Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Ömüraliyev, Türk iş insanlarını ülkesine yatırım yapmaya çağırdı

ANKARA (AA) – Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, AA muhabirine, bağımsızlığının 30’uncu yıl dönümünü kutlayacak Kırgızistan’ın, Türkiye ile siyasi ve ekonomik alandaki ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu.

Kırgızistan’ın, 31 Ağustos’ta bağımsızlığının 30. yıl dönümünü kutlayacağını anımsatan Büyükelçi Ömüraliyev, şu ifadeleri kullandı:

“30 yıl önce Kırgızistan bağımsızlığını kazandığında ilk tanıyan ülke Türkiye olmuştur. Kırgız halkı bunu biliyor ve değer veriyor. Kırgız halkı ile Türk halkının ve Kırgız devleti ile Türk devletinin sadece 30 senelik değil, binlerce yıllık ilişkileri var. Çünkü söz konusu iki kardeş halk; dili, dini, tarihi ve kültürü ortak yakın halklardandır. Dolayısıyla bizim halklarımızın ilişkilerinin çok uzun tarihe sahip olduğunu, iki devletin halkı ve devlet adamları da biliyor.”

Ömüraliyev, Türkiye ve Kırgızistan arasında 30 yıl boyunca 100’ü aşkın anlaşma imzalandığını ve çok sayıda üst düzey temas gerçekleştirildiğini kaydederek, bunlardan sonuncusunun, haziranda Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov’un Türkiye ziyaretiyle gerçekleştiğini söyledi.

Ziyarette Kırgızistan-Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) 5. toplantısının düzenlediğini ve çeşitli anlaşmaların imzalandığını hatırlatan Ömüraliyev, “Bu resmi ziyaret çerçevesinde düzenlenen YDSK’nın 5. toplantısı ve diğer faaliyetler, son zamanlarda iki devletin ilişkilerinin ilerlemesi ve dostluğunun bir göstergesidir.” dedi.

Kırgızistan ve Türkiye’nin ticaret hacminde hedef 1 milyar dolar

Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere de değinen Ömüraliyev, “İki devlet arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerimiz iyi. Geçen sene ticaret hacmi 507 milyon dolara ulaştı. Bu ticaret hacmi zaman geçtikçe artmaktadır ve iki devletin liderleri YDSK’nın son toplantısında bu miktarı 1 milyar dolara çıkarma maksadını vurguladı. Gelecek 2-3 yılda bu maksadın da gerçekleştirileceğine inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Büyükelçi Ömüraliyev, Türkiye ve Kırgızistan arasında ticari ve ekonomik ilişkileri ilerletmek için Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu’nun (KEK) bulunduğuna ve komisyonun 10. toplantısının bu ay Bişkek’te düzenleneceğine dikkati çekerek, son KEK toplantısında iki ülke arasında Eylem Planı’nı içeren protokolün onaylandığını anımsattı.

Ömüraliyev, büyükelçiliğin çeşitli görüşmelerle Türkiye’deki iş insanlarına Kırgızistan’daki ekonomik ve ticari durumu anlattığını aktararak, “İki devlet arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri iyileştirme, ortak şirketler kurma ve yatırım çekme konusunda çok çalışıyoruz. Ayrıca yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sırasında böyle işleri elektronik ortamda ve video-konferans yoluyla gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede son iki yılda ticaret ve yatırım hacmi de artmış bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Kırgızistan’da, yatırım çekmek ve yatırımları korumak için “Yatırımların Teşviki ve Korunması Bakanlığı” kurulduğuna işaret eden Büyükelçi Ömüraliyev, “Bu konuda özel olarak yüksek düzeyli devlet kurumunun oluşturulması, bizim tarafımızdan yatırıma verilen önemi göstermektedir. Yatırım çekme konusundaki diğer bir gerekçe Kırgızistan’da vergilerin sayısının az ve miktarının düşük olmasıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Büyükelçi Ömüraliyev, Türk ve Kırgızistanlı iş insanlarına iki devlet arasında 90 güne kadar vizesiz rejim uygulandığını ve Kırgızistan’da iş kurmak isteyenlere özel 1-2 senelik vize verildiğini kaydederek, “En az 130 bin dolar yatırım yapanlara özel yatırım vizeleri verilmektedir. Ayrıca bizim ülkede Kırgızistan vatandaşı ya da yabancı olmasına bakılmaksızın bir kişi, iki gün içerisinde kurduğu şirketi resmi olarak kaydettirip çalışmaya başlayabilir.” dedi.

“Türk yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaya davet ediyorum”

Büyükelçi Ömüraliyev, ülkesindeki “Kırgızistan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi (GTS)” çerçevesinde, Kırgızistan’dan Avrupa Birliği’ne 6 bin 200, ABD’ye de 3 bin 500 ürünün gümrük vergisiz ihraç edilebildiğini anlatarak, böyle bir imkanın Kırgızistan’ın komşularında bulunmadığına dikkati çekti.

