Kerkük'te Araplara Türkmenlerin seçim protestosuna katılım çağrısı

KERKÜK (AA) – Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmenler, Araplara, genel seçimlere şaibe karıştırıldığı iddiasıyla başlattıkları gösterilere katılım çağrısı yaptı.

Kent merkezindeki 12 Mayıs'tan bu yana gösterilerin yapıldığı Bağdatyolu semtinde basın toplantısı düzenleyen Bab el-Arap Listesi Başkanı Vasfi el-Asi, Kerküklülerin iradesini çalmak isteyenlere karşı,Türkmenlerin yanında kentteki tüm Arapların da durmasını istedi.

Protestonun yapıldığı alanda Türkmenlerin yalnız bırakılmamaları gerektiğini dile getiren el-Asi, "Arap siyasi partilerin taraftarları ve seçmenleriyle, Türkmenler ve Araplar olarak, bu irade hırsızlarına karşı tek sesle haykırmalıyız.'' diye konuştu.

Asi, seçimlere şaibe karıştırılmasının arkasında Peşmerge ve Kürt siyasi partilere bağlı asayiş silahlı güçlerinin Kerkük'e tekrar getirilmesi oyununun olduğunu söyledi.

Hile ve şaibenin karıştığı seçim sonuçlarını kabul etmediklerini kaydeden el-Asi, henüz Federal Mahkemenin onaylamadığı bu seçim sonuçlarını reddettiklerini ve Kerkük'te yeniden seçimlerin yapılmasını istediklerini dile getirdi.

Irak'ın Kerkük kentindeki Türkmenler, 12 Mayıs Cumartesi günü yapılan genel seçimlerin ardından yoğun olarak bulundukları bölgelerde kullandıkları oyların Kürt partilere kaydırıldığını ileri sürerek gösteriler başlatmıştı.

Tepkiler üzerine Başbakan Haydar el-İbadi, ''Kerkük'teki seçim krizine son verilmesi için gerekirse elle sayım yapılsın." açıklamasını yapmıştı ancak Irak yasalarına göre yeniden sayım için Yüksek Seçim Komiserliğinin kararı gerekiyor. Komiserlik ise henüz bu yönde bir karar almadı.

OHAL'in kaldırılmasından bu yana Milli Savunma Bakanı Akar'ın onayıyla 4562 personel TSK'dan ihraç edildi, 531 emekli askerin rütbeleri geri alındı.

Akar: "Amacımız bu teröristleri içimizden tamamen temizlemek, bu şanlı üniformayı tek bir hainin bile taşımasına engel olmak, buna müsaade etmemektir"

İran'da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 70 artarak 8 bin 12'ye yükseldi.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: "Yurtlarımızdaki karantina sona erdi. Yurtlarımızı, 700 bine yakın gencimiz için hazırlamaya başladık."

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, 97 ülkeden gelen 77 bin 441 vatandaşın Bakanlığa bağlı yurtlarda karantina süreçlerini tamamladığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "Ayasofya, Türkiye Cumhuriyetinin mülküdür ve fethedilmiştir"

Etiketler: