Kilis'te annesiz kalan kumru yavrusuna esnaf sahip çıktı

KİLİS (AA) – İZZET MAZI – Kilis'te annesiz kalan kumru yavrusu hayvansever esnaf tarafından şırıngayla beslenerek büyütülüyor.

Kentte ev tekstili mağazası işleten ve aynı zamanda İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı Kilis Temsilcisi olan Orhan Aydın, iş yerinin deposuna çıktığında bozulmuş bir yuvada açlıktan ölmek üzere olan kumru yavrusunu fark etti.

Belirli aralıklarla yuvayı kontrol eden Aydın, anne kumrunun gelmediğini anlayınca "Garip" adını verdiği yavruyu terasta beslediği civcivlerinin yanına getirip şırıngayla beslemeye başladı.

– En sevdiği yem karpuz çekirdeği

Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şimdilerde karpuz çekirdeği ile beslediği yavruyu ilk bulduğu sıralarda şırınga yardımıyla, özel olarak hazırladığı mamalarla büyüttüğünü belirtti.

Doğayı ve hayvanları çok sevdiğini ve terasında güvercin, civciv ve papağan beslediğini anlatan Aydın, bulduğu yavruyu kaderine terk edemeyip beslemeye karar verdiğini ifade ederek, "Ne yiyebilir diye düşündük nişasta ve mısır ununu sulandırıp enjektörle besledik. Daha sonra yavaş yavaş büyüdü ve bize alıştı. Bazen gidip geziniyor tekrar geliyor. İsmini 'Garip' koyduk, burada serbest, istediği zaman uçup gidebilir." dedi.

Aydın, sabah işe geldiklerinde ilk önce kumru yavrusunun yemini suyunu kontrol ettiklerini ve ikindi vakti de onunla özel olarak ilgilendiğini söyledi.

– "Geldiğinde tanıyalım diye ayağına boncuk taktık"

Aydın, kumruların diğer kuşlara oranla daha çok bakıma muhtaç olduğunu aktararak, "Karpuz çekirdeğini seviyor, verdiğimiz zaman sevgi gösterileri yapıyor. Muhabbet kuşu gibi kanatlarını çırpıyor. Yavaş yavaş uçuyor kısa mesafelere gidiyor tekrar geliyor. Ona alıştık kendisi de bize alıştı ancak serbest, istediği zaman gidebilir. Ayağına boncuk taktık, her gelen o mu değil mi demeyelim bilelim tanıyalım istedik. Bazen adına tepki veriyor. İnsanlardan hiç ürkmüyor. Elimden bırakıyorum, başıma ve omzuma konuyor." diye konuştu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KİLİS (AA) – Kilis Cumhuriyet Başsavcılığınca Kilis Devlet Hastanesinde görevli doktor Hacer D’yi 7 yıldır taciz ettiği iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı.

Sanık Cebrail Can K. hakkında, “hukuka aykırı kişisel verileri kaydetmek”, “tehdit”, “cinsel taciz”, “hakaret”, “şantaj” ve “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçlarından toplam 3 yıldan 20 yıl 6 aya kadar hapis cezası talebiyle hazırlanan iddianame, Kilis 3. Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi.

İddianamede, sanık tarafından müşteki Hacer D’ye gönderilen “hakaret”, “şantaj” ve “cinsel taciz” içerikli mesajlara yer verildi.

Sanığın ifadesi alınması esnasında gergin olması, sorulara net cevap verememesi ve psikolojisinin bozuk olduğunu belirtmesi üzerine, akıl dengesinin yerinde olup olmaması hususunda rapor istendiği belirtilen iddianamede, Adana Dr. Erkem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesince sanığa “atipik psikoz” tanısı konulduğu ve cezai ehliyetinin olmadığı yönünde rapor hazırlandığı kaydedildi.

İddianamede savunmasına yer verilen sanık, 40 telefon hattı kullandığını ve Hacer D’ye atılan mesajları kendisinin gönderdiğini kabullendi ancak müştekiye zarar vermeyi düşünmediğini öne sürerek suçlamaları reddetti.

Hacer D. ise 7 yıldır sanığın kendisini taciz ettiğini, psikolojisinin bozulduğunu ve artık dayanacak gücünün kalmadığını belirtti.