Ömüraliyev, “Türk yatırımcıları ülkemize yatırım yapmaya davet ediyorum. Kırgızistan ile beraber Rusya, Kazakistan, Belarus ve Ermenistan’ın üye olduğu Avrasya Ekonomik Birliği bulunmaktadır. Bu 180 milyon nüfuslu 5 devlete de, Kırgızistan’da üretilen mallar gümrük vergisiz satılabilir.” diye konuştu.

Türkiye ile ikili ilişkilerin tesisinin ardından Kırgız vatandaşların eğitim almak, yaşamak ve çalışmak için Türkiye’ye geldiğini dile getiren Ömüraliyev, “Şu anda ise 11 binden fazla vatandaşımız Türkiye’nin vatandaşlığını alarak çalışıyor ayrıca (Türkiye’de) 1791 öğrencimiz bulunmaktadır. Bunun dışında 10 bine yakın vatandaşımız, Türkiye’de, çalışma izniyle istihdam ediliyor, çoğu hizmet sektöründe çalışmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Ömüraliyev, Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye’nin Kırgızistan’a yeni tip koronavirüs (Kovid-19) PCR testi, oksijen konsantratörü gibi malzemelerle elinden gelen yardımı sağladığına işaret ederek, “Böyle zor günlerde biz, Türkiye’nin Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı gibi devlet kurumları, Türk Hava Yolları, Pegasus ve diğer şirketlerle 3 binden fazla vatandaşımızı ülkemize gönderebildik. Bundan dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” dedi.

Kırgızistan ile Türkiye arasındaki kültürel ve insani ilişkilere de değinen Ömüraliyev, bu alanda en önemli faaliyetlerden birinin “Dünya Göçebe Oyunları” olduğunu, bu oyunların 4’üncüsünün gelecek yıl İznik’te gerçekleştirileceğini belirtti.

Ömüraliyev, son iki ayda Ankara ve diğer şehirlerde Kırgızistan’ın bağımsızlığının yıl dönümü vesilesiyle faaliyetler yaptıklarını kaydederek, bu kapsamda Ankara’nın Keçiören ilçesinde Manas heykelinin açılacağını belirtti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

ANKARA (AA) – Ankara Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çatışma bölgelerinde bulunan DEAŞ silahlı terör örgütü mensupları ile irtibatlı 15 yabancı uyruklu zanlının Ankara’da bulunduğunu tespit etti.

Emniyet güçleri, 15 şüpheliye yönelik operasyon düzenledi. Belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonlarda 12 yabancı uyruklu zanlı gözaltına alındı.

Firari zanlıların yakalanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

İSTANBUL (AA) – Araç kiralama sektörünün yerli markalarından Rent Go Camp markasıyla müşterilere sunulan araç üzeri çadır ürünü en çok Ankara’da ilgi gördü.

Rent Go'dan yapılan açıklamaya göre, salgın döneminde tatilini izole bir şekilde geçirmek isteyenlerin sayısı yükseldi. Bu durum kampa önceden çok ilgi duymamış hatta doğada konaklamaya mesafeli olan kişilerin bile kamp alternatifini değerlendirmesini sağladı. Kamp yapanlar hem şehrin stresinden uzaklaşabiliyor hem de sağlık riskini artırmadan tatil yapabiliyorlar. Tüm bu nedenlerle doğada konaklamak isteyenler birdenbire çok büyük harcamalar yapmayı tercih etmedikleri için kiralamaya yöneldiler. Bu noktada Rent Go Camp ürünü hem fiyatıyla hem konforuyla 2021 yazının gözdesi oldu.

Bir dakika gibi kısa bir sürede açılarak kullanıma hazır hale gelen Rent Go Camp ürünü düşük ağırlığı ile aracın yakıt tüketimine de olumsuz etkide bulunmuyor. Kamp yaparken gerekli olan çarşaf, sıvı sabun ve şampuan da Rent Go firması tarafından temin ediliyor. Müşterilerin farklı ihtiyaçlarına yanıt verebilmesi açısından Rent Go Camp ürünü orta sedan, Lux sedan, van ve suv kategorilerinde araçlarla birlikte temin ediliyor. Bu araçlar arasından 2021 yazında en çok tercih edileni ise Ford Tourneo Courrier oldu. Müşterilerin çoğunlukla kampa giderken çok eşya aldıklarını belirten Rent Go yetkilileri büyük araçların bu noktada daha çok tercih edildiğini belirtiyorlar.

– En çok Ankara'da ilgi gördü

Rent Go Camp markasıyla müşterilerine sunduğu araç üzeri çadır ürününün en çok Ankara’da ilgi gördüğünü belirtti. Yurt genelinde bu yıl oldukça çok talep gören ürün için satışlarda Ankara’yı İstanbul ve İzmir illeri takip etti.

Müşterilerinin özellikle Ağustos ayında Rent Go Camp ürününe yoğun ilgi gösterdiklerini ileten firma yetkilileri kiralama süresinin ağırlıklı olarak 2 gün olduğunu belirtiyorlar. Rent Go Camp aracını kiralamak isteyenlerin önemli çoğunluğu rezervasyonunu www.rentgo.com adresinden yaparken Türkiye genelindeki Rent Go şubelerinden ya da 444 40 61 numaralı rezervasyon merkezi aracılığıyla da hizmet alınabiliyor.