Çar. Tem 24th, 2019

Kılıçdaroğlu'ndan Ara Güler'in ailesine taziye ziyareti

İSTANBUL (AA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, vefat eden foto muhabiri 'in ailesine taziye ziyaretinde bulundu.

Ara Güler'in Beyoğlu'ndaki evine gelen Kılıçdaroğlu, Güler'in asistanı Fatih Aslan, dostları Melih Berk ve Dayk Miricanyan ve makam şoförü Mahmut Genç ile görüştü ve başsağlığı dileklerini iletti. Kılıçdaroğlu'na CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da eşlik etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaret sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Ara Güler'in Türkiye'nin gurur kaynağı bir fotoğrafçı olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

"Kendisini ilk tanıdığımda heyecanlanmıştım, dünya çapında bir fotoğrafçı fotoğraflarımı çekecekti. Oldukça güçlü bir espri ve gözlem yeteneği vardı. Kendisini tanımak benim için büyük bir onur. Cenazesine katılamadım çünkü yurt dışındaydım. Kendisini hemen hemen halkımızın her kesimi büyük bir huşu içerisinde sonsuzluğa yolcu etti. Bugün ailesini ziyaret ettim, onlara baş sağlığı dileklerimi ilettim. Allah rahmet eylesin diyorum. Onunla her zaman onur ve gurur duyacağız. O, Türk fotoğraf dünyasına kalıcı, çok önemli eserler bıraktı; gelecek kuşaklar için de son derece değerli fotoğraflardır bunlar."

Kemal Kılıçdaroğlu'nun buradan ayrılmasının ardından Güler'in evinde, Picasso'nun Ara Güler'i resmettiği bir tablo, Güler'in Leica marka fotoğraf makinası ve mumların da yer aldığı, Ara Güler için hazırlanan köşe gazetecilere açıldı.

  • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ara Güler için taziye mesajı
  • ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Dünyanın önemli müze ve koleksiyonlarında yer alan eserleri ve milyonlara ulaşan fotoğraf albümlerinin yanı sıra, kıymetli bir insan olarak hayatımızda bıraktığı derin izlerle de Ara Güler ustayı daima saygıyla hatırlayacağız." ifadesini

  • 11. Cumhurbaşkanı Gül'den Ara Güler için taziye mesajı
  • İSTANBUL (AA) – 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, duayen foto muhabiri Ara Güler'in vefatının büyük üzüntü yaşattığını belirterek, "Ara Güler, unutulmuş eski İstanbul'u şaheser fotoğraflarıyla hep canlı tutan büyük bir sanatçı olarak hep hatırlanacaktır." ifadesini kullandı.
    Gül, Ara Güler'in vefatı nedeniyle Twitter hesabından mesaj yayımladı.
    Mesajında Ara Güler ile fotoğraflarına da yer veren Gül, şunları kaydetti:
    "Eserlerinden bazılarını Çankaya