İddianamede, şu ifadeler yer aldı:

“Tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde, sanığın müştekiye yönelik farklı zaman dilimlerinde gönderdiği mesajlar ile cinsel tacizde bulunduğu, suç işleme kararıyla değişik zamanlarda aynı kişiye karşı aynı suçun birden fazla kez işlendiği anlaşıldığından zincirleme şekilde şantaj, hakaret, tehdit ve cinsel taciz suçunu işlediği anlaşılmıştır. Yine sanığın bazı internet siteleri aracılığıyla, müştekinin WhatsApp uygulamasında kaç dakika “çevrim içi” veya “çevrim dışı” olduğu, kaç dakika konuştuğu şeklinde bilgiler elde ettiğini ve bu nedenle ‘kişisel verilerin kaydedilmesi’ suçunu işlediği anlaşılmıştır.”

İddianamede, sanık hakkında akli dengesi yerinde olmadığı gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına dair karar verilmesi halinde ise sanık için güvenlik tedbiri uygulanması talep edildi.

“Emsal nitelikte bir karar bekliyoruz”

Doktor Hacer D’nin avukatı İslim Arğıllı Suvat, AA muhabirine, sanığın bir süre hastane gözetiminde tutulduğunu ancak taburcu edildiğini bildirdi.

Avukat Suvat, “Müvekkilimin hayatından kayıp giden 7 yılı var ve bu 7 yılı kabus gibi yaşamış. Sanık Cebrail Can K, hastanede gözetim altına alındığında bir nebze rahatlamıştı. Fakat 6 haftanın sonunda sanık serbest bırakıldı ve müvekkilim eski yaşamış olduğu şeyleri tekrar yaşayacağı korkusu ve kaygısıyla hayatını idame ettirmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Gaziantep Barosu ve sivil toplum kuruluşlarının davayı yakından takip ettiğini belirten Suvat, şunları söyledi:

“Kilis Asliye Ceza Mahkemesinden de emsal nitelikte bir karar bekliyoruz. Belki cezai ehliyeti olmadığı için bir ceza almayacaktır fakat en azından hastanede yatarak, tedavi şeklinde bir güvenlik tedbiri uygulanması gerektiği kanaatindeyiz. Sanık şu an dışarda. Müvekkilim, tekrar eski zamanlarda olduğu gibi aynı şiddete, hakarete, şantaja ve cinsel tacize maruz kalma korkusu ve kaygısı yaşıyor. Bu kaygının bir an önce giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sanık hastanede kaldığı sürede 6 haftada ne kurguladı ve çıktıktan sonra müvekkilime ne gibi bir zarar verecek bunu bilmiyoruz. Ateş girip barut çıkmış da olabilir. Telafisi mümkün olmayan, geri dönüşü mümkün olmayan bir zarar meydan gelmeden bu dosyada nihai bir karar almak istiyoruz.”

KİLİS (AA) – Kilis'te, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmek için yanlış yere gelen öğrenciler için hayırsever vatandaşlar ve polis ekipleri seferber oldu.

Ülke genelinde olduğu gibi Kilis'te de YKS'nin birinci oturumu saat 10.15 itibariyle başladı. Sınava dakikalar kala Kilis 7 Aralık Üniversitesi Merkez Yerleşkesine gelen bazı öğrenciler, yanlış sınav yerine geldiklerini öğrendi.

Bunun üzerine yanlış gelen öğrenciler için polis ekipleri ve vatandaşlar seferber oldu. Yanlış gelen öğrencilerden bazıları, polis ekiplerince sınav yerlerine götürülürken bazıları da hayırsever vatandaşların destekleriyle sınava yetişti. Çocukları bazı vatandaşlar kendi araçlarıyla sınav yerine yetiştirirken bazıları da taksi ücretlerini karşılayarak yardımcı oldu.

Öğrenci velisi Zübeyde Zahteroğullları, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendi çocuğunu sınava getirdiğini ve dönüşte bazı öğrencilerin yanlış geldiğini anladığını belirtti.

Çocuğunu beklerken diğer çocuklara da yardımcı olmak istediğini anlatan Zahteroğulları, "Hala heyecanlıyız. Benim çocuğum da üniversitede sınava girdi. Ama bazı çocuklar, yanlış yere gelmişler. Ben de onlara yardımcı olmak istedim. Çocukları sınava götürürken kendi çocuğumu taşıyor gibi hissettim. Zaten yollar da biraz. O yüzden yetişmemiz de daha kolay oldu." diye konuştu.