Kırıkkale'de tarım işçileri için “konteyner kent” kuruldu

KIRIKKALE (AA) – Tarımsal faaliyetlerde bulunmak üzere Kırıkkale'ye gelen mevsimlik işçilerinin hijyenik ortamda barınma ihtiyaçlarını karşılamak, sosyal izolasyonlarını ve sağlık durumlarını takip edebilmek amacıyla "Tarım Kent Projesi" hayata geçirildi.

Ahiler Kalkınma Ajansınca desteklenen proje kapsamında Balışeyh ilçesine gelen tarım işçileri için 29 konteynerin yer aldığı yaşam alanı oluşturuldu. Çocuklar için park ve temel ihtiyaçların karşılanacağı donatıların bulunduğu konteyner kentin Kırıkkale'de diğer tarım işçilerinin bulunduğu bölgelerde de yapılması planlanıyor.

Vali Yunus Sezer, Balışeyh Kaymakam Vekili Kübra Kaplan ve Belediye Başkanı Ali Dedelioğlu ile konteyner kenti ziyaret ederek, tarım işçilerinin taleplerini dinledi, çocuklara çikolata hediye etti.

Sezer, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarım sezonunda kente başka illerden özellikle de Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden gelen tarım işçilerinin iyi koşullarda barınamadığını söyledi.

Özellikle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) süreciyle daha iyi koşullarda hayatlarını sürdürebilmeleri ve temel insani ihtiyaçlarını karşılamaları için Valilik ve Balışeyh Kaymakamlığının "Tarım Kent Projesi"ni başlattığını aktaran Sezer, şöyle konuştu:

"Bu kapsamda ilk etapta Balışeyh'te bulunan tarım işçilerimize konteyner kent oluşturarak çadırlardan buraya aldık. Şu anda 30'a yakın konteyner oluşturuldu. Proje Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından desteklendi. Çocuklar için çocuk parkı da var. Projenin ikinci aşamasında da ilimizdeki tüm tarım işçilerimizin aynı şartlarda, daha iyi koşullarda hayatlarını sürdürebilmeleri için de projenin devamını hazırlıyoruz. Belki bu yıl yetişmeyebilir ama önümüzdeki yıl ilimizdeki bütün tarım işçilerinin konteyner kent gibi benzer yapılarda ikamet etmelerini sağlayacağız."

Sezer, konteyner kentlere İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kanalıyla da çocuklara destek vereceklerini belirterek, vatandaşların yaşam kalitelerini en üst düzeye çıkarmalarını amaçladıklarını kaydetti.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Daha Fazla Haber

KIRIKKALE (AA) – Kentin bu stratejik konumunu yaptığı yatırımlarla turizm alanına da taşımayı hedefleyen Kırıkkale Valiliği, bu doğrultuda oluşturduğu “www.kirikkale.com.tr” web sitesiyle kentte gezilebilecek yerlerin tanıtımını yapıyor.

Şehrin en önemli turistik lokasyonlarından olan Keskin ilçesinde Kızılırmak nehri üzerinde bulunan Selçuklu yadigarı Çeşnigir Köprüsü restore edilerek turizme kazandırıldı.

Kızılırmak kıyısında inşa edilen Obaköy ve Yeşil Vadi, 11 kilometre uzunluğa sahip “Turkuaz Bisiklet Yolu” Balışeyh ilçesinde bulunan Dinek Dağı Atlı Safari ve Doğa Parkı, ziyaretçilere alternatif sunuyor.

Öte yandan, merkeze bağlı Hasandede köyünde bulunan ve farklı yapısıyla görenleri kendine hayran bırakan “Kırmızı Peribacaları” da ziyaretçilerini bekliyor.

Keskin ilçesine bağlı Haydar Sultan köyünde bulunan bir manastır üzerine inşa edilen Haydar Sultan Külliyesi ile Balışeyh ilçesindeki Ballı Baba Türbesi de restore edilerek ziyarete açıldı.

Merkeze bağlı Hasandede köyünde yer alan ve Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan Hasandede Cami ve Türbesi, kent merkezinde Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi örnek alınarak tamamen Selçuklu ve Osmanlı mimarisiyle 2015 yılında yapımı tamamlanan Nur Cami ve Külliyesi, kente gelen vatandaşların ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

Kırıkkale’yi ziyaret edenler yöresel lezzetlerden “Keskin tava”yı da tadabiliyor.

Vali Yunus Sezer, AA muhabirine, Kırıkkale’nin Orta Anadolu’nun en önemli şehirlerinden olduğunu söyledi.

Kırıkkale’nin MKEK, TÜPRAŞ ve 3 organize sanayi bölgesiyle sanayi alanında kendi rüştünü ispatlamış ve savunma sanayi alanındaki yatırımlarla da gelecekte adından sıkça bahsettirecek önemli bir il olduğuna dikkati çeken Sezer, “Kırıkkale, insani değerleriyle ön plana çıkması gereken bir kentimiz. Burada çok büyük bir tarihi değer söz konusu. Kırıkkale, Anadolu insanının tüm vasıflarını, çelebiliğini, kadirşinaslığını görebileceğimiz bir ilimiz. Hacı Taşan’la beraber abdal kültürüne beşiklik yapan önemli bir şehrimiz. Yine Kralların Ressamı dediğimiz Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin bulunduğu ve yaşadığı bir yer.” diye konuştu.

Sezer, son 3 yıldır kentin turizm alanındaki potansiyeli değerlendirmek üzere belediyelerle önemli atılımlar ve yatırımların gerçekleştirildiğini aktardı.

Kırıkkale’nin Türkiye’deki önemli turizm akslarına aday bir il olduğunu vurgulayan Vali Sezer, şöyle konuştu:

“Kırıkkale, İç Anadolu’nun önemli dağlarından Dinek Dağı’na ev sahipliği yapıyor. Bir yandan Keskin gibi tarihi yapıya sahip bir ilçemiz var. Diğer taraftan 80 kilometreye yakın Kızılırmak’a ev sahipliği yapıyor. Burayı çok iyi değerlendirerek, öncelikle tarihi Çeşnigir Köprüsü’nü yeniden restore edip rekreasyon alanlarıyla, parklarla, seyir terasıyla beraber ilimize ve ülkemize çok önemli bir değer kazandırıldı. Vatandaşlarımızın gelip tekne turu, spor ve gezi yapabilecekleri önemli bir alan. Burası hem tarih hem de doğa ile iç içe.”

Sezer, Yeşil Vadi’ye de 500 dönümlük alana park ve sportif alanlar inşa edildiğini belirterek, Kızılırmak kenarında Oba Köy’ün oluşturulduğunu dile getirdi.

Kentin hemen Ankara’nın yanı başında, 50 kilometre uzağında olduğunu anlatan Sezer, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla bir metropole yakın olması da buranın avantajını oldukça artırıyor. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın TOKİ ve belediyemizle iş birliğiyle yaptırdığı Millet Bahçesi de Türkiye’nin en güzel parklarından biri olacak. Aynı zamanda Dinek Dağı’nda bir gençlik kampı inşa ediliyor. Buranın yanına atlı safari diyebileceğimiz, insanların gelip atlarla veya yürüyerek dağ turizmi yapabilecekleri bir alan oluşturuldu. Karaahmetli Parkı’mızda sahili olan, güzellikleriyle insanları büyüleyen, etrafında lavanta bahçelerinin oluşturulduğu bir park. Burada da turizmle ilgili altyapı çalışmalarımız devam edecek. Vatandaşlarımızı hem kamp yapmaya hem balık avlamaya hem de buranın güzelliklerini görmeye davet ediyoruz.”

Vali Sezer, “Hepsini bir araya topladığımız zaman Kırıkkale, İç Anadolu başta olmak üzere Türkiye’nin turizm alanında önemli akslarından biri haline geliyor. Türkiye’nin her yerinden vatandaşlarımızı Kırıkkale’ye bekliyoruz.” dedi.

Kentte, Rahmi Pehlivanlı’nın eserlerinin ve Büklükale kazı alanından çıkan birçok medeniyete ait eserlerin sergileneceği şehir müzesinin bitmek üzere olduğunu aktaran Sezer, “Kırıkkale’yi aynı zamanda silaha adını veren şehir diye adlandırıyoruz. Önemli bir silah müzesi inşa ediliyor. Şu anda silah fabrikası içerisinde dar bir alanda sergilenen silahlar daha geniş bir yerde sergilenecek. Bunlar simülasyon cihazlarıyla da vatandaşlarımızın kullanmasına imkan verilecek. Böyle bir silah müzesini de kente kazandırmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL (AA) – "Trafikte Sorumluluk Hareketi" kapsamında devam eden "İyi Dersler Şoför Amca" projesinde bu yıl Amasya, Bartın, Bilecik, Çorum, Erzincan, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Niğde, Rize ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 11 ilde, yaklaşık 6 bin şoföre ve 7 bin öğrenciye erişim sağlanacak.

Michelin açıklamasına göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları ve Michelin Lastikleri arasında imzalanan iş birliği protokolüyle "Trafikte Sorumluluk Hareketi" kapsamında 2014 yılında hayata geçirilen ve taşımalı eğitim sisteminde görevli servis şoförlerinin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim konularında yetkinliklerini geliştirmeyi amaçlayan İyi Dersler Şoför Amca projesi her geçen yıl daha da gelişmeye ve etkisini artırmaya devam ediyor.

Proje kapsamında bu yıl Amasya, Bartın, Bilecik, Çorum, Erzincan, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Niğde, Rize ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 11 ilde, yaklaşık 6 bin şoföre ve 7 bin öğrenciye erişim hedefleniyor.

– İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden birer temsilciye eğitim verildi

Projenin 2020-2021 uygulamaları 28-29 Aralık'ta online gerçekleştirilen formatör eğitim semineriyle başladı.

Amasya, Bartın, Bilecik, Çorum, Erzincan, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Niğde, Rize ve Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlıkları ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerinden birer temsilciye toplam 2 gün süren bir eğitim verildi.

İlgili formatörler 18 Ocak-5 Şubat 2021 arasında kendi illerindeki İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıklarından birer eğitimciye seminer vererek proje uygulamalarına devam ediyorlar. Proje illerindeki şoför eğitimlerinin mart, öğrenci eğitimlerinin ise mayıs ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

– 6 yılda, 60 ilde, 55 bin şoför ve 38 bin öğrenciye erişim

Açıklamada verilen bilgilere göre, taşımalı eğitim sisteminde öğrenci taşımacılığı yapan şoförlerin trafik güvenliği, ilk yardım ve iletişim becerileri konusunda bilgi ve becerilerini artırarak, bu şoförlerin yetkinliklerinin geliştirilmesini sağlayan proje ile, bugüne kadar 60 ilde, 55 binin üzerinde servis şoförü ve 38 binin üzerinde öğrenciye ulaşıldı.