye geldiklerini belirterek, "Türkiye'de kültürümüzü tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu açıdan bizlere yardımcı olan TÜRKSOY'a teşekkür ediyoruz." dedi.

Program hakkında bilgi veren Ahmadiyev, Türk dünyasının ortak destanı olan 'Garip ile Senem' ve Uygur Türklerinin yaşadığı coğrafyada doğduğu bilinen 'Makamlar'ın tanıtılacağı 'Gizemli Mugamlar' gösterileriyle bugün ve yarın Ankara'nın Keçiören ve Akün sahnelerine çıkacaklarını anlattı. Ahmadiyev, 4 Kasım'da da İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesinde gösteri düzenleyeceklerini kaydetti.

Toplantı, konuşmaların ardından Uygur Türklerine özgü türkülerin çalınmasıyla devam etti. Tiyatro oyuncularının yanı sıra sahneye çıkan Kaseinov ile Ahmadiyev de türküler eşliğinde dans etti.

  • Tiyatro sanatçısı Nejat Uygur Bilecik'te anıldı
  • BİLECİK (AA) – Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu ve komedyen Nejat Uygur, Bilecik Belediyesi tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Uluslararası Bilecik Tiyatro Festivali'nde anıldı.

    Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki festivalde, Tülay Doğan'ın yazıp yönettiği, ''Annem 40 Yaşında Babaannem 20'' adlı oyun sahnelendi.
    Suzan Aksoy, Kemal Kuruçay, Ercüment Doğan, Ayça İnci, Fırat Çöloğlu, Müge Uyar, Hilal

  • DT, 'Tır Tiyatrosu' ile köylerde perde açacak

  • Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Kurt, ilk kez hayata geçirilecek “Tır Tiyatrosu” projesiyle daha önce ulaşılamayan köylerde de tiyatro oyunlarının çocuk ve gençlerle buluşturulacağını açıkladı.