Keçiören Belediyesi'nden “Engelsiz Keçiören” mesajı

ANKARA (AA) – Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlu olsun. Onların gönlü milyonlarca gönül, milyarlarca sevgiye açılan kapıdır. Biz de bu güzelliklerin gönüllerine dokunmak, onlara daha yaşanabilir bir kent inşa etmek için yeni projelerimizi hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Keçiören Belediyesi'nden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Başkan Altınok, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde "Engelsiz Keçiören" vurgusu yaparak özel gereksinimli bireylere yönelik duyarlılık mesajı paylaştı.

Başkan Altınok, Keçiören Belediyesi olarak engelli haklarına büyük önem verdiklerini, bu konuda engelli bireyleri ve ailelerini bilinçlendirmek için eğitim programları düzenlediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Engelsiz bir Keçiören, engelsiz bir Ankara ve engelsiz bir Türkiye için fiziki altyapı ve sosyal belediyecilik anlamında çeşitli hizmetlerimiz var. Engelli Danışma Merkezimize üye olan vatandaşlarımız hastaneye gidiş gelişlerinde asansörlü araç hizmetimizden faydalanıyorlar.

Son 10 ayda toplam 592 engelli vatandaşımız hastaneye gidiş gelişlerinde asansörlü araç hizmetimizden faydalandı. Öncelikli olarak ihtiyaç sahibi olan bireylere tekerlekli sandalye, koltuk değneği, sürgülü tekerlekli sandalye, beyaz baston, hasta yatağı gibi medikal malzeme desteğinde bulunduk. Böylece 136 vatandaşımızın medikal malzeme talebini karşılamış olduk."

Altınok, görme engelli vatandaşların bilgiye erişimini kolaylaştırmak amacıyla Eğitimde Mobil Göz Projesini de hayata geçireceklerini bildirdi.

Yeni bir hizmeti daha hayata geçirdiklerini duyuran Altınok, şu bilgileri verdi:

"Görme engelli vatandaşlarımızın özellikle eğitim hayatları devam ederken araştırma yapmak, kitap taramak gibi çalışmalarını yürütebileceği sesli bilgisayar, kitap okuma kamerası, kabartma (Braille) ekran gibi teknolojik alt yapının sağlandığı çalışma istasyonlarını hizmete sunacağız. Engelli Danışma Merkezi tarafından sunulacak olan hizmetten faydalanabilmek için görme engelli vatandaşımız sağlık kurulu raporu ile başvuru ve üyelik sözleşmesi yapacak."

Dünya Engelliler Günü'nü kutlayan Altınok, "Onların gönlü milyonlarca gönül, milyarlarca sevgiye açılan kapıdır. Biz de bu güzelliklerin gönüllerine dokunmak, onlara daha yaşanabilir bir kent inşa etmek için yeni projelerimizi hayata geçiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Akenerji'nin Çocuk Eğitim Derneği'nde ücretsiz eğitim gören işitme engelli çocuklar için yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, çocuk ve eğitim odaklı kurumsal sosyal sorumluluk anlayışıyla etkili projeler hayata geçiren Akenerji, Çocuk Eğitim Derneği ile birlikte yeni bir çalışmaya imza attı.

Şirketin İstanbul Ataşehir'de bulunan dernek merkezinde yaptırdığı çocuk parkı törenle açıldı.

Ayrıca, Dünya Engelliler Günü kapsamında tüm öğrencilere boyama kitapları ve kalemleri hediye eden şirket, Koruncuk Vakfı ile yaptığı iş birliği kapsamında çocukların eğitimi için önemli katkılar sağladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akenerji Genel Müdürü Serhan Gençer, çocuk ve gençlerin eğitimi konusunun Akenerji için öncelikli olduğunu belirterek, "Çocuklarımız ve gençlerimiz ülkemizin geleceğini şekillendirecek. Bu nedenle bugün onların eğitimi için yaptığımız her katkı çok değerli. Türkiye'de çok önemli bir misyonu üstlenerek işitme engelli çocuklarımızın eğitim ve sosyal hayatlarına büyük katkı sağlayan ve yaşadıkları zorlukları aşarken yanlarında duran Çocuk Eğitim Derneği'ne desteğimiz devam edecek. Çocuklarla hep birlikte bütün engelleri aşacağımıza inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

VAN(AA) – Bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerle kaybedenlerin topluma kazandırılmalarına ve ekonomik gelir elde etmelerine öncülük etmek amacıyla uygulanan “Engelli Hibe Desteği”, birçok kişinin üretime katılmasını sağlıyor.

İş gücü kaybı en az yüzde 40 olanlara verilen hibe desteğinden faydalanan engelliler, bu sayede kendi işletmelerini kurarak hem ekonomiye katkı sunuyor hem de kimseye muhtaç olmadan yaşamlarını sürdürme imkanına kavuşuyor.

Van’ın Gürpınar ilçesi Aşağıkaymaz Mahallesi’nde yaşayan yüzde 82 engelli epilepsi hastası Metin Kanber ile Bağrıyanık Mahallesi’nde oturan yüzde 68 ortopedik engelli Hatun Şahin de hibe desteğinden yararlanmak için İŞKUR’a başvurdu.

Kanber ve Şahin, projelerinin kabul edilmesiyle hayvancılıkla uğraşmaya başladı.

“İşsizdim, bir yerde çalışamıyordum”

İki çocuk babası Kanber, AA muhabirine, İŞKUR’un sağladığı 45 bin lira hibe desteğiyle 4 inek alarak hayvancılığa başladığını söyledi.

Daha önce engeli nedeniyle hiçbir yerde çalışamadığını belirten Kanber, “Çocuklarım okula gidiyordu. Geçim sıkıntısı yaşıyordum. Engellilere yönelik hibe desteği için İŞKUR’a başvurdum. Aldığım hayvanlara eşimle birlikte bakıyorum. İnekleri eşim sağıyor. Sağdığımız sütü hem satıyoruz hem de çocuklarımıza içiriyoruz. Tereyağı ve cacık yapıyoruz. Hayvancılıkla geçimimizi sağlıyoruz. İneklerimin doğum yapmasına az kaldı. Süt sağım makinesini almayı ve hayvan sayısını artırmayı hedefliyorum. Bize bu imkanı veren devletimizden Allah razı olsun. İŞKUR görevlilerine minnettarız.” diye konuştu.

“Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz”

Ortopedik engelli Hatun Şahin ise hazırladıkları projenin onaylanmasıyla hayvan sahibi olduklarını söyledi.

Verilen destek sayesinde 30 küçükbaş hayvan aldığını anlatan Şahin, “Projeyi hazırlamamda mahalle muhtarımız yardımcı oldu. Projem kabul edildi. 30 koyun aldım. Hayvanların bakımını babam yapıyor. Hayvanlarımızı sürüye katarak meraya gönderiyoruz. Koyunları annem sağıyor. Ben de yardım ediyorum. Sağdığımız sütü peynir yapıp satıyoruz. Elde ettiğimiz gelirle aile bütçesine katkı sağlıyoruz. Allah devletimizden razı olsun.” dedi.

“Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz”

İŞKUR İl Müdürü Hidayet Kişi de “2020’den bu yana 116 projemiz onaylandı. 95 eski hükümlü, 21 engelli vatandaşımız bu imkandan faydalandı. Engelli ve eski hükümlüler İŞKUR’un hibe desteklerinden yararlanıp işlerinin patronu oluyor. Şu ana kadar yaklaşık 10 milyon lira hibe desteği verdik. Bu uygulamamız devam ediyor.” diye konuştu.

Kişi şunları kaydetti:

“Yılda en az iki defa çağrıya çıkarak başvuruları kabul ediyoruz. Dosyaları değerlendirildikten sonra evrakı tam olanların başvurusunu İŞKUR Genel Müdürlüğümüze gönderiyoruz. Komisyondan geçenlere proje kapsamında hibe desteğinde bulunuyoruz. Destekten faydalanan vatandaşlarımızı sürekli ziyaret ediyoruz. Çalışmalarını, kurdukları işleri yakından takip ediyoruz. Her zaman engellilerimizin yanındayız. Onların yüreğine dokunuyoruz. Çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Kendi işlerini kuran vatandaşlarımızı görünce çok mutlu oluyoruz. Eski hükümlülere 44 bin lira, engellilere ise 65 bin liraya kadar hibe desteği sağlıyoruz. Devletimizin şefkat elini vatandaşlarımıza uzatıyoruz.